Sari la conținut
Forum Roportal
vasilica76

Casatorie in alta tara

Postări Recomandate

Dar daca el nu vrea copii?

 

hodoronc tronc :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte de a te casatori si de a naste un copil, studiaza putin codul familiei grecesc, eventual consulta un jurist, eventual propune un contract prenuptial.
va dati seama in ce situatie ma aflu, eu va trebui sa-i spun ca vreau sa intocmim acest contract prenuptial si sunt sigura ca nu-i va placea...dar decat sa-mi poata lua copilul mai bine singura.

 

Eu nu am mai auzit de contract prenuptial care are vreo legatura cu copii rezultati dintr-o casnicie. Stiu ca aceste contracte se fac cu privire la bunurile materiale din timpul casatoriei,din inaintea ei si bani dar nu cu privire la copii.

Cam ce ar prevedea un asemenea contract daca exista...ca tatal sa semneze ca nu va avea pretentie la custodia copiilor in caz de divort? Ce om ar face asa ceva?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am mai auzit de contract prenuptial care are vreo legatura cu copii rezultati dintr-o casnicie. Stiu ca aceste contracte se fac cu privire la bunurile materiale din timpul casatoriei,din inaintea ei si bani dar nu cu privire la copii.

Cam ce ar prevedea un asemenea contract daca exista...ca tatal sa semneze ca nu va avea pretentie la custodia copiilor in caz de divort? Ce om ar face asa ceva?

Evident ca nu are nicio legatura cu copilul. Nici nu ar fi posibil asa ceva.

Banuiesc ca ea vrea sa ii arate ca pe ea nu banii o intereseaza, ci copilul.

Mai rau este ca, ea nici nu este maritata, nu are nici copii si deja vrea divort si custodie.

Sau poate are toate astea si vrea sa afle ce poate face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am mai auzit de contract prenuptial care are vreo legatura cu copii rezultati dintr-o casnicie. Stiu ca aceste contracte se fac cu privire la bunurile materiale din timpul casatoriei,din inaintea ei si bani dar nu cu privire la copii.

Cam ce ar prevedea un asemenea contract daca exista...ca tatal sa semneze ca nu va avea pretentie la custodia copiilor in caz de divort? Ce om ar face asa ceva?

- ambii parteneri pot avea copii din relatii anterioare

- sotia poate fi insarcinata cu altcineva la momentul respectiv si poate impune noului sot sa nu aiba pretentii

- unul din soti nu vrea copii absolut deloc

eu am specificat...in functie de nivelul social, financiar etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- ambii parteneri pot avea copii din relatii anterioare

- sotia poate fi insarcinata cu altcineva la momentul respectiv si poate impune noului sot sa nu aiba pretentii

- unul din soti nu vrea copii absolut deloc

eu am specificat...in functie de nivelul social, financiar etc

Si ce legatura are asta cu contractul prenuptial ? :roll:

Ca sa nu mai spun ca a doua afirmatie e falsa.

Contractul prenuptial se refera strict la bunuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- ambii parteneri pot avea copii din relatii anterioare

- sotia poate fi insarcinata cu altcineva la momentul respectiv si poate impune noului sot sa nu aiba pretentii

- unul din soti nu vrea copii absolut deloc

eu am specificat...in functie de nivelul social, financiar etc

 

-in cazul copiilor din relatii anterioare nu se pune problema decat daca el sau ea ai adopta legal

-sotia poate fi insarcinata cu altcineva dar daca sotul nu este convins ca (,) copilul nu este al lui are dreptul sa ceara test ADN

 

In fine eu nu am auzit de contracte de astea...dar asta nu inseamna ca nu exista sau ca nu s-or putea face la comanda sub prevederile celor doi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-in cazul copiilor din relatii anterioare nu se pune problema decat daca el sau ea ai adopta legal

-sotia poate fi insarcinata cu altcineva dar daca sotul nu este convins ca (,) copilul nu este al lui are dreptul sa ceara test ADN

Poate sa ceara ce o vrea el, orice copil nascut in cadrul unei casatori legale, sotul mamei este tatal. Nu poate renunta la paternitate.

-in cazul copiilor din relatii anterioare nu se pune

In fine eu nu am auzit de contracte de astea...dar asta nu inseamna ca nu exista sau ca nu s-or putea face la comanda sub prevederile celor doi.

Nici nu au cum sa existe, ar insemna ingradirea unor dreptulri .

Desi ..s-ar putea stipula anumite situati, dar asta vor avea in vedere tot accptarea sau pierderea unor bunuri.

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din fericire, inca nu sunt considerati copiii bunuri materiale... o asemenea prevedere ar fi nula de drept oricum.

 

contractul prenuptial (prenuptial agreement) priveste doar aspecte patrimoniale.

 

puteti sa-l incheiati in fata notarului

 

retine ca nu are legatura cu soarta eventualilor copii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din fericire, inca nu sunt considerati copiii bunuri materiale... o asemenea prevedere ar fi nula de drept oricum.

 

contractul prenuptial (prenuptial agreement) priveste doar aspecte patrimoniale.

puteti sa-l incheiati in fata notarului

 

retine ca nu are legatura cu soarta eventualilor copii

unde scrie asta?

poate in contractele standard.

cand doua persoane adulte, in deplinatatea facultatilor mintale sunt de acord cu privire la un anumit lucru, stare de fapt, convingeri de orice natura, inclusiv in ce priveste copiii, nimeni si nimic din lume nu poate impiedica acele doua persoane sa consfinteasca acordul lor printr-un inscris autentic, inscris ce prevede, evident si posibilitatea ....dezacordului, in anumite conditii.

 

de curand am fost pusa in situatia de a accepta sau refuza o cerere in casatorie din partea unui barbat, tata a doi copii. avantajele materiale ar fi fost uriase.

am intocmit de comun acord un contract in care eu am specificat ca nu mi se va putea cere vreodata sa fac vreun copil cu el si, de asemenea, ca nu am nici o obligatie sau datorie fata de copiii lui, orice relatie filiala urmand sa ramana la latitudinea fiecaruia. plus cateva puncte referitoare la partea financiara. in cazul unui eventual divort, n-as fi putut fi atacata cu nimic, absolut cu nimic.

puteam incheia contractul asta oricand, aici, in romania.

cand a realizat ca, semnand contractul, nu ma va putea lega de el si apoi santaja cu nimic, evident, a refuzat. iar eu nu sunt,,,,,,de 10 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde scrie asta?

poate in contractele standard.

cand doua persoane adulte, in deplinatatea facultatilor mintale sunt de acord cu privire la un anumit lucru, stare de fapt, convingeri de orice natura, inclusiv in ce priveste copiii, nimeni si nimic din lume nu poate impiedica acele doua persoane sa consfinteasca acordul lor printr-un inscris autentic, inscris ce prevede, evident si posibilitatea ....dezacordului, in anumite conditii.

 

de curand am fost pusa in situatia de a accepta sau refuza o cerere in casatorie din partea unui barbat, tata a doi copii. avantajele materiale ar fi fost uriase.

am intocmit de comun acord un contract in care eu am specificat ca nu mi se va putea cere vreodata sa fac vreun copil cu el si, de asemenea, ca nu am nici o obligatie sau datorie fata de copiii lui, orice relatie filiala urmand sa ramana la latitudinea fiecaruia. plus cateva puncte referitoare la partea financiara. in cazul unui eventual divort, n-as fi putut fi atacata cu nimic, absolut cu nimic.

puteam incheia contractul asta oricand, aici, in romania.

cand a realizat ca, semnand contractul, nu ma va putea lega de el si apoi santaja cu nimic, evident, a refuzat. iar eu nu sunt,,,,,,de 10 ani.

 

Noi ne refeream mai degraba la vreun contract care sa stipuleze ca tatal sau mama nu va solicita custodia copiilor rezultati din casatoria lor. Asa ceva nu cred ca exista.Care om normal,inainte de casatorie ar fi deacord sa semneze asa ceva....sa renunte la orice drept asupra viitorilor lui/ei copii?

Despre acesta clauza era vorba si anume ca nu am auzit de vreun contract cu validitate juridica care sa o contina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×