Sari la conținut
Forum Roportal
cristy_05

Va place Mircea Eliade?

Postări Recomandate

De ce? Eu am citit-o si nu m-a impresionat cu nimic...
fiecare percepe diferit....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da dom'le imi place Mircea Eliade. E barbat bine, ce mai...... L-am vazut aseara la "Iunion" Ii sta bine fara barba... :sorry:

alta care-a exagerat cu paharul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cartile lui Eliade, personajele au parte de o analiza psihologica amanuntita..Din cate am inteles eu de la o profesoara de romana, Eliade cand era mic, citea cartile scrise de Cioran (iar Cioran a fost psiholog de profesie)... De aici si tenta psihologica prezenta in cartile lui Eliade. :tease:

 

Eliade, cand era mic, era cam la fel de mic ca Cioran; s-au imprietenit in facultate... Macar daca ai de gand sa scoti enormitatile astea, nu mai da vina pe profa de romana, ca nu e frumos. Sau, pardon, ai zis "din cate am inteles eu"... Asa da, totul se explica... :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca atunci cand era mic statea pe strada Mantuleasa.Si casa lui avea O gradina comuna cu cea de alaturi.In gradina asta in mijloc era o statuie cu Dionis tinand in mana niste trandafiri.In casa de alaturi traiau niste tigani,care aveau o fata Sanziana.dar Eliade o iubea si nu-i spunea "tiganca" ii spunea "indianco".Si intr-o zi cand se jucau in gradina a venit sarpele si a muscat-o..Si asta a cazut lemn.Si Eliade sa dus langa ea si a intrebat-o.."BAI..ce faci?mai traiesti...mai traiesti..maitrai..."..Si a inceput sa planga..si de atunci a inceput sa studieze "istoria religiilor " ca sa inteleaga de ce vine noaptea la el si-i spune ca acum o cheama Cristina..si ca vaca e un animal sfant..

No... si de aici a aparut toata opera lui eliade,plus inclinatiile lui spre cultura si civilizatia Indiei,spre studierea diferitelor religii etc.

 

:sorry: ....parerea mea!

 

heidy..spunei asta profei tale..si te-ai scos! :tease:

Editat de Dunedain

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar, am inteles gresit. :doh:

Am intrebat-o azi si mi-a zis ca a crescut in acelasi timp cu Cioran...oricum, in romanul adolescentului miop, Eliade spune ca citea cand era mic...de aici si tenta psihologica

Stupid me....am gresit!!! Scuzati-ma :sorry: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eliade spune ca citea cand era mic...de aici si tenta psihologica

 

Si eu citeam cand eram mica...cand o sa fiu mare o sa ma fac Eliade? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu citeam cand eram mica...cand o sa fiu mare o sa ma fac Eliade? :cheers:
Cred ca nu... :party:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partial imi place, "Adolescentul cel miop" e acceptabil, "Mai trei, mai cinci" nu e cine stie ce. Cioran a fost pe naiba psiholog de profesie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eliade ramane un mare istoric al religiilor. beleristica lui, mai buna sau mai proasta, ramane pe locul 2. lucru ce se aplica si lui culianu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eliade ramane un mare istoric al religiilor. beleristica lui, mai buna sau mai proasta, ramane pe locul 2. lucru ce se aplica si lui culianu.

Deduc ca esti credincios daca iti place si Culianu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×