Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

De ce asa multa suparare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Era un filmulet cu niste lumanarele denumite dragoste, prietenie, parca incredere si bineinteles, ultima era SPERANTA. Toate se stingeau, una dupa-alta, numai speranta a reusit sa reziste..si tot ea le-a reaprins pe celelalte trei lumanari. :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...optimismul a disparut in grija zilei de maine, somaj, teama de a/ti pierde jobul, dezamagire....chiar si cei mai puternici,au propiile temeri, doar ignorantii , indragostitii si inocentii nu au astfel de motive, so... :offtopic:

 

Error my friend, sunt si persoane care reusesc sa treaca peste grijile astea facand o mica schimbare de paradigma din "sa am" in "sa fiu".

Daca te concentrezi pe "sa am"... ai pus-o, tot timpul va exista frica de "sa nu am" (job, mancare, lucruri, servicii, etc.)

Daca te concentrezi pe "sa fiu"... tot timpul poti creste si sa ajungi sa fii mai mult pentru ca depinde de tine nu de cei din jur.

Uite de ex. daca in loc sa te concentrezi pe a-ti pastra job-ul te concentrezi pe a fi un profesionist... nu numai ca ai sa-ti pastrezi jobul dar au sa se bata pe tine companiile, au sa te roage... "nu vrei sa vii la noi, mai multi bani, mai mult timp liber, conditii mai bune".

O persoana cu adevarat puternica intelege ca frica este parte integrala din viata, o simte, o analizeaza si apoi face ce trebuie facut in ciuda ei. Ceva gen... "daca ma ajunc din avion si nu se deschide parasuta am sa mor."... interesant... GERONIMOOOOOOOOO.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Error my friend, sunt si persoane care reusesc sa treaca peste grijile astea facand o mica schimbare de paradigma din "sa am" in "sa fiu".

Daca te concentrezi pe "sa am"... ai pus-o, tot timpul va exista frica de "sa nu am" (job, mancare, lucruri, servicii, etc.)

Daca te concentrezi pe "sa fiu"... tot timpul poti creste si sa ajungi sa fii mai mult pentru ca depinde de tine nu de cei din jur.

Uite de ex. daca in loc sa te concentrezi pe a-ti pastra job-ul te concentrezi pe a fi un profesionist... nu numai ca ai sa-ti pastrezi jobul dar au sa se bata pe tine companiile, au sa te roage... "nu vrei sa vii la noi, mai multi bani, mai mult timp liber, conditii mai bune".

O persoana cu adevarat puternica intelege ca frica este parte integrala din viata, o simte, o analizeaza si apoi face ce trebuie facut in ciuda ei. Ceva gen... "daca ma ajunc din avion si nu se deschide parasuta am sa mor."... interesant... GERONIMOOOOOOOOO.

 

ai dreptate, numai ca mai sunt si lucruri care nu depind de noi.....lucruri la care suntem cu adevarat impotenti...

oricum ceea ce ai scris tu e un ideal :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate, numai ca mai sunt si lucruri care nu depind de noi.....lucruri la care suntem cu adevarat impotenti...

oricum ceea ce ai scris tu e un ideal :offtopic:

 

Ideal pe naiba... eu deja incep sa pun in practica si e foarte realizabil... deja am invins diverse frici mai marunte...

Cu adevarat impotenti suntem la foarte foarte putine lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideal pe naiba... eu deja incep sa pun in practica si e foarte realizabil... deja am invins diverse frici mai marunte...

Cu adevarat impotenti suntem la foarte foarte putine lucruri.

 

imi pare bine pt tine ca esti un luptator dar eu nu am auzit de nimeni care sa nu pice din cand in cand in prapastia imensa a necunoscutului.....a fi optimist si a merge direct spre tel e un lucru foarte bun si desigur ca funktioneaza dar nu in masura in care ne imaginam noi......sunt o multime de lucruri pe care nu le putem controla, cum de exp. nici medicina nu e o stiinta exacta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi pare bine pt tine ca esti un luptator dar eu nu am auzit de nimeni care sa nu pice din cand in cand in prapastia imensa a necunoscutului.....a fi optimist si a merge direct spre tel e un lucru foarte bun si desigur ca funktioneaza dar nu in masura in care ne imaginam noi......sunt o multime de lucruri pe care nu le putem controla, cum de exp. nici medicina nu e o stiinta exacta....

 

si ce daca? ai reusit continua, n-ai reusit, continua...

acum nu-mi ma e frica de esec... pentru ca stiu ca indiferent cate esecuri ai... daca continuii... pana la urma... tot reusesti.... asta bineinteles daca inveti din esecuri. Tot timpul pot fi mai mult... pot deveni mai bun... si esecurile sunt profesori la fel de buni ca si reusitele... predau materia putin diferit... dar daca vrei sa inveti.... inveti si din esec :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O persoana cu adevarat puternica intelege ca frica este parte integrala din viata, o simte, o analizeaza si apoi face ce trebuie facut in ciuda ei. Ceva gen... "daca ma ajunc din avion si nu se deschide parasuta am sa mor."... interesant... GERONIMOOOOOOOOO.

 

:stars: asa este, insa ....mai avem si noi temerile noastre, deh...oameni!

ultima parte insa, este ... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cel mai rau doare cand simti ca nu esti acceptat de ceilalti, ca pe nimeni nu intereseaza ce ai de spus sau pur si simplu nimanui nu ii pasa de tine. :o: Scuze daca am fost putin offtopic

:good: Dar cum sa fi optimist si fericit cand vezi asa ceva...sau cand te afli intr-o situatie din asta??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca cel mai rau doare cand simti ca nu esti acceptat de ceilalti, ca pe nimeni nu intereseaza ce ai de spus sau pur si simplu nimanui nu ii pasa de tine. :D Scuze daca am fost putin offtopic

:good: Dar cum sa fi optimist si fericit cand vezi asa ceva...sau cand te afli intr-o situatie din asta??

simplu! nu iti pierde increderea in tine. daca ei nu sunt in stare sa inteleaga e.ct.c. nu inseamna ca nu ai nimic ce poate fi apreciat. daca tu te accepti pe tine asa cum esti, eu zic ca este suficient. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca cel mai rau doare cand simti ca nu esti acceptat de ceilalti, ca pe nimeni nu intereseaza ce ai de spus sau pur si simplu nimanui nu ii pasa de tine. :o: Scuze daca am fost putin offtopic

:good: Dar cum sa fi optimist si fericit cand vezi asa ceva...sau cand te afli intr-o situatie din asta??

 

Incearca sa intelegi cine esti, care este cea mai tare capabilitate a ta si cultiva la maxim capabilitatea respectiva.... mai devreme sau mai tarziu ai sa ajungi atat de buna incat sa te caute lumea :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×