Sari la conținut
Forum Roportal
vasilica76

Casatorie in alta tara

Postări Recomandate

Nu vorbim de tarile islamice, care au o alta legislatie si o a alta procedura.

Acolo difera si divortul si succesiunea, si multe alte lucruri.

 

 

Aaaa..ok scuze atunci.Inseamna ca nu am citit eu bine ce ai scris

 

Nici o legislatie din lume...

 

...da e posibil ca tarile islamice sa nu fie considerate a face parte "din lume" :doh:

 

nici o tara nu poate incalca Conventia Organizatiei Natiunilor Unite cu privire la drepturile copilului. Legile internationale primeaza in fata legilor autohtone.

Dar voi nu aveti de unde sti asta ca na..

 

Aici iar nu afirmi corect. Asta bineinteles daca excludem iar tari ca cele islamice unde se pare ca legile autohtone primeaza si nu cele internationale.

 

De fapt tu te referi paremise la tari occidentale....mai bine zis cele din Europa si Nord America. Despre cele din orientul mijlociu se stie bine ce legi au,iar despre cele din Asia,Africa sau Sud America putini stiu ce legi are fiecare tara in parte.

De aia spun eu ca a afirma ceva despre toate tarile din lume e putin cam pripit nu crezi Zmeurel? :stars:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

laurent-III-rd's warning level has been adjusted successfully and the action logged.

 

Saharian's warning level has been adjusted successfully and the action logged.

 

Avertizarile au fost in zadar.Discutiile,chiar in contradictoriu ,se pot purta fara a face apel la jigniri si fara amenintari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am spus ce am avut de spus,mai ales ca sunt grecoaiaca,nascuta din parinti greci in Grecia.Nu am atacat cu nimic,iar Saharian a spus bine ce a spus.

Legea in Grecia spune clar,la fel ca la musulmani,copilul este al tatalui grec sau a mamei grecoaice,atat.Daca este romanca(sau alta natie),casatorita cu grec,in Grecia,copilul va fi al tatalui grec.Daca este grecoaiaca casatorita cu roman(sau alta natie)copilul apartine mamei grecoaice.Ce iti e neclar?

 

Nu compara legea din Ro in cazul de fata,pentru ca nu are nimic a face.

Si am spus sincer in cazul de fata,ca tatal grec mai degraba isi impusca nevasta romanca decat sa o lase sa plece cu copiii lui.Iar statul grec va fi de partea lui,a tatalui.

 

Q.E.D.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×