Sari la conținut
Forum Roportal
augustaI

Ziegfried Schnapp

Postări Recomandate

povestea sta sub titlul experiente, relatarea unui om :)

 

am cunoscut ingineri, medici, chiar psihiatri, am vazut oameni cu talent la pictura, care vad detalii minuscule, dar care nu si-au putut cunoaste parintii si s-au curatat prin nebunie, consum de alcool. daca le arati, te injura, sar la bataie. mi-e greu sa inteleg cum unul e foarte bun la matematica, dar nu e capabil sa descifreze sentimentele, ce e moral, ce imoral, etc. eu nu am fost bun la matematica, si am cazut in toate capcanele posibile. numai la crima nu am ajuns. am furat, am batut, am mancat bataie, am manipulat, ca sa-mi satisfac nevoile, acum stiu si ce fel de oameni sunt cei care se lasa manipulati. abia acum dupa 9 ani imi cunosc fosta sotie, fostele prietene, le-am calcat in picioare, ele pe mine, acum le calca altii in picioare, sau sunt singure unele, cam dupa ce au umblat aia au. morala e sa umbli dupa ce nu se vede. daca umbli dupa ce se vede, suferi foarte mult. misto de tot. dar pentru cei cu iq mare.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii foarte bine ca relatarea faptelor din trecut (mai ales cele care nu ne fac cinste), in locuri unde increderea si confidentialitatea sunt cam pe ultimul loc, te pot afecta (nu in mod direct) la un moment dat. Mereu se va gasi unul/una care va tine minte ce-ai scris si va profita de asa ceva, astfel incat sa poata fi folosit impotriva ta. De ce te grabesti tu asa?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii foarte bine ca relatarea faptelor din trecut (mai ales cele care nu ne fac cinste), in locuri unde increderea si confidentialitatea sunt cam pe ultimul loc, te pot afecta (nu in mod direct) la un moment dat. Mereu se va gasi unul/una care va tine minte ce-ai scris si va profita de asa ceva, astfel incat sa poata fi folosit impotriva ta. De ce te grabesti tu asa?

 

Ai dreptate. OTV-isti sunt mult in Romania. Dar nu ma tem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba nu te temi, daca in acelasi timp, nici macar nu te astepti. Si nu sunt neaparat OTV-isti. Eu am fost atacat de catre un om care afiseaza o imagine imaculata... cel putin aici.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cunoscut ingineri, medici, chiar psihiatri, am vazut oameni cu talent la pictura, care vad detalii minuscule, dar care nu si-au putut cunoaste parintii si s-au curatat prin nebunie, consum de alcool. daca le arati, te injura, sar la bataie. mi-e greu sa inteleg cum unul e foarte bun la matematica, dar nu e capabil sa descifreze sentimentele, ce e moral, ce imoral, etc. eu nu am fost bun la matematica, si am cazut in toate capcanele posibile. numai la crima nu am ajuns. am furat, am batut, am mancat bataie, am manipulat, ca sa-mi satisfac nevoile, acum stiu si ce fel de oameni sunt cei care se lasa manipulati. abia acum dupa 9 ani imi cunosc fosta sotie, fostele prietene, le-am calcat in picioare, ele pe mine, acum le calca altii in picioare, sau sunt singure unele, cam dupa ce au umblat aia au. morala e sa umbli dupa ce nu se vede. daca umbli dupa ce se vede, suferi foarte mult. misto de tot. dar pentru cei cu iq mare.

 

De acord cu morala ca sanatos e sa umbli dupa ce nu se vede, dincolo de aparente, daca te cunosti cat de cat bine si stii ce vrei/nu vrei.

Ce fel de oameni se lasa manipulati?

E putin eronata viziunea ta, unul f.bun la matematica incapabil de-a descifra sentimente, fiecare are sist lui de valori, ce e moral pt el s-ar putea sa ti se para imoral si viceversa, daca nu ai fost bun la matematica ai cazut in capcana?! Vrei sa spui ca "matematicienii" nu sunt foarte emotionali ci mai degraba pragmatici si insensibili, automat feriti de capcane? Le mai da si lor cu virgula.

Te-ai detasat de trecut recunoscand faptele de care tu esti mai putin mandru, foarte bine.:)

 

Degeaba nu te temi, daca in acelasi timp, nici macar nu te astepti. Si nu sunt neaparat OTV-isti. Eu am fost atacat de catre un om care afiseaza o imagine imaculata... cel putin aici.

 

Mai bine sa nu te temi asteptandu-te. Intotdeauna se gasesc oameni care sa se ia de ceva, sa atace.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba nu te temi, daca in acelasi timp, nici macar nu te astepti. Si nu sunt neaparat OTV-isti. Eu am fost atacat de catre un om care afiseaza o imagine imaculata... cel putin aici.

Daca spui tot dup-aia nu te mai intereseaza cine ce zice.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E altfel cand altcineva iti rastalmaceste cuvintele.

 

Cei care sunt la pamant, inlantuiti de lispsa increderii in sine, adora sa dea lovituri sub centura, sa loveasca in cel cazut.

Editat de _Undying_
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×