Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nicidecum nu poti compara vreo nuvela a lui Anne Rice cu porcaria Twilight....fie ea carte sau film. Ar fi o insulta pentru Rice.

Nici nu m-as fi gandit vreodata sa le compar, ma refeream la faptul ca Meyer pare sa se fi "inspirat" de la Rice.

 

In alta ordine de idei, am cautat recenzii la volumele 3 si 4.

SPOILER

Jacob sa se indragosteasca de fiica Bellei si a lui Edward?... :pardon: Mi-am dat seama ca lui Stephanie Meyer ii plac happy ending-urile, dar chiar asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi, nu inteleg de ce radeti de cei carora le'a placut. Filmul nu mi'a placut, in schimb am savurat toate volumele... care e pb?

 

Nicidecum nu poti compara vreo nuvela a lui Anne Rice cu porcaria Twilight....fie ea carte sau film. Ar fi o insulta pentru Rice.

 

Nici nu m-as fi gandit vreodata sa le compar, ma refeream la faptul ca Meyer pare sa se fi "inspirat" de la Rice.

 

In alta ordine de idei, am cautat recenzii la volumele 3 si 4.

SPOILER

Jacob sa se indragosteasca de fiica Bellei si a lui Edward?... :pardon: Mi-am dat seama ca lui Stephanie Meyer ii plac happy ending-urile, dar chiar asa?

 

pai nu e chiar asa. Citeste cartile (indicat ar fi in engleza, ca am inteles ca traducerile sunt 2 lei vechi). Nu e vb de indragostit, e cu totul altceva la mijloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi, nu inteleg de ce radeti de cei carora le'a placut. Filmul nu mi'a placut, in schimb am savurat toate volumele... care e pb?

 

 

 

pai nu e chiar asa. Citeste cartile (indicat ar fi in engleza, ca am inteles ca traducerile sunt 2 lei vechi). Nu e vb de indragostit, e cu totul altceva la mijloc.

Scuzele mele, asa scria in recenzia pe care am citit-o.

Dar, ca sa-ti urmes sfatul, se lauda cineva cu niste pdf-uri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuzele mele, asa scria in recenzia pe care am citit-o.

Dar, ca sa-ti urmes sfatul, se lauda cineva cu niste pdf-uri?

 

e-book. In engleza. Interesata?

Editat de Anca/Maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu toate cele 4 in format pdf , si am si The Host tot de autoarea seriei twilight .Am citit pareri pro si contra . Eu sunt pro , m-a impresionat . De ce ? Pentru ca imi place tot ce e legat de paranormal , si imi plac legendele vampirismului , si dupa toate filmele cu vampirii rai si ucigasi si asa mai departe , mi-a placut mult viziunea autoarei in ceea ce ii priveste . Dupa atatea filme , care majoritatea chiar sunt porcarii , cu vampiri , am vazut Queen of damned , si mi-a placut ideea ca si un vampir , chiar daca e o creatura neomeneasca poate convietui cu umanitatea . Apoi vine Twilight , asa cum inca nimeni nu s-a mai gandit , vampirii pot trai in armonie intre oameni si pot sa iubeasca . Oi fi eu mai romantica , mai melancolica , dar dragostea lor e atat de profunda ca te face sa visezi la ea . Eu va spun , cei care o considerati o porcarie , nu i-ati inteles sensul , nu ati inteles ce transmite . Iar iubirea nepotrivita sau cum ati numit-o nu se compara cu alte povesti de iubire imposibila , tocmai pentru asta , ca twilight e diferita , el e vampir .

Cititi cartile , in lb romana au aparut trei parti . La piata cartii pe net , puteti comanda in pachet toate trei la 150 ron .

Eu am 28 de ani si am un copil de 2 ani . Dar m-am uitat cu sotul meu la twilight si am citit toate cartile , inclusiv Midnight Sun , cea de-a 5-a , care e in curs de proiect . E tot prima , dar din perspectiva lui .

Nu sunt nebuna , doar fana . Cui nu ii place sa se abtina sa se ia de ceilalti . Stiu poate mai multe decat ar trebui despre cast si film, despre productia care urmeaza , si am pictures cate vreti ...si nu sunt moarta dupa robert , pur si simplu sunt fana , si imi plac edward si bella , nu rob si kristen

Iar in ceea ce priveste rolurile adapatate , mi se pare ca ei au jucat si au intrat destul de bine in pielea personajelor . daca ati citit Amurg , trebuie sa stiti asta . Si mi s-au parut potriviti actorii .

iar daca vreti sa catalogati un film prost realizat , uitati-va la THE KISS OF THE VAMPIRE , asa ceva

E cel mai prost film realizat pe care l-am vazut .

post-15872-1238541548_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa recunosc ca m-a tinut in suspans...cartea..primul volum...dar nu m-a impresionat foarte mult..si nu am mai citit restul volumelor mai ales dupa ce am vazut filmul...m-a cam dezamagit..mai ales faptul ca Bella Swan era cam rigida in film..cred ca eu as clasa cartea..undeva la mijloc..nici buna, nici rea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa o analiza temeinica a fenomenului, sondaje si chestionare am incercat sa fac o caracterizare sumara si probail subiectiva si superficiala a fanului acestui film. vorbesc doar de film, n-am curaj, nici placere si nici timp de pierdut cu o carte al carei subiect sa fie vampirii (OMG)!

fanul twilight - femela, intre 13-22 ani, de un romantism necopt si de factura ieftina, educatie strictul necesar, banal si scolaresc, retrasa si timida. genul de superficialitate cu un strat atat de subtire si aproape invizibil de curiozitate dar care ii ofera justificari la pasiunea si entuziasmul creat de acest film.

 

si-mi permit sa-l citez pe K

 

Doamne, Dumnezeule.

Daca existi, asa cum pretind niste dementi, te rog, te rog eu, I-AI pe cei care au jucat in PORCARIA asta de film, ia-i si pe membrii 'echipei' - scenarist, regizor, recuziteri, etc, CAT si pe cei care au cea mai mica urma de apreciere la adresa filmului.

Doamne-Dumnezeule, dar, daca se poate (si stiu ca se poate), i-ai IN CHINURI, sa sufere mult, mult, mult de tot.

 

Cu Dumnezeu inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu am scris "ghlilimele" I-liniuta-AI, "inchid ghilimelele"

De doua ori.

 

Filmul asta prosteste - QED.

 

Eu m-am repezit ca un wanna-be sa vad filmul asta citind fel si fel de neaveniti care mi-au dat impresia ca este un soi de film revelator.

Refuz sa cred ca o persoana care ii da mai mult de 2/10 filmului asta are ceva simt al popcornului intre dinti si colei din mana dreapta. Nu mai zic de simt artistic.

Sunt oripilat de dialogul asta - citez, cu ghilimele chiar:

"I'm not afraid of you..I'm afraid of losing you!"

 

Si, pentru ca ati pomenit de romantism, iar Titanic a devenit un film de referinta cand vine vorba de romantism exagerat de dulce, eu va spun ca ala chiar e un titanic al filmului, infinit superior comparativ cu fel si fel de emanatii venite direct din matele statute ale prea multor scenaristi si regizori de teapa astora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×