Sari la conținut
Forum Roportal
AFKUZZY

problema cu calcularea sigurantei automate la un cablu de 4mm patrati

Postări Recomandate

Am o problema.... As dori sa stiu daca la un cablu cu sectiunea de 4 mm patrati pe o distanta de 300m si un consum de aproximativ 3amps (440 w becuri economice) este deajuns o siguranta automata de 16 a C. Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Siguranta nu are legatura cu distanta, ci doar cu sectiunea conductorului.

La conductor de cupru (presupun ca de cupru e vorba la tine) pe sectiune de 4mm2 caldura degajata pe cablu este neglijabila la 16A, cu atat mai putin la un consum estimat de 3A. Distanta de 300m o sa-ti scada tensiunea cu 7-8V la un consum de 3A (rezistenta introdusa de cablu este de 2.55ohmi), ceea ce la becuri nu prea conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema.... As dori sa stiu daca la un cablu cu sectiunea de 4 mm patrati pe o distanta de 300m si un consum de aproximativ 3amps (440 w becuri economice) este deajuns o siguranta automata de 16 a C. Va multumesc anticipat pentru ajutor.

S-ar putea sa ai probleme in cazul becurilor economice.

Acestea sunt cu neon si ignitor ( starter )

Pe aceasta lungime , caderea de tensiune este undeva pe la 16 V..si s-ar putea sa nu se aprinda..

Depinde... :roll:

 

Siguranta este ok dpdv al amperajului, dar pentru mai multa siguranta iti poti pune una de 20 Amp/h si sa fie diferentiala.

 

http://www.servicii-electrice.ro/calculato...e-tensiune.html

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×