Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Ziua de Craciun = executarea sotilor Ceausescu

Primul Craciun liber de dupa revolutie  

54 membri au votat

  1. 1. Credeti ca a fost bine ca Nicolae si Elena Ceausescu sa fie condamnati la moarte si executati pe 25 decembrie 1989?

    • DA
      12
    • Da, dar nu in ziua de Craciun
      9
    • NU
      33


Postări Recomandate

Cum sa-ti imaginezi grupulete de securisti atacand ditamai unitatile militare? Sau securistul "care nu stia ce va fi cu el", dintr-o pozitie strategica impuscand la intamplare cate un manifestant... "Na mori si tu!.... Na si tu! Poc Poc . Ia si tu Poc! Va omor pe toti ca nu stiu ce va fi cu mine..."... E absurd.

 

Deci in concluzie, eu tot vad intreaga afacere ca pe o mare inscenare.

 

Nu-ţi poţi imagina ceva cotidian, anume că au fost grupuri de securişti, dar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-ţi poţi imagina ceva cotidian, anume că au fost grupuri de securişti, dar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Presupunem ca datorita structurilor infiltrate in populatie si a securistilor au trebuit sa-i extermine rapid pe sotii Ceausescu.

 

Bun. Dar atunci, la ce au fost necesare inscenarile si haosul creat ? Ca n-au fost securistii si structurile infiltrate ce s-au pus ei sa traga razlet in titamai unitatile militare. Ordine contradictorii? Pai sa trimiti un autobuz de soldati in misiune de aparare fara sa informezi unitatile de sosirea lor e un ordin sinucigas, ce ar putea sa creeze doar conflict. In orice caz nu ar putea sa rastoarne situatia prin cucerirea unitatilor. In special ca baietii stiau ca sunt in misiune de aparare.

 

Deci as propune sa fie bine inteleasa natura ordinelor contradictorii, pentru a nu se face confuzie intre ordine de natura diversiva si cele de natura ofensiva. Deoarece daca ordinele au fost de natura diversiva, e clar ca nu au fost securistii sau alte structuri infiltrate care au lucrat in spate, si nici in prima linie, dupa cum rezulta si din absenta totala a "teroristilor" si a caracterului "ofensiv" al "atacurilor".

 

Cum sa-ti imaginezi grupulete de securisti atacand ditamai unitatile militare? Sau securistul "care nu stia ce va fi cu el", dintr-o pozitie strategica impuscand la intamplare cate un manifestant... "Na mori si tu!.... Na si tu! Poc Poc . Ia si tu Poc! Va omor pe toti ca nu stiu ce va fi cu mine..."... E absurd.

 

Deci in concluzie, eu tot vad intreaga afacere ca pe o mare inscenare.

 

 

Initial a fost la Timisoara o miscare spontana , care asa cum s-a stabilit ulterior a coincis cu un complot impotriva regimului ,desi au plecat independent una de alta , a fost inevitabil sa nu se creeze confuzia si debandada care a facut multe victime , multi nevinovati au murit absolut DEGEABA . Cei care au fost atunci pe strada stiu ca nu s-a mai putut controla nimic. Nu se stia cine cu cine se lupta ,dar mai ales nu se stia de ce se mai trage. La Timisoara securistii s-au adunat la sediul Securitatii si nu au iesit de acolo!!!!!!!!!!!???????????????? fapt dovedit. Deci, cine a tras la Timisoara ? Armata a pactizat cu demonstranti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei care au fost atunci pe strada stiu ca nu s-a mai putut controla nimic. Nu se stia cine cu cine se lupta ,dar mai ales nu se stia de ce se mai trage. La Timisoara securistii s-au adunat la sediul Securitatii si nu au iesit de acolo!!!!!!!!!!!???????????????? fapt dovedit. Deci, cine a tras la Timisoara ? Armata a pactizat cu demonstranti !

Daca securisti nu erau, cine putea trage decat cei ce au avut arme? Ca omul de rand nu avea el automate. (Automatele pe care le-am auzit eu si care declansau conflictele din acele nopti, si care erau diverse de cele ale armatei). Se stie ca au intrat in tara o multime de mercenari in vremea respectiva in tara. E recunoscuta interventia externa. S-a observat intentia clara de diversiva si nu de atac a celor ce trageau (in special in aer, copaci, ziduri).

 

Oricum, ideea a fost sa para cu adevarat o "revolutie" (in sensul in care il intelege poporul) si s-a reusit. Nu stiu exact cate victime au fost, dar daca ar fi fost lupte adevarate, cu siguranta ar fi fost mult mai multi.

 

Si tot nu-mi pot imagina securistul nebun ce ataca unitati militare... :blink: :wacko: Pe unul dintre "teroristii" care au declansat conflictul, l-am avut langa mine, ne despartea un perete, dar nu-l puteam bate pe umar sa-l intreb daca era securist sau altceva si din ordinul cui, pentru ca el avea o automata iar eu un cutit :D Oricum, daca ar fi fortat intrarea, de la mine ar fi avut o pozitie mult mai buna de atac, dar nu a facut-o, si nici alte case nu a fortat. A fost doar un asurzitor spectacol de automate, fara vreo sansa si nici macar intentie de a cuceri vreo pozitie strategica. Ala nu era nici dezorientat, nici tampit, ci avea un obiectiv foarte bine stabilit: diversiunea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pippo"A fost doar un asurzitor spectacol de automate, fara vreo sansa si nici macar intentie de a cuceri vreo pozitie strategica. Ala nu era nici dezorientat, nici tampit, ci avea un obiectiv foarte bine stabilit: diversiunea.

Trimis Astazi, 03:50 AM " nu vad acest mesaj de raspuns ,l-am gasit doar cand am dat sa raspund.

 

Ai dreptate totul a fost creat pentru diversiune.

 

Cred ca istoria va lamuri ...peste 100 de ani ....ce s-a intamplat cu adevarat in acele zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu regret ca nu i s-a facut o statuie ...in fiecare WC public ... ca sa il putem impodobi cu floricele de hartie ... colorata!

 

Tot ma intreb ce fel de oameni pot fi aceia care regreta un conducator atat de bestial incat a dat ordin sa fie omorati mii de tineri doar ca el sa isi poata manifesta liber paranoia? !

 

Cred ca sant amnezici sau considera ca "idealul comunist" nu afost desavarsit :cheers: Pai tovarasul Ceausescu le dadea case si servici si puteau sa meraga in concediu la mare sau la padure, Sa manance mici sa bea bere,sa asculte manele si in final sa fie fericiti :cheer:

Tutusi asta tine de carcaterul fiecaruia cred. Plangaretii astepta sa le pice para ,nu fac nimic, nu stiu sa se descurce,decat daca le zice unul si altul ce sa faca...nu trebuie sa gandesti...e mai bine sa gandeasca altul pentru tine,e mai comod chiar daca uneori il injuri :roll: Crezi ca-i mai pasa cuiva ca au murit oameni atunci? Nu cred....pe noi ne trezeste doar un cutremur sau Craciunul si ne amintim pentru catva timp ca trebuie sa fim mai buni....dar trece.... :band:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca sant amnezici sau considera ca "idealul comunist" nu afost desavarsit :cheer: Pai tovarasul Ceausescu le dadea case si servici si puteau sa meraga in concediu la mare sau la padure, Sa manance mici sa bea bere,sa asculte manele si in final sa fie fericiti :roll:

Tutusi asta tine de carcaterul fiecaruia cred. Plangaretii astepta sa le pice para ,nu fac nimic, nu stiu sa se descurce,decat daca le zice unul si altul ce sa faca...nu trebuie sa gandesti...e mai bine sa gandeasca altul pentru tine,e mai comod chiar daca uneori il injuri :band: Crezi ca-i mai pasa cuiva ca au murit oameni atunci? Nu cred....pe noi ne trezeste doar un cutremur sau Craciunul si ne amintim pentru catva timp ca trebuie sa fim mai buni....dar trece.... :)

Hai sa mai postam ca sa mai aparem si noi pe forum "craw craw craw" :) :cheers:

 

Sper ca esti constient ca prin generalizarea asta insulti mai mult de jumatate din populatia tarii. Eu, unul, o duc si ma simt mai bine decat inainte (am spus-o si o repet), nu as vrea sa ne intoarcem vreodata la comunism, dar condamn acel gest incalificabil: sa omori presedintele tarii si pe nevasta-sa in urma unei condamnari emise de un tribunal facut la misto si imediat dupa aia sa abrogi pedeapsa cu moartea! Intr-un cuvant: jalnic! Asta pt cei care au acel "minimum brain required" ca sa inteleaga ;)

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa mai postam ca sa mai aparem si noi pe forum "craw craw craw" :cheer: :cheers:

 

Sper ca esti constient ca prin generalizarea asta insulti mai mult de jumatate din populatia tarii. Eu, unul, o duc si ma simt mai bine decat inainte (am spus-o si o repet), nu as vrea sa ne intoarcem vreodata la comunism, dar condamn acel gest incalificabil: sa omori presedintele tarii si pe nevasta-sa in urma unei condamnari emise de un tribunal facut la misto si imediat dupa aia sa abrogi pedeapsa cu moartea! Intr-un cuvant: jalnic! Asta pt cei care au acel "minimum brain required" ca sa inteleaga :roll:

 

 

De acord 100 % cu ce spui ! Dar cred ca este greu de inteles ,problema trebuie vazuta in profunzime , nu uita ca majoritatea judeca superficial!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa mai postam ca sa mai aparem si noi pe forum "craw craw craw" :cheer: :cheers:

 

Sper ca esti constient ca prin generalizarea asta insulti mai mult de jumatate din populatia tarii. Eu, unul, o duc si ma simt mai bine decat inainte (am spus-o si o repet), nu as vrea sa ne intoarcem vreodata la comunism, dar condamn acel gest incalificabil: sa omori presedintele tarii si pe nevasta-sa in urma unei condamnari emise de un tribunal facut la misto si imediat dupa aia sa abrogi pedeapsa cu moartea! Intr-un cuvant: jalnic! Asta pt cei care au acel "minimum brain required" ca sa inteleaga :roll:

 

Asa ca, preventiv, tu nu citesti nimic, nu? Sant constienta ca ce? Ca insult pe cine? Condamni gestul incalificabil?

Pentru cine ma rog? Pentru un criminal? Ma faci sa rad...

Ah,nu trebuia de ziua de Craciun, dar cand? In ce zi dupa tine? A fost lovitura de stat si punct. La ce te asteptai

sa-l tina in inchisoare? Pai acum era reales de toti ratatii ...nu-mi veni mie cu ceea ce-ai vazut tu pe fereastra, intre doua episoade de curatenie de sarbatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La Timisoara securistii s-au adunat la sediul Securitatii si nu au iesit de acolo!!!!!!!!!!!???????????????? fapt dovedit. Deci, cine a tras la Timisoara ? Armata a pactizat cu demonstranti !

Vorbesti ca sa te afli in treaba?

Povestea cu securistii adunati la sediu si cu armata care a pactizat a fost un episod ulterior din 20 12.

 

Dar Duminica 17 Dec. 89 au tras toti ...si armata ...si militia si securitatea ... dar cele mai multe crime au fost comise de militari!

Securitatea a tras din salvari si taximetre doar in indivizi suspecti si grupuri mici.

In Calea Girocului nerusinarea si bicisnicia militarilor a mers atat de departe incat atunci cand strazile erau goale din cauza focului executat impotriva populatiei ...militarii au intrat in blocuri deschizand foc in casa scarilor impuscand oameni aflati la etaj in fata usii apartamentului ... si chiar oameni aflati acasa in apartamentele lor si care cinau impreuna cu familia lor fiind stransi in jurul mesei.

 

Armata, Militia si Securitatea au fost singurii teroristi straini(fata de poporul roman) care au participat la reprimarea populatiei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×