Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_Daniel_Tm

MAMALIGA mancare romaneasca

Postări Recomandate

ups am gresit topicu ,

pai daca nu mai e nimic pacar dac e carpatin e numai in Carpati si deci bla bla bla ,pacat de noi un popor cu o traditie atat de frumoasa dar fara mancare traditionala si acum la mamaliga nu stiiu pe unu am mancat bulz de mamaliga cu branza de oaie bun bun

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca unii revendica in numele traditiilor romanesti "SANGERETELE" ( a nu se confunda cu cartabosul, ma refer la sangerete facut cu sange de porc si slanina ), se spune ca acesta ar fi autentic si ca alte popoare nu il "gusta", cum nu am dovezi sau argumente pro sau contra ma abtin de la o afirmatie categorica, dar inclin sa cred ca e al nostru

 

 

Boudin - in franceza si tari unde se vorbeste aceasta limba, in Louisiana in Statele Unite ....

Este foarte cunoscut si in Franta!!! Vinde Walmart in Phoenix importat din Baton-Rouge.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Boudin

 

 

Pana n-am calatorit in jurul lumii si planeta se parea mai mare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai romanii au mamaliga ! Asa cum noi avem...matzah spre exemplu, grecii au tzatziki, nemtii au carnatzul ala unic, etc, asa si romanii cu mamaliga...

Cand spun mamaliga ma gandesc la saracie, la oi, la ciobani, la TRADITIE ( Tradition !!!! ) dar si la originalitate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai romanii au mamaliga ! Asa cum noi avem...matzah spre exemplu, grecii au tzatziki, nemtii au carnatzul ala unic, etc, asa si romanii cu mamaliga...

Cand spun mamaliga ma gandesc la saracie, la oi, la ciobani, la TRADITIE ( Tradition !!!! ) dar si la originalitate...

 

Si polenta a italienilor ce e? Pilaf de porumb? ;) Dar intr-un fel ai dreptate,dpdv al dictionarului ma-ma-li-ga avem doar noi.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×