Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Copilul meu este "batut in cap"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nightwish .. minte-ma ca scrii o carte despre asta ... ca altfel vorbele raman doar intre cei de pe aici.. si sunt cam putini si se pare ca toti de aici isi cresc bine copiii ... este topic deschis de nici 3 saptamani, dar sunt sigur ca nu o sa aibe viata lunga ...

 

in plus, nu vei stii niciodata daca reusesti sau cand reusesti sa influentezi pe cineva

 

on topic: azi dadeam nume, impreuna cu nepotica mea (o picatura de 3 ani) cat mai multor lucruri pe care le vedeam si nume cat mai haioase si trasnite, ca sa vad cat de repede prinde niste chestii.. si o intreb cum il cheama pe nasucul ei .. si ea imi spune Mucila .. deci eu cam am efect pozitiv si constructiv cu cei mici ... ea este topita dupa mine

 

azi i-am "lasat" un dintisor in obraz, intr-un moment de mare dragoste, si i-am spus ca mai pe seara voi trece pe la ea sa mi-l iau inapoi.. dar nu cred ca isi va aminti.. este prea mica

 

ieri imi facea injectii ... si in loc sa ma vait ca ma doare ii spuneam ca imi este asa bine si ca vreau si in mana cealalta .. cati dintre voi cei de aici, nu le sugerati copiilor vostri cum ar trebui sa simta ? cati de aici nu ii sablonizati ?

 

pac-pac

Editat de Carhaix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este de inteles si de iertat acest comportament?

NU !

Intotdeauna n-am suportat critica si "complimentele" in public. Tocmai pentru ca mama mereu imi facea asa. Cum faceam o boacana, tipa la mine pe strada si imi tinea teoriile chibritului.

Nu sunt adepta "spalatului rufelor" in public. Rufele se spala in familie. Daca copilul a gresit sau a facut vreo boacana, normal este sa-l admonestezi acasa, unde sunteti voi doi, nu de fata cu tot orasul. Plus ca admonestatul ala depinde de multi factori, nu este cazul sa-l faci sa se simta incapabil, sa-l jignesti sau mai stiu eu ce, pentru ca ii vei dezvolta copilului temeri si complexe pe viitor. Va ajunge sa se considere singur incapabil, mai ales ca tu, ca persoana cea mai de incredere pe care o cunoaste ii confirmi asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect. Eu pe ai mei ii voi incuraja sa faca orice, indiferent daca e rau sau bine. Asa se va invata singur. :)

Desigur ca nu il vei INCURAJA dupa cum scrii sa faca ceva rau, daca il iubesti, il avertizezi macar si-i explici din experienta ta de viata, altfel de ce mai au copiii parinti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur ca nu il vei INCURAJA dupa cum scrii sa faca ceva rau, daca il iubesti, il avertizezi macar si-i explici din experienta ta de viata, altfel de ce mai au copiii parinti?

 

 

Corect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect. Eu pe ai mei ii voi incuraja sa faca orice, indiferent daca e rau sau bine. Asa se va invata singur. :flowers:

 

Probabil ai vrut să spui că le dai libertatea să facă orice, dar nu cred că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur ca nu il vei INCURAJA dupa cum scrii sa faca ceva rau, daca il iubesti, il avertizezi macar si-i explici din experienta ta de viata, altfel de ce mai au copiii parinti?

Nu nu .. :flowers:

 

Probabil ai vrut să spui că le dai libertatea să facă orice, dar nu cred că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sti ca de fapt pentru a face un lucru rau trebuie sa gandesti de trei ori mai mult decat pentru a face unul bun ?

Eu nu stiam...credeam ca le fac din obisnuinta. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×