Sari la conținut
Forum Roportal
seeherezada

Ii iarta Dumnezeu pe cei mici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

gandesti fireste ...sory!

 

e vorba despre mantuire ....nu despre moartea fireasca !

 

Merci :)

Pai, aici am vazut ca nimeni nu spiritualizeaza, ci vorbiti de intelesul gramatical-moral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gandesti fireste ...sory!

 

e vorba despre mantuire ....nu despre moartea fireasca !

 

Merci :)

E cumva vorba de mantuire prin minciuna sau de cea prin ignoranta?

 

...nu de alta dar conform Apostolului Iacob mantuirea care va fi adusa de un Mantuitor = Mesia se obtine doar prin intermrdiul unui Mantuitor care indeplineste poruncile Torei ... si nu pe cele ale Bibliei !

 

Sau daca ne ghidam dupa cele de mai sus ...sa intelegem ca bietii copilasi ai crestinilor nu vor beneficia de nici o mantuire..tot asa cum nici parintii lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iarta sau nu iarata Dumnezeu copchiii?

eu zic ca iarta orice

Da, pe cei alesi ii iarta.

 

iarta sau nu iarata Dumnezeu copchiii?

eu zic ca iarta orice

Da, pe cei alesi ii iarta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cand cineva e mic se zice ca nu are minte.Dar daca copilu cand e mic fura sau minte, va plati pana la urma cand o fii mai mare?

 

Daca o sa pui intrebarea asta "religiilor" ai sa primesti raspunsuri foarte diferite desi cam toate spun ca este un Dumnezeu...si cu toate astea intr-un mod miraculos Dumnezeu are invataturi diferite pentru fiecare. :cheer:

Oamenii au si bine si rau pe langa ei in fiecare zi a vietii...cum aleg, ce aleg, ce cunoscut si cat cunosc la momentul alegerii...ramane de analizat la momentul judecatii. Adica daca un copil de 3 ani fura ceva nu cred ca o sa fie judecat si arestat.... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e asa. Pare ca spune lucruri diferite, insa a pus Legea in fiecare om, numai ca oamenii fac ce le trece lor prin cap, nu cum vrea Dumnezeu. D-aai sunt mai multe "religii". Practic sunt doar 2: crestinismul si neascultarea.

 

Romani 1

 

19Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cand cineva e mic se zice ca nu are minte.Dar daca copilu cand e mic fura sau minte, va plati pana la urma cand o fii mai mare?

Biblia,nu ofera un raspuns explicit la aceasta intrebare iar judecarea lucrurilor nu ne apartine. Totusi,Biblia arata ca Dumnezeu ii considera "sfinti" pe copiii mici ai adevaratilor crestini.(1 cor. 7:14).Ea mai arata si ca atunci cind ,in antichitate, Dumnezeu i-a distrus pe cei nelegiuiti,i-a distrus chiar si pe copiii lor mici (Num.16:27,32 ; Ezec.9:6).

Totul depinde de parintii copiilor mici....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia,nu ofera un raspuns explicit la aceasta intrebare iar judecarea lucrurilor nu ne apartine. Totusi,Biblia arata ca Dumnezeu ii considera "sfinti" pe copiii mici ai adevaratilor crestini.(1 cor. 7:14).Ea mai arata si ca atunci cind ,in antichitate, Dumnezeu i-a distrus pe cei nelegiuiti,i-a distrus chiar si pe copiii lor mici (Num.16:27,32 ; Ezec.9:6).

Totul depinde de parintii copiilor mici....

 

Religia mozaica care primeaza cand este vorba de vechiul testament, stabileste majoratul religios pentru baieti la 13 ani si pentru fete la 14 ani .

 

Pana la aceste virste, resposabilitatea faptelor copiilor apartine tatalui [nu ambilor parinti]

 

Dupa aceste virste raspunderea este personala .

 

Tatal ca si cap al familiei are insa in permanenta o parte de raspundere pentru membrii familiei sale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta da aberatie si sunt de acord.Intrebarea ce ma roade,poate fi un copil de 7 luni vinovat ca nu crede in Isus?Pentru asta poate el fi pedepsit cu moartea?

Doamneeee,ca maine,adica azi 2 martie(acum * ani) s-a dus si stiu ca este in pamant.Il vad si acum in ceata si ma intreb de ce nu este el azi cu noi?Nu il visez si nici nu am semn de la el ca este in Rai,cu 'mnezeu.Nu stiu nimic si nu inteleg de ce copiii trebuie iertati sau nu,in functie de pacatele parintitlor.Mi se pare o tampenie.

La dracu,ca nu ma incalzeste cu nimic ceea ce citesc aici,pur si simplu nu ma incalzeste.Il vreau inapoi,oare cer prea mult?

Si vreau sa mi se explice de ce trebuiesc copiii iertati?Nu inteleg,chiar nu.

Copiii nu fac nimic rau,pentru ce trebuiesc iertati????

 

 

Imi pare sincer rau pentru necazul tau

Raspunsul il gasesti la un preot ,nu pe forum, dar daca iti face bine sa discuti e in regula

Parerea mea este ca puiul tau ests cu siguranta in rai.Nu afost nimic de iertat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La preot?Ce-mi poate spune preotul?Nu cred in preoti si duca-se dracu cu totii.

Nu discut cu nimeni,al meu om e la carciuma sa-si inece amaru,eu is aici sa ce?Nici eu nu stiu.

Locul puiului meu era langa noi,in bratele noastre,pentru ca de asta l-am avut,de asta l-am dorit.

Niciodata,dar niciodata nu voi mai ramane insarcinata,niciodata nu voi mai avea alt copil.

Asa ca spune-mi tu,cu ce a fost al meu pui vinovat?

De unde stii tu ca este in rai?Eu,mama lui nu simt nimic de la el,nu il visez,nimic.De unde stii tu ''cu siguranta ca este in rai''?????

Eu nu stiu si sincer nu ma intereseaza,eu doar stiu ca locul unui copil este langa parintii lui.Atat.Si crede-ma,nu 'mnezeu a fost tatal si nici mama copilului nostru.

 

Toti am avut o pierdere la un moment dat

Furia nu te ajuta la nimic

Da viata nu este dreapta ,nu a fost vreodata si nici nu va fi

Gaseste un punct de sprijin si iesi din starea asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia mozaica care primeaza cand este vorba de vechiul testament, stabileste majoratul religios pentru baieti la 13 ani si pentru fete la 14 ani .

 

Pana la aceste virste, resposabilitatea faptelor copiilor apartine tatalui [nu ambilor parinti]

 

Dupa aceste virste raspunderea este personala .

 

Tatal ca si cap al familiei are insa in permanenta o parte de raspundere pentru membrii familiei sale

O mica rectificare.Fetele la 12 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×