Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

mama, iti ploua in gura citind topicul asta

mie nu ,ca sant satul de cate am facut!(clatite) :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu care e misterul dar ... prietenii si iubitul cand vin la mine le place sa ma puna sa le fac clatite "miha, vreau sa vin pe la tine, dar faci niste clatite? te roooooooooooooog"... si eu nu zic nu :flowers:

 

cred ca scrie "fac clatite cand, cui, cum vrea gratis) pe fruntea mea :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CLATITE 3 FLAVOURS

 

LE-AM VAZUT ACUM O SAPTAMANA LA TV, IAR IERI LE-AM EXPERIMENTAT...CU MICI SCHIMBARI :) SUNT BETOOOOOOOOOOOON DE BUNE MIAM MIAM :)

 

INAINTE DE TOATE, IDEAL AR FI SA AVETI O TIGAIE TEFAL, SAU MACAR UNA TEFLONATA, ANTIADERENTA.

INGREDIENTE: FAINA, OUA, UN STROP DE SARE, UN STROP DE ULEI DE MASLINE (NO JOKE!!!), IAR PENTRU UMPLUTURA VA TREBUIE: MERE, PERE, BANANE, MIERE. UN PRAF DE SCORTISOARA SAU DE VANILIE :spiteful: ...IN FINE , ASTEA MAI POT VARIA, EVIDENT :doh:)

DUPA CE ATI INTINS FOAIA DE CLATITA IN TIGAIE, TAIATI FELII F SUBTIRI DE MERE, LE ADAUGATI PE FOAIE, SI PUNETI PE DEASUPRA UN PIC DE ALUAT, CA SA SE LIPEASCA DE FOAIE. DUPA CE S-A FACUT PE O PARTE, INTOARCETI FOAIA (ASTFEL INCAT ACUM BUCATILE DE MERE VOR VENI LIPITE DE TIGAIE). DUPA CE ATI PREGATIT CATEVA FOI DE CLATITA ASTFEL, TRECETI LA PREPARATUL UMPLUTURII. PUNETI CATIVA STROPI DE ULEI IN TIGAIA ANTIADERENTA, APOi ADAUGATI FRUCTELE: MAI INTAI PE CELE MAI TARI (MERE, PERE) TAIATE IN CUBULETZE MICI, APOI BANANA, TAIATA RONDELE. ELE VOR LASA CEVA SOS, DUPA CE SE INCALZESC. SE VOR ADAUGA PE DEASUPRA, IN TIGAIE, CAM 3 LINGURI DE MIERE, APOI UN PRAF DE SCORTISOARA SAU DE VANILIE.

MOD DE PREZENTARE: COMPOZITIA DE FRUCTE SE ADAUGA INTR-UN COLTZ AL CLATITEI, APOI EA SE IMPATURESTE IN 4.

SE PAOTE SERVI CU ZAHAR PUDRA PE DEASUPRA.

 

VA UREZ POFTA BUNA...DAR NU MARE, CA RUPETI CANTARUL :lol2: SI APOI TRE SA PRESTATI MULT CHIN SA LE DATI JOS :aranjare:

post-79435-1170508003_thumb.jpg

Editat de LEBADUTZA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clatite cu cascaval si chimen: aluatul se face cu apa minerala si faina, oua, sare. In aluatul de clatite se adauga chimen si cascaval ras. Se prajesc in tigaia de teflon si se impaturesc in doua. Un aperitiv, o minune! :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

reteta mea de aluat (pentru o tigaie cu strat neaderent, cu diametrul de 26 de cm):

 

se pun intr-un castron, oala, ce are fiecare 12 linguri cu varf de faina, 2 oua, 2 linguri rase de zahar, un praf de sare si 250 de ml de apa. se amesteca cu un tel pana se desface compozitia, se mai adauga inca 250 ml de apa si esente de rom, vanilie, coaja rasa de lamaie, scortisoara ce va place), se amesteca iarasi, se verifica daca consistenta va e pe plac (depinde si de marca fainii...) si se mai adauga 2 linguri de ulei si se amesteca bine. se lasa aluatul sa se odihneasca intre 30 si 45 de minute si apoi se poate incepe prajitul clatitelor. din cantitatea asta de aluat ies intre 15-20 clatite, depide cat de subtiri sunt facute.

 

umplutura favorita: un strat subtire de unt de arahide cu dulceata de mure.....

 

ma duc sa fac clatite ca nu mai pot de pofta...

 

PS: clatite umplute cu branza dulce si stafide+vanilie, rulate, puse intr-o tava cu albusuri batute spuma deasupra si puse la cuptor pana se rumeneste albusul (reteta furata de la Ana Lugojana, evident langa Lugoj)

Editat de roora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am facut niciodata clatite... :focus: doar am mancat! preferatele mele: cu branza dulce,zahar vanilat si stafide...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aluatul meu de clatite se face in felul urmator si iese ca la carte:

bat bine 4 oua cu 3 linguri zahar si un virf cutit de sare,adaug juma ' de litru de apa minerala si pun faina amestecand intr-una pana se face compozitia ca o crema.

Le coc mai groase,si le umplu la final cu ce doreste fiecare.De regula,toata lumea vrea cu dulceata de capsuni sau de zmeura.

Mai speciale,le umplu cu dulceata si cu ciocolata rasa,le impachetez,presar iar pe ele ciocolata rasa si le dau la cuptor 1 min.O minunatie! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×