Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Ziua de Craciun = executarea sotilor Ceausescu

Primul Craciun liber de dupa revolutie  

54 membri au votat

  1. 1. Credeti ca a fost bine ca Nicolae si Elena Ceausescu sa fie condamnati la moarte si executati pe 25 decembrie 1989?

    • DA
      12
    • Da, dar nu in ziua de Craciun
      9
    • NU
      33


Postări Recomandate

NU ASTA AM VRUT SA SPUN. A FOST CEA MAI USOARA PEDEAPSA PENTRU EI, ASA CUM A SPUS DARK.

Asta da, de acord: au mancat, au baut, s-au plimbat, si-au batut joc, au batut campii cum au vrut, dupa care s-au chinuit 3 zile fara sa faca dus si au murit pe loc.

Drept pentru care, iata si dorinta mea de Craciun: Mosule, stiu ca existi, da-mi si mie viata asta despotica pentru...hai nu pentru 30 de ani, dar pentru 29 si apoi sa mor executat la Targoviste.

Hai Mosule, imi promiti?

Hai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu socotesc ca uciderea celor doi ...a fost singura minune Dumnezeiasca pe care am apucat sa o vad pana acum in viata mea!

 

Faptul ca au fost executati de Craciun ...adica de ziua nasterii lui Isus ...mi se pare corecta si in ton cu evenimentul ...si iata ca de zeci de ani (vorbesc de ani traiti de noi) ...locul in care s-a manifestat Isus ... este zona vesnica de conflict ... adica conform afirmatiei lui Isus in persoana ...precum ca el este cel care "aduce nu pacea ci sabia"...asa ca de ce va mirati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu socotesc ca uciderea celor doi ...a fost singura minune Dumnezeiasca pe care am apucat sa o vad pana acum in viata mea!

Aleluia.

 

Pe unii i-a lovit direct in crestet umanitatea si au uitat 'minunile' ceausiste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Craciun ...adica de ziua nasterii lui Isus ...

:flowers: Asa scrie pe certificatul de nastere ?

 

Nume : Jeshua

Prenume: of Nazareth

POB: Judeea

DOB: 25 Decembrie 0000 AD aka Craciun :cheer:

Aliases: Jesus Christ

 

PS: Literatura recomandata "Saturnalia's relation to Christmas"

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu socotesc ca uciderea celor doi ...a fost singura minune Dumnezeiasca pe care am apucat sa o vad pana acum in viata mea!

 

Initial mi-a parut rau ca au fost executati - eu i-as fi dorit in inchisoare sau intr-un Zoo pentru multi, multi ani... dar observand cum a evoluat peisajul politic in Ro imi zic "bine ca i-au ras atunci, altfel astazi ar fi fost cel putin senator daca nu direct presedinte ales ! "

 

:flowers:

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.realitatea.net/25-decembrie-198...nte_419271.html

 

Incercati sa cititi comentariile oamenilor. Multe din ele sunt chiar interesante. Incercati sa dati si TV-ul pe realitatea tv acum! La facut pe desteptii toti va pricepeti, nimic de zis. Voi reveni.

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.realitatea.net/25-decembrie-198...nte_419271.html

 

Incercati sa cititi comentariile oamenilor. Multe din ele sunt chiar interesante. Incercati sa dati si TV-ul pe realitatea tv acum! La facut pe desteptii toti va pricepeti, nimic de zis. Voi reveni.

 

Ce conteaza ca a fost executat de boboteaza sau craciun? Are vreo importanta pentru omul de rand? Noi nu avem nici o treaba suntem simpli spectatori ale unor jocuri odioase, dar dupa ne trezim si avem prentia ca stim unele lucruri. Noi nici macar nu suntem luati in calcul existam doar pe hartie. A durut pe careva xenocidul asupra raselor "inferioare" in al 2-lea? A plans cineva dupa zecile de milioane de rusi omorati de stalin, ori dupa crimele lui mao? Pe cine a interesat cand Iugoslavia a fost sfasiata, care a varsat vreo lacrima pentru mamele si copii din Iraq, Vietnam, etc? S-a facut vreun referendum in Romania in care eram intrebati daca il mai vrem pe ceasca? Si acum dupa 20 de ani ce stim despre revolutie? Nimic, zero barat. Totul este cusut cu ata alba. Cati dintre voi au vazut coloanele motorizate ale rusilor traversand tara? Despre avioanele care urmau sa bombardeze manifestantii din Timisoara? Despre comandanti care vorbeau la telefom cu pistolul la tampla? Astia la tv doar isi dau cu parerea, oricum majoritatea habar nu are ce s-a intamplat atunci.

Editat de DarkBringer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Darkule.

Cum se face ca intr-o zi de 25 Decembrie trebuie sa fim k0ndescendenti si uitam sa fim in alea 364 ramase.

 

Si daca exista Dumnezeu, facea si el cinste de ziua lui la toata lumea si lua toate bolile, cancerul, razboiul, samd de pe umerii nostri.

Dar al dracului Dumnezeu asta, asteapta de la noi numai cadourile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma crucesc ... unii habar nu au despre epoca respectiva , dar isi dau cu presupusul, iar altii i'ar ucide din nou ... fara sa stie de ce .

 

Sigur ca Ceausescu n'a fost un model "capitalist" , dar ce optiune avea Romania ca stat comunist ? :flowers:

 

Mie personal imi repugna ideea de a ucide .

 

Ce conteaza ca a fost executat de boboteaza sau craciun? Are vreo importanta pentru omul de rand?

tu pareai inteligent Darkule ... :cheer:

 

Are importanta, nu atat pentru mine sau pentru tine, cat pentru mentalul colectiv ... .

 

Dar ce dreaq imi bat eu gura ... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate, pt romani 25 Decembrie nu inseamna doar prima zi de Craciun si bucuriile aferente acestei sarbatori crestine. 25 Decembrie inseamna la noi si o nefericita si rusinoasa aniversare: se implinesc 19 ani de la condamnarea la moarte a "fostului mare odios dictator si a sinistrei sale sotii".

 

Credeti ca executarea sotilor Ceausescu a fost cea mai buna masura? Te afecteaza intr-un fel sau altul faptul ca s-a intamplat chiar in ziua de Craciun? Astept sa raspundeti la chestionar si incercati sa veniti cu argumente in sprijinul parerii. Craciun fericit! :flowers:

 

Cu siguranta a fost o eroare istorica omorarea lor . Trebuiau judecati cu adevarat , pedepsiti , dar nici intr-un caz omorati in mod pripit si dubios , destul de enigmatica impuscarea lor...,meritau sa traiasca , sa sufere si ei tot ce a suferit poporul atat de "iubit " de ei apoi tot circul care s-a facut in acel 25 decembrie 1989 , cu comunicari si amanari la nesfarsit ...

A fost un act de lasitate sau poate un atac de panica in care au intrat un anumit grup de ... "patrioti "... trebuia inchisa gura celui care intr-un real proces putea da nume si date....incomode pentru cei care si astazi ne conduc .....Eu am crezut si cred ca NU Ceausescu a fost singurul vinovat de ce ni s-a intamplat si ce am suportat si inca golgota noastra nu s-a terminat .

Da , uciderea lor in ziua de CRACIUN a fost o gresala capitala pentru noi ca popor. Unii spun ce importanta are cand a fost impuscat , eu cred ca are .

 

Cineva spunea ca au avut parte de cea mai usoara pedeapsa , asa-i!

Astazi la stiri au anuntat ca dupa ani de procese familia lui (a ramas doar Valentin ) va reprimi toate bunurile confiscate !!!!!!!!!!!! Cati romani ajung fara probleme la sfarsitul lunii ???????????

 

 

Nu sunt o nostalgica , departe de a compara viata dinainte de '89 cu cea de azi , mai avem drum lung de strabatut , noi ca popor am pierdut din start pentru ca nu am avut adevarati oameni politici iar politica practicata azi ...no coment la acest topic.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×