Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

fratilor mie cel mai mult imi plac clatitele q carne.Nu glumesc umplute cu carne tocata cum le face unchiesul meu un meserias adevarat .Sper nu v-am facut pofta dak da apelati q incredere la mine (sau la el direct) :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac clatite dupa urmatoarea reteta : pentru fiecare ou pun 3 linguri de faina, iar laptele se pune pana se ajunge la consistenta necesara (experienta isi spune cuvantul aici). Berea sau apa minerala fac clatitele mai pufoase. Nu pun zahar in compozitie pentru ca oricum umplutura este dulce. Pofta buna ! :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu oricum este dulce :D

Eu intotdeauna prefer clatitele sarate. Cele cu ciuperci, la cuptor, sunt preferatele mele.

Dar nu-s rele nici cu cascaval, sau cascaval si sunca... mmmmh :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu le fac fara zahar. Cu lapte, oua, faina, putina sare. Daca le umplu cu ceva dulce mai pun si niste arome. Daca le fac cu ceva sarat pun si putin piper. Eu le mai umplu si cu un amestec de carne tocata (in special cu piept de pui ca e mai usor), amestecat cu ceapa prajita, ciuperci, putin cascaval ras si ou ca sa o lege. Hai ca mi s-a facut pofta. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clatitele sunt dulce de bucatarie (impreuna cu crema de zahar ars, gogosile, placinta, etc), deci toate umpluturile astea (carne, cascaval, ciuperci, etc) sunt inventii pe moment sau incercari de inovatie in bucatarie.

Nu sunt numite dulce de bucatarie pentru ca aluatul este facut cu zahar, pentru ca nu este asa, de fapt si de drept, originalul aluat al clatitelor este alcatuit din faina, oua, lapte sau apa minerala si un varf de lingurita de sare. Umplutura acestora este dulce, de aceea sunt denumite asa.

Umplutura poate varia de la: gem (de capsune, cirese, caise, etc), crema de ciocolata, crema de vanilie, etc.

Clatitele umplute cu inghetata sunt numai de "fite", cum s-ar spune. Sunt usor de facut, aluatul este acelasi, numai ca sunt umplute cu inghetata (se pun 2-3 cupe mici de inghetata pe clatita, iar apoi se ruleaza) si se adauga pe deasupra sos de ciocolata, numai ca problema ar fi ca trebuiesc mancate la foc automat, imediat ce au fost preparate, pentru ca este lesne de inteles ca altfel veti ramane fara umplutura. :stars:

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingrediente: 1 ceasca de faina, 2 oua, 1 pahar cu lapte, un praf de sare, 2 lingurite de zahar, 2 lingurite de unt sau ulei, dulceata sau gem, 1 lingura de unt topit pentru uns tigaia

 

Se pune intr-un castron faina, se face loc la mijloc si se sparg ouale, se adauga sarea, zaharul si laptele. Se bate totul bine cu o furculita pina se desfac toate cocoloasele; se mai adauga 2 lingurite de unt topit, amestecind intr-una. Compozitia trebuie sa fie ca o smintina subtire. Se lasa sa se odihneasca o ora. Se pune o tigaie cu coada sa se infierbinte, pe foc potrivit. Se unge tigaia cu unt , se toarna o lingura plina de compozitie, miscind repede tigaia de coada, ca sa se acopere tot fundul. Cind incepe sa se rumeneasca pe o parte, se intoarce clatita pe cealalta parte, saltind cu o miscare iute tigaia sau folsind un cutit lat. Se fac pe rind toate clatitele, punindu-le intr-o farfurie una peste alta. Din cind in cind se amesteca compozitia din castron , ca sa nu ramina prea groasa la fund; in acest caz se poate subtia cu putin lapte. Clatitele trebuie sa fie foarte subtirei si din 2 oua se pot obtine la o tigaie mijlocie pina la 20 de bucati.

 

Cint toate sint gata, se umplu perind cu gem sau cu dulceata, se intorc marginile laterale inauntru si se fac sul. Se aseaza intr-o forma si se dau citeva minute la cuptor, acoperite, sa se infierbinte. Inainte de a se servi se presara cu zahar praf.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adresa mea este .................... ( o primesi pe privat :P ) si te astept la gatit minunatiile alea :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mult timp am crezut ca oricine poate face clatite si ca nu pot exista clatite care nu sunt bune (proaste), pina cind am mincat astfel de clatite :flowers: La clatite nu conteaza doar umplutura desi are si ea rolul ei. Reteta mea este oarecum clasica: faina, lapte (nu foarte rece), oua, apa minerala, sare (chiar daca se pregateste pentru umputura dulce) si unt topit. Untul din compozitie ajuta si la a elimina ungere cu ulei a tigaii dupa fiecare clatita. Daca pregatesc compozitia pentru umplutura dulce adaug vanilie si esenta de rom. Umpluturile: dulceata de visine (preferata mea), alte dulceturi, brinza de vaci (brinza de vaci +ou si atunci le mai bag si la cuptor) cind se servesc se poate adauga smintina, nutela (preferatele fiului meu) iar pentru aperitiv, umprutura de ciuperci, carne, spanac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×