Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna. Ma numesc Ioana si am 15 ani.Am probleme cu cosurile de 4 ani...am folosit o multime de creme si tot nu au trecut. Menstruatia nu e regulata inca desi am de 3 ani...Am fost la dermatolog in urma cu cateva zile si mi-a dat trimitere la ginecolog sa fac o ecografie...Ieri am facut ecografia si mia iesit ca am si ovarul stang si ovarul drept : ovare polichistice. Ginecologul mi-a zis ca sunt micute dar trebuiesc tratate.A zis sa folosesc Diane35 [a zis ca e anticonceptional].

Din ce am citit aici multe fete/doamne au avut probleme la folosirea acestui medicament...diane35...Mi s-a facut frica... Voiam sa intreb pe cineva daca acest medicament are efecte secundare cum ar fi sa nu pot ramane insarcinata peste cativa ani...sau cum am mai citit mai sus...luarea in greutate etc..

Imi poate raspunde cineva repede?Un sfat mic acolo...Peste cateva zile trebuie sa merg la ginecolog sa imi iau pastilele...si mi-e frica... nu stiu ce sa fac... Va multumesc.

Eu iau diane 35, recomandat de doctor bineinteles si nu am nici o problema...Nu trebuie sa-ti fie frica...Ia aceste pastile vezi cum te simti de la ele iar daca nu iti este bine renunta la ele...Intradevar cam frageda varsta dar cred ca stie el doctorul de ce ti le-a recomandat...pooop u

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am luat si eu Diane 35 acum vreo 7 ani, tot la recomandarea medicului, pentru ca nu am avut menstruatie timp de vreo 3 luni...initial am facut un tratament cu progesteron injectabil, pentru revenirea ei, si apoi, pentru reglare, mi s-au recomandat aceste pastile...

 

Doctorita le-a ales si pentru faptul ca aveam oarece cosuri, precum si pilozitate mai accentuata pe fata....sunt bruneta cu tenul alb....intr-adevar, in perioada in care le-am luat tenul mi s-a curatat, la pilozitate nu am observat vreun efect pozitiv, poate ca le-am si luat o perioada f scurta (2 luni).

 

Motivul pentru care am decis sa nu le mai iau a fost cresterea in greutate, in 2 luni am luat 6 kg, in conditiile in care eram destul de activa, mergeam pe jos la si de la scoala, pe o distanta considerabila...mentionez ca totusi nu mergeam la sala, ca nu prea aveam unde la vremea aia.

 

Problema era ca aveam o pofta de mancare pe care pur si simplu nu o puteam stapani, era ceva mai presus de toata vointa mea, si chiar am in general, pentru ca in momentul in care am inceput sa le iau slabisem deja 15 kg si eram obisnuita cu restrictii la anumite tipuri de alimente.

 

Nu reuseam sa rontai legume, fructe, sau alte chestii sanatoase, pur si simplu corpul meu cerea mancare multa si consistenta tot timpul. Tin minte ca am incercat sa nu mananc intr-o seara, si a doua zi dimineata m-am trezit cu o durere groaznica de stomac si cu o stare de lesin, de parca nu mancasem nimic de zile intregi...de aceea am renuntat la ele, si in cateva luni am reusit sa dau jos kg depuse.

 

Am mai folosit si Yasmine ulterior (pt protectie si pentru tratarea ovarelor micro-polichistice), de la ele nu m-am ingrasat, chiar am mai slabit vreo 2 kg, nu mi s-a accentuat pofta de mancare, in schimb, dupa 2 luni de utilizare, in care m-am simtit bine, a treia luna am avut dureri de cap tot timpul, zi si noapte, de la inceputul si pana la sfarsitul foliei, care au incetat imediat dupa ce nu le-am mai luat.

 

Dupa o noua vizita la dr, am folosit Microgynon, de la care m-am simtit intr-adevar OK, fara mancat excesiv sau orice fel de durere....

 

Stiu persoane care iau Diane de mai multi ani si au o forma de invidiat, nu s-au ingrasat absolut deloc si nici nu au avut vreo pb. E clar ca totul e in functie de persoana si de caracteristicile ei, si doar doctorul poate stabili sau schimba, in fct de manifestari, un tip de pastile.

 

Eu una nu le-as lua de una singura, din auzite, nu numai Diane, ci toate anticonceptionalele, prospectul lor e destul de infiorator cu cate efecte secundare si precautii au...macar sa vb inainte cu cineva de specialitate, sa aleg tipul care mi se potriveste cel mai bine...si raul cel mai mic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost la ginecolog de vreo 3 luni si mi-a spus ca am ovare polichistice,dar nu si sindromul si mi-a dat diane 35. a spus ca este posibil sa ma ingras de la ele dar dimpotriva,am slabit vreo 6 kg. efecte secundare nu am avut,cateodata dureri ale sanilor inainte de menstruatie,in rest nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci...stiu k poate o sa vi se para ceva iesit din comun dar toata lumea vorbeste k de la anti conceptionale te ingrasi .... am tot luat fel si fel de vitamine pt a ma ingrasa dar a fost in zadar.De curand am fost la un control pt a lua anticonceptionale in ideea de a ma ingrasa...si se pare k mi-au descoperit k am chist ovarian.I-am spus dorinta mea doctorei si anume aceea de a ma ingrasa si mi-a zis k oricum tratamentu pt chist ovarian este pe baza de anticonceptionale.Am auzit k diane 35 ingrasa si i-am zis si doctorei daca ar putea sa mi le dea pe acestea si se pare k o sa mi le dea \:o:/.Acum astept rezultatu la analize apoi sa-mi dea doctora tratament si sa incep sa-l iau.Tin sa mentionez k am 19 ani aproape 20 si am doar 45 de kg :acute:(( iar inaltimea 1.60.Sunt foarte complexata de felul cum arat,si visul meu cel mai mare de cand ma stiu este sa ma ingras :P(. Dar in schimb tin sa mai mentionez k in urma cu un an am luat 2 luni triregol (dupa ureche) tot pt a ma ingrasa si chiar pusesem pe mn cat de cat atunci...dar am renuntat la ele pt k ma despartisem de prietenul meu.Nu am avut nici o reactie adversa de la ele....iar in urma cu 3 luni am luat logest tot dupa auzite si tot pt a ma ingrasa fiind cu cineva de 11 luni.darrrrrrrrrr...la a 7 pastila am avut o scurgere maronie,urat mirositoare si dureri mari de cap si burta....le-am oprit imediat si de atunci pana acum nu am mai luat nici un fel de anticonceptionale.Doar k acum cu problema care a aparut o sa trebuiasca sa iau iar si sincer ma bucur si ma rog la Dumnezeu sa ma ingras [-o<....oare ma voi ingrasa?

post-202128-1232379456_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde de reactia organsimului tau

vad ca esti foarte preocupata de aspectul tau

esti la fel de preocupata de sanatate?

oare nu e mai important sa scapi de chistul ovarian?

sper ca i-ai spus doctoritei de faptul ca ai luat mai multe tipuri de anticonceptionale si pe ce perioade :o:

vezi ca mai sunt topice despre ingrasat, poate te ajuta ceva idei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...poate k aveti dreptate...doar k uneori rautatea celor din jur te afecteaza intr-un fel sau altul.Pe mine una m-au obsedat.In afara faptului k am suferit de mik deoarce toata lumea se mira sau imi afirma ca sunt f slaba...Si partea rea a lucrurilor e k o spuneau sub forma unor texte care inevitabil ma dureau.Am suferit mult din cauza asta.Toti ma faceau sa ma simt altfel doar pt faptul k eram slaba.Nu realizau k imi faceau rau....de aici obsesia mea de a ma ingrasa.Si da...m-am interesat si de sanatatea mea tocmai daia am luat si decizia de a ma duce la control inainte de a lua iar ceva fara prescrierea medicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci...stiu k poate o sa vi se para ceva iesit din comun dar toata lumea vorbeste k de la anti conceptionale te ingrasi .... am tot luat fel si fel de vitamine pt a ma ingrasa dar a fost in zadar.De curand am fost la un control pt a lua anticonceptionale in ideea de a ma ingrasa...si se pare k mi-au descoperit k am chist ovarian.I-am spus dorinta mea doctorei si anume aceea de a ma ingrasa si mi-a zis k oricum tratamentu pt chist ovarian este pe baza de anticonceptionale.Am auzit k diane 35 ingrasa si i-am zis si doctorei daca ar putea sa mi le dea pe acestea si se pare k o sa mi le dea \:o:/.Acum astept rezultatu la analize apoi sa-mi dea doctora tratament si sa incep sa-l iau.Tin sa mentionez k am 19 ani aproape 20 si am doar 45 de kg :acute:(( iar inaltimea 1.60.Sunt foarte complexata de felul cum arat,si visul meu cel mai mare de cand ma stiu este sa ma ingras :P(. Dar in schimb tin sa mai mentionez k in urma cu un an am luat 2 luni triregol (dupa ureche) tot pt a ma ingrasa si chiar pusesem pe mn cat de cat atunci...dar am renuntat la ele pt k ma despartisem de prietenul meu.Nu am avut nici o reactie adversa de la ele....iar in urma cu 3 luni am luat logest tot dupa auzite si tot pt a ma ingrasa fiind cu cineva de 11 luni.darrrrrrrrrr...la a 7 pastila am avut o scurgere maronie,urat mirositoare si dureri mari de cap si burta....le-am oprit imediat si de atunci pana acum nu am mai luat nici un fel de anticonceptionale.Doar k acum cu problema care a aparut o sa trebuiasca sa iau iar si sincer ma bucur si ma rog la Dumnezeu sa ma ingras [-o<....oare ma voi ingrasa?

Ai putea sa-ti faci si un control la tiroida..O ecografie sau ce iti recomanda un medic endocrinolog. Faptul ca nu te poti ingrasa poate fi o consecinta a conditiei numite hipertiroidie. poate ca nu e asta insa nu strica un control de rutina. De la anticonceptionale nu te ingrasi, eventual se schimba dispunerea grasimii pe corp sau iti cresete pofta de mancare. Diane 35 sunt foarte puternice si nu ar trebui sa le iei decat daca ai probleme precum acnee, hirsutism.. Altfel nu se merita..Mai bine ia unele usoare precum yasmin..Pentru ce iti doresti tu, probabil au acelasi efect ca diane 35, daca au intr-adevar vreunul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×