Sari la conținut
Forum Roportal
Subliminal

Manipularea prin programare neuro-lingvistica.

Postări Recomandate

ca metoda practica nr 1 as propune:

 

renuntarea definitiva la TV, ziare, reviste, radio. ....

 

Pentru mine ar fi mai usor sa ma retrag intr'o pestera . :jester:

 

Nu ca as fi dependent de toate alea , din contra ... mi'e sila ; dar n'am de als .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca metoda practica nr 1 as propune:

 

renuntarea definitiva la TV, ziare, reviste, radio. este sufient un rezumat lunar al celor mai importante evenimente din tara si din lume pentru a sta la curent cu ce se intampla in jur. nu are rost sa ne ingrozim degeaba la fiecare ora cu stiri criminale care ne sugestioneaza negativ.

 

asta ca prima masura de siguranta. (implica si renuntarea la show-uri, seriale si toate tampeniile care ne fac sa pierdem timpul)

 

------------------------------------

 

realizarea primului pas trebuie sa aduca in viata noastra linistea si detasarea necesara intelegerii urmatorilor pasi.

 

Problema este ca traiesti in lume si este imposibil sa nu iti parvina prin diverse "canale" informatiile acestea ...

In urma cu ceva ani am renuntat la a ma mai uita la stiri ... dar stirile veneau la mine fara sa le chem .

Aseara am vazut un film ... m-a dat peste cap :jester:

 

Forumul... discutiile, sunt tot surse de a fi tulburat, in special pentru o fire sensibila . Aceasta cum sa se protejeze ? Sau, asa cum a afirmat Raul, trebuie sa cautam pesteri indeajuns de multe ca sa ne permita fiecaruia sa ne ascundem in cate una ... dincolo de lume si dincolo de informatie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Vali, un domn simpatic, why, a adus discutia despre Roportal, intreband pe cineva daca este aceeasi persoana cu un spirit mai "gica-contra, care apare aci. Doamne fereste, acum, chiar nu vreau sa supar pe cineva. Pentru mine a fost un impuls de-ami indrepta atentia inspre Roportal si pe loc am percutat. Nu era discutia despre IO pe acel forum"ezoterism",cum l-au denumit.

 

Pippo, este si parerea mea, insa, unele informatii ajung la noi si-i musai sa tinem cont de ele, sa discernem la ce-avem de facut.

Este o zicala , o glumita, o mai folosesc eu cateodata, suna cam asa:

"No, bine mai fratilor, cum am face sa facem ceva?"

 

Cu drag, Lucia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pippo, este si parerea mea, insa, unele informatii ajung la noi si-i musai sa tinem cont de ele, sa discernem la ce-avem de facut.

pentru informatiile astea triate si rezumate, tocmai am alocat o sedinta lunara de informare. e suficient. pentru informatii mai speciale sau urgente se pot face si exceptii. dar sa renuntam la toata polologhia de 2 bani care se face in marea majoritate a timpului la TV si in ziare. oricum, netinand cont de toate minciunile teatrale de la TV, evolutia situatiei nationale si internationale este destul de usor de intuit. dar trebuie sa refuzam gramezile de minciuni ce creaza diversiune si confuzie, invatand sa extragem informatiile esentiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aseara am vazut un film ... m-a dat peste cap :jester:

tu ai ales sa vezi filmul.... (asta daca nu era cu adevarat necesar si important de vizionat)

 

dispare si tulburarea in timp, cand creierul incepe sa se obisnuiasca cu realitatea. o parte a realitatii este foarte scarboasa si dura, dar lucrurile astea se intampla continuu, iar noi nu facem nimic sa le schimbam. deci tulburarea violenta este o reactie trecatoare. in schimb tulburarea continua impusa de stirile criminale este ucigatoare. instaleaza in om frica care il blocheaza de la a mai reactiona constructiv. aia la TV te ingrozesc si gata... si tot speri ca unii mincinosi sau altii sa te scoata din kkt. dar nu este asa. pentru a distruge raul, fiecare din noi trebuie sa actioneze constructiv incepand de la propria persoana si continuand cu ce are apoi cel mai aproape in jurul sau. (ajuta-te pe tine ca sa poti ajuta pe altii) ajutorul asta de sine nu consta in a face bani sau putere, ci in trezirea adevarului in fiinta noastra. refuzul minciunii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alegand "fara compromisuri" , acceptand ca-i alegerea mea, asumandu-mi responsabilitatea pentru deciziile luate.

 

Cu drag, Lucia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alegand "fara compromisuri" , acceptand ca-i alegerea mea, asumandu-mi responsabilitatea pentru deciziile luate.

 

Cu drag, Lucia

 

Viata nu este tocmai locul cel mai prielnic pentru a nu face compromisuri si ades cu toata responsabilitatea asumata ne dam seama ca nu au fost tocmai celemai bune decizii luate .

 

Deci, draga Lucia, exista o alta modalitate de a ne proteja ? La indemana oricui si pe intelesul fiecaruia ? Pozitia strutului are si multe dezavantaje ...

 

tu ai ales sa vezi filmul.... (asta daca nu era cu adevarat necesar si important de vizionat)

 

Poate doar filmul m-a ales pe mine ... Nu stiu ... si nici nu voi incerca sa despic firul in patru .

 

Ideea este ca oricum in maxim o zi imi va trece ... Problema este ca stresul cotidian si informatiile le primesti zilnic si in cantitati considerabile. Problema este cum putem bloca acest balast informational la nivelul oricarui novice involuat, dar care incearca sa gaseasca drumul spre "evolutie" ... spicuind de unde poate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a arunca televizorul, nu este pe intelesul fiecaruia? ai facut-o?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×