Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Radiologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

nu e vorba de google..si da de google.com/ro/de etc.. am auzit de la varsta de 8-9 ani.. nu sunt chiar asa de redus mintal crede-ma te rog, dupa cum spuneam nu e vina mea ca am greseli de ortografie, asta se datoreaza fapptului ca nu mai lucrez pe calculatorul meu ci pe calculatorul altcuiva..si din pacate tastatura acestuia are defecte majore. Sa revenim la subiect.E faptul ca nu ma intereseaza google in acest caz..vreau sa aflu raspunsul de la o persoana cu experienta..care a experimentat aceeasi chestie sau care a facut ce am facut eu si asa mai departe..cred ca e de inteles ce am vrut sa zic aici. Multumesc pentru Link.Weekend placut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai presupun ca daca nu a raspuns nimeni pana acum, ... nu a "experimentat" nimeni asa ceva. Si oricum, efectele nu sunt imediate, te astepti sa vina cineva sa zica "efectele sunt : 1., 2., 3...?

Stii de pe celalalt topic ca distanta dintre radiografii trebuie sa fie de minim 6 luni, ca orice exagerare implica un risc...

Dandu-ti link-ul, am considerat ca un articol documentat, din partea cuiva avizat, te poate ajuta mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ti-am multumit pentru Link-ul pe care mi lai oferit.Nu nu asteptam ca cineva sa vina sa imi numerotese efectele..chiar daca stiu cateva..ma interesa doar sa aflu niste mici idei ale unor persoane care au facut ce am facut si eu , cand erau de varsta mea.E Clar ca acuma intervin si mai multe lucruri cum ar fi ca Radiografie pulonara fiind mai slaba decat cea osoasa..tipul aparatului care emit radiatii..cele mai vechi emitand mai multe raze X decat cele noi..cel cu caseta fiind cel vechi presupun..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu speranta ca voi primi un raspuns autorizat indraznesc sa intreb si eu ceva.

Am avut de facut o radiografie la coloana acum doua saptamani. Cand am ajuns la radiologie se faceau niste teste pe sorturile de protectie. Cum s-au terminat testele mi-au facut mie radiografia. Doua expuneri, fata si profil. In timp ce ma imbracam am auzit discutia din camera invecinata :

-Tu asa ai facut radiografia ?

-Da.

-Pai ramase dinainte mai ...

-Lasa ca o scoatem noi cumva.

Cred ca mi-a facut radiografia lanivelul de radiatie sau timpul de expunere la care se verifica sorturile.

Initial nu am acordat mare importanta, dar pentru ca nu ma simt prea bine as dori sa stiu la ce nivel de radiatii sunt testate acele sorturi si daca este un nivel periculos pentru om.

Rezultatul a iesit bine, doar ca am dureri groaznice de spate.

Va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×