Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

E tragic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand ai sa fii pe cale sa mori ai sa te rogi lui dumnezeu sa-ti dea zile sa mai traiesti si sa te vad atunci daca ai sa mai zici la fel ca e firesc. Spune-le asta soldatilor americani cazuti in Normandia, civililor nevinovati ucisi in Irak, minerilor de la Petrila sau bolnavilor de leucemie, de cancer. Da, e foarte usor sa vorbesti cu dezinvoltura de dupa monitor si sa tratezi cu indiferenta cand stai la caldurica si esti scutit de astfel de tragedii. Daca ai avea putin suflet ti-ar parea rau si n-ai mai arunca pe ecran cu astfel de insulte la adresa celor morti.

 

 

 

Mai oameni buni, voi chiar nu aveti suflet deloc. Inseamna ca pentru voi viata nu inseamna mare lucru. Chiar nu va pare deloc rau ca nu veti mai fi ?!

 

 

Uite ca eu am o boala incurabila, ca am fost si in coma, iau zilnic pastile ca altfel as muri. Si iau totul ca pe ceva normal. Mi s'a intamplat mie. Ok, poate am fost eu mai ghinionista, ce sa zic? Asta nu ma impiedica sa traiesc frumos atat cat mai am de trait, sa rad, sa ma bucur, sa nu fac mare caz din necazurile pe care le avem toti.

Eu personal privesc moartea ca pe ceva absolut normal. Asta este mersul vietii... te nasti, cresti, imbatranesti, mori. Unii nici nu ajung sa imbatraneasca... Fratele meu a murit de leucemie cand avea 18 ani. Dar a trait frumos. S'a bucurat de viata. Ceea ce fac si eu acum, si mama mea...

Eu incerc sa fac in fiecare zi cate ceva, astfel incat sa las ceva in urma mea, chiar si un gand de multumire a cuiva... cand realizezi asta nu o sa iti para rau ca nu vei mai fi. O sa te simti implinit ca om si o sa iei viata ca atare, cu posibilitatea ca ea sa se sfarseasca maine.

Moartea trebuie sa poarte un nume. Mina, glont, cancer, leucemie, caramida lu' vecinu', etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MD

moartea e doar o etapa evolutiva, nu poate fi evitata

unii ajung mai repede la ea decat altii

unii isi ''aleg'' cilpa, altii nu

poate parea cinic, dar asta e viata!

.....despre morti, numai de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si este ceva firesc. O sa inveti si tu asta.

 

Poate pana la sfarsit ai sa-ti dai seama ca e o tragedie. Dar exact la sfarsit cand te stingi si simti cum se intuneca totul... sa te vad atunci...

 

Apropos de asta.. de ce ai mai deschis un nou topic?

 

Vroiam doar sa-mi zic gandurile cuiva si sa arat adevarul despre aceasta lume muritoare - un adevar pe care cei mai multi refuza sa-l vada.

 

Stii ceva? Din punctul meu de vedere, esti liber sa faci ce poftesti. Nu-ti mai place viata, taie-ti venele, arunca-te in fata tramvaiului... da' las-o mai moale ca n-ai habar de nimic.

 

Bine ca stii tu...

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate pana la sfarsit ai sa-ti dai seama ca e o tragedie.

exista si oameni care se sting cu zambetul pe buze si cu sufletul linistit. oameni care ii roaga pe cei dragi sa nu-i planga, pentru ca au trait o viata plina si frumoasa. cu aia ce facem? sunt cumva nebuni? pai daca-i asa, sincer vreau si eu sa innebunesc, pentru ca deocamdata ma ingrozeste perspectiva mortii atata de tare ca ajung cateodata in pragul atacului de panica. iar asta nu-i ok, din punctul meu de vedere.

 

moartea materiala e o evidenta a acestei lumi. n-avem cum s-o inselam, dar depinde cum o abordam, in asa fel incat sa nu ne facem viata un iad. daca tu vrei doar sa vezi viata prin prisma felului in care se va sfarsi, asta-i alegerea ta. daca altii aleg sa vada moartea si implicit viata in alt fel, e alegerea si dreptul lor. daca oamenii n-ar fi crezut in viata, tu n-ai fi fost azi aici ca sa plangi pentru ca vei muri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand TU o sa afli ca vei muri foooarte curand si cand tot TU, prin puterea rugaciunii te vei salva prin credinta, abia ATUNCI sa imi vorbesti TU MIE de viata si de moarte, da?

Pana atunci ridica-te, traieste, zambeste, iubeste.

Disperarea ca vei muri si speranta ca vei trai nu le-ai cunoscut pe deplin.

Ferice de tine!

 

 

 

Si viata inseamna mare lucru daca stii CUM sa o traiesti clipa de clipa, indif care ar fi incercarile prin care ai trece.

Sa imi para rau MIE ca nu voi mai fi?

Sunt un simplu calator.

Spre infinit.

 

 

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma scuzati.. dar nu ma pot abtine. :pardon:

 

:o:

 

Daca-ti doresti un coltisor de plans de mila.. poftim, asta il ai.

 

In p**a mea daca am zis eu undeva ca am nevoie de compasiunea cuiva ! Sa-ti spui gandurile inseamna sa cersesti mila ?

Dar p**a mea ! Era de asteptat sa dau de oameni indiferenti. Daca stiam ca o sa fie asa scriam doar pentru mine. Eu deschisesem acest topic mai mult ca sa arat realitatea trista a mortii, care nu se vrea vazuta de aproape niciun om. Atat. Daca vrei poti sa nu vorbesti cu mine, nu te-am obligat eu sa intri in discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In p**a mea daca am zis eu undeva ca am nevoie de compasiunea cuiva ! Sa-ti spui gandurile inseamna sa cersesti mila ?

Dar p**a mea ! Era de asteptat sa dau de oameni indiferenti. Daca stiam ca o sa fie asa scriam doar pentru mine. Eu deschisesem acest topic mai mult ca sa arat realitatea trista a mortii, care nu se vrea vazuta de aproape niciun om. Atat. Daca vrei poti sa nu vorbesti cu mine, nu te-am obligat eu sa intri in discutie.

 

 

:pardon: Are si el dreptate. Degeaba incerci sa-i arati realitatea ta daca el nu vrea sa vada decat realitatea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

>>> Moartea nu este inamicul. Ne apare in modul asta fiindca suntem prea legati de viata.Frica de moarte naste din aceasta cauza.Deoarece suntem prea legati de viata nu putem intelege ce este moartea.Si nu numai, dar nu putem intelege nici ce este viata.Omul incapabil de a cunoaste moartea ,va fi incapabil sa cunoasca viata , pentru ca in fond nu este vorba de altceva decit despre doua ramuri ale aceluiasi copac.Daca ti-e frica de moarte , i-ti va fi frica si de viata-pentru ca viata este ceea care te conduce spre moarte.Numai traind vei ajunge sa mori. <<<

 

Am incheiat citatul

 

Multumesc :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×