Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_Daniel_Tm

MAMALIGA mancare romaneasca

Postări Recomandate

Chiar ieri am mancat mamaliga cu branza si smantana, si cu ou fiert amestecat cu unt,Am mare noroc ca am gasit un magazin alimentar care vinde malai importat din Italia si e colosal.Aici nu exista pt ca nu se face.E numai faina alba caci mexicanii au stilul lor specific si deci nu gasesti decat la 2 mag.in tot orasul fiind cum am zis importata.

Cineva comenta despre mamaliga prajita.Este stilul Italian din Nord unde se numeste polenta si este mancarea specifica a locurilor si ei o mananca cu peste dar niciodata cum e traditional pe stil romanesc ci ei o prajesc in ulei de masline taiata felii.Si asa imi place.Mananc 1 data pe sapt :) Uneori imi gatesc varza dulce in sos de tomate etc si mananc cu mamaliga.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Golden Pheasant Cornmeal"   este brandul cel mai bun de malai, alb si galben este faina trebuie bine citit de care este in punga!!! ... insa nu se mai vinde in Arizona de peste 20 de ani ... venea din New York, cica nu prea se consuma ... insa mancatorii de mamaliga abia dupa aceea au aparut si aici in numar mare.   Ca sa vezi business ... si eu mananc mereu mamaliga prajita!!!  cu supa de fasole boabe uscate cu rantas si smantina, in stil maghiar, este asa de buuun ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva comenta despre mamaliga prajita.Este stilul Italian din Nord unde se numeste polenta si este mancarea specifica a locurilor si ei o mananca cu peste dar niciodata cum e traditional pe stil romanesc ci ei o prajesc in ulei de masline taiata felii.Si asa imi place.Mananc 1 data pe sapt :) Uneori imi gatesc varza dulce in sos de tomate etc si mananc cu mamaliga.

Mămăliga prăjită (nu felii, ci fărâmițată) în unt sau untură, în stil românesc din moși strămoși, se chema prin zona mea (Brăila) "puricei". Nu știu prin alte părți cum îi spune, dar periodic îmi fac "puricei" și sunt delicioși. Cu puțină brânză de burduf sunt... de belea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, pare că vom fi în aceeași regiune, avem și noi turci și greci, plaje, port... Nu mai avem industrie. :D :pope:  Suntem sora mult mai săracă a Constanței.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va trec în Dobrogea sau cum? ce înseamna în aceeași regiune? Nu vreți voi cu Galatiul și gata :haha:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

post-81199-0-05006600-1435678948_thumb.jpg

 

le-am facut si eu la copii mamaliga saptamana trecuta. doar unul nu a indraznit sa se atinga de ea, e mofturos de fel, restul au cerut portie dubla - le-am facut mamaliga in straturi

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va trec în Dobrogea sau cum? ce înseamna în aceeași regiune? Nu vreți voi cu Galatiul și gata :haha:

Mințile odihnite perpetuează acea "rivalitate" Brăila-Galați. Pentru mine nu există. Fiecare oraș e frumos în felul lui și-mi plac ambele. Galațiul parcă era tot în regiunea de Sud-Est, deși e-n Moldova. Nu vorbim de provinciile istorice, ci despre regionalizare. N-are a face în ce provincie este județul pentru eventuala reorganizare teritorială.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Good. Just checking, personal gasesc amuzanta "rivalitatea" asta .. care am senzatia ca e alimentata mai mult de braileni, din ce citesc pe net. Este in S-E, da.. nu m-am prins din prima la ce regiune te referi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×