Sari la conținut
Forum Roportal
mihail75

Raguseala si vocea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,

 

problema mea tine de voce. Lucrez in invatamintul universitar si prin natura meseriei trebuie sa vorbesc mult (cursuri, seminarii). Dimineata in special mi se pune ceva pe corzile vocale (ca o flegma asa) si trebuie mereu sa imi dreg vocea, am deseori senzatia de raguseala. Am fost la vreo 2 ORL-isti si mi-au zis ca am corzile vocale cam subtiri si cica ar trebui sa vb mai putin (lucru imposibil). Am intrebat si de chestii ajutatoare insa in afara de ou cu lapte si miere nu am aflat. Am baut periodic si din acesta insa nici un ajutor. Chestia e ca acea flegma ma deranjeaza, ba chiar simt si uneori o mica jena la inghitire (le-am spus dr. si de asta insa cica ei nu vad nimic in git) ma gindesc la niste remedii naturiste. Stie cineva ceva ajutator in aceasta privinta?

va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,

 

problema mea tine de voce. Lucrez in invatamintul universitar si prin natura meseriei trebuie sa vorbesc mult (cursuri, seminarii). Dimineata in special mi se pune ceva pe corzile vocale (ca o flegma asa) si trebuie mereu sa imi dreg vocea, am deseori senzatia de raguseala. Am fost la vreo 2 ORL-isti si mi-au zis ca am corzile vocale cam subtiri si cica ar trebui sa vb mai putin (lucru imposibil). Am intrebat si de chestii ajutatoare insa in afara de ou cu lapte si miere nu am aflat. Am baut periodic si din acesta insa nici un ajutor. Chestia e ca acea flegma ma deranjeaza, ba chiar simt si uneori o mica jena la inghitire (le-am spus dr. si de asta insa cica ei nu vad nimic in git) ma gindesc la niste remedii naturiste. Stie cineva ceva ajutator in aceasta privinta?

va multumesc.

Flegma de care vorbesti e reala, sau asa iti pare tie? Spui ca medicii nu au vazut nimic. Expectorezi dimineata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e ceva care sa expectorez, pur si simplu simt ca mi se pune in git si trebuie sa imi dreg periodic vocez. Dupa ce o dreg inghit chestia, deci ceva e acolo.

Sinuzita nu e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×