Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Zapezile de altadata...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

toti moflujii dau bani pe toate shiturile

Oamenii isi fac cadouri... Mofluji? De ce spui asa, pentru ca nu primesti cadouri sau pentru ca nu faci? E treaba lor cat si ce si cui cumpara. Daca vor si pot.. problema ta care e?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

niciodata n-am putut sa inteleg de ce luminitele de pe cladiri, din magazine, din copaci pot intrista pe cineva. Pe mine ma umple bucurie, de speranta, de nu stiu ce. Acum ca deja au aparut prin magazine, nu stiu de ce, dar sunt fericita. Acum imi place si vanzoleala din magazine si colindele am invatat sa le pretuiesc (de pe cd) asa cum sunt.

Clar, imi lipseste si mie zapada din copilarie si gerul si mainile si picioarele inghetate dupa ce am batut satul in lung si in lat cu colindatorii, dar asta nu ma face sa ma intristez de sarbatori pentru ca acum am altceva. Chiar daca sarbatorile incep sa devina artificiale, eu ma bucur de ele.

Editat de crocobaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai luminitele sunt simbolul sarbatorii in sine.. Incep sa apara, incepi sa te gandesti ca iar vine Craciunul si tu esti teleleu Tanase-al meu.. si tot asa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tot anul nu va pasa de nimeni, si nu se intampla asta o suingura data, si apoi va dati de ceasul morti ca ce bine e de altii.

In loc sa va bucurati pentru voi, atunci cand vin sarbatorile. Sa faceti bilantul cu toate realizaruile din acel an.

Sa ii iertati pe cei care v-au gresit, sa ii cautati pe cei ce nu va cauta, voi va plangeti de mila.

Pai in felul asta nu mai prindeti sarbatorile de anul ce vine.

In loc sa va bucurati de ce aveti, va plangeti de ce nu aveti. :sweating:

Altii sunt mult mai amarati ca voi si poate nu au nici cat voi, si tot merg inainte .

Asadar..bucurati-va de ce aveti, cat de putin este acel ceva !

 

De unde stii tu toate astea? E usor sa dai cu presupusul...

 

Sa detaliez: NU ii invidiez pe altii. E dreptul oricarui om sa fie fericit, si nu vreau sa iau din fericirea nimanui. Ma invidiez pe mine, cand imi amintesc cum am fost. Si imi doresc sa fie altfel...

 

Nicio grija, de Sarbatori fac bilantul. Ma bucur de realizarile mele, dar bucuria de una singura nu e o bucurie intreaga. Simt nevoia sa impartasesc cu cineva bucuria mea; chiar daca in multe privinte sunt lup singuratic, nu pot trai fara oameni in jurul meu...

 

Ii iert pe cei care au gresit, ii ajut pe cei care au nevoie si ii caut pe cei care nu ma cauta, dar asta in tot timpul anului. E o ipocrizie sa faci toate astea doar de Sarbatori, ca te apuca piosenia. Ori esti bun, ori esti indiferent, nu te poti minti pe tine insuti. And there is no in-between.

 

Nu am niciun motiv sa ma bucur ca exista altii care o duc mai rau decat mine. Daca aflu despre ei, incerc sa-i ajut cum pot. Desi singuratatea este totusi aceasi pentru toti, fie ca traiesti sub scara unui bloc sau la Hotel Palace... Singura diferenta e de ordin social, sentimentele se simt la fel...

 

Sunt multi oameni tristi in lume, oameni de care uitam si la care nu ne gandim, pentru ca ei nu ne sar in ochi cu nimic. Nu ii vedem, nu ii simtim in preajma pentru ca au demnitate si sufera pe tacute. Tocmai acesti oameni s-ar bucura cel mai mult de o vorba buna, de o imbratisare, de incercarea ta de a-i face sa zambeasca. Mi-am facut o amica foarte in varsta, care mi-ar putea fi si bunica. Sotul ei a murit cu multi ani in urma, a trebuit sa isi dea catelul pentru ca era bolnava si pleca des de acasa sa stea cu copiii. Acum fiica ei e bolnava de cancer in stadiu terminal. Incearca sa iti inchipui ce va simti de Sarbatori...

 

Daca nu stii, nu inseamna ca nu exista... :o:

 

niciodata n-am putut sa inteleg de ce luminitele de pe cladiri, din magazine, din copaci pot intrista pe cineva. Pe mine ma umple bucurie, de speranta, de nu stiu ce. Acum ca deja au aparut prin magazine, nu stiu de ce, dar sunt fericita. Acum imi place si vanzoleala din magazine si colindele am invatat sa le pretuiesc (de pe cd) asa cum sunt.

Clar, imi lipseste si mie zapada din copilarie si gerul si mainile si picioarele inghetate dupa ce am batut satul in lung si in lat cu colindatorii, dar asta nu ma face sa ma intristez de sarbatori pentru ca acum am altceva. Chiar daca sarbatorile incep sa devina artificiale, eu ma bucur de ele.

 

Mai, mie tocmai asta nu imi place: colindatul asta a devenit o afacere pentru puradei, itiumplu scara de bloc... si colindele spuse repede pe voci false si cu ochii dupa buzunarul din care scoti banii nu prea suna bine.

 

Nu sunt de acord cu CD-urile cu colinde, colindele fac parte din traditia orala si trebuie mai mult cantate si mai putin ascultate "de-a gata". Logic, daca e ceva cu totul deosebit, da, dar cele clasice gen "o, brad frumos", "o ce veste minunata" ar trebui cantate...sunt atat de frumoase incat e pacat sa le auzi de la altii. :lol2:

 

Si nu mai vad totusi dorinta oamenilor de a face bine, de a se schimba in bine, lumea nu mai crede in magia craciunului si totul a devenit atat de...televizat...

 

pai luminitele sunt simbolul sarbatorii in sine.. Incep sa apara, incepi sa te gandesti ca iar vine Craciunul si tu esti teleleu Tanase-al meu.. si tot asa.

 

Aici nu sunt de acord cu tine. Luminitele sunt totusi un simbol al sperantei...te ajuta sa simti ca mai e viata in preajma chiar si noaptea cand te uiti pe geam si vezi copacii goi si iti simti sufletul la fel de gol...

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai, mie tocmai asta nu imi place: colindatul asta a devenit o afacere pentru puradei, itiumplu scara de bloc... si colindele spuse repede pe voci false si cu ochii dupa buzunarul din care scoti banii nu prea suna bine.

 

Nu sunt de acord cu CD-urile cu colinde, colindele fac parte din traditia orala si trebuie mai mult cantate si mai putin ascultate "de-a gata". Logic, daca e ceva cu totul deosebit, da, dar cele clasice gen "o, brad frumos", "o ce veste minunata" ar trebui cantate...sunt atat de frumoase incat e pacat sa le auzi de la altii. :sweating:

 

Si nu mai vad totusi dorinta oamenilor de a face bine, de a se schimba in bine, lumea nu mai crede in magia craciunului si totul a devenit atat de...televizat...

 

 

 

Aici nu sunt de acord cu tine. Luminitele sunt totusi un simbol al sperantei...te ajuta sa simti ca mai e viata in preajma chiar si noaptea cand te uiti pe geam si vezi copacii goi si iti simti sufletul la fel de gol...

eu nu ma refeream la puradeii care racnesc din tot sufletul colinde si se uita la buzunarul tau. Eu ma refeream la colindatorii adevarati. Atunci cand ai avut ceva si nu-l mai ai, inveti sa pretuiesti si ultima ramasita a amintirii acelui lucru. Asa sunt eu cu colindele pe cd.

Aici nu se colinda si nici nu se cunoaste termenul. Si eu mi-as dori sa duc fetele la colindat, sa vada cum este, sa traiasca macar o scanteie din ce am avut eu.

Editat de crocobaur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e... nu se mai mege cu colindul... deja de cand eram eu in gimnaziu-liceu nu se mai facea... pana atunci megeam cu o prietena la colindat, ea era la cor si mie imi spusese profesorul de muzica ca am voce...deci nu iesea cu behaituri. :sweating:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu hernandez. Ce-are a face o sarbatoare crestina (ca Nasterea Domnului) cu kitsch-ul din ziua de azi, cu beculetele colorate, saracii brazi omorati si apoi impodobiti (ca si cum ai machia un cadavru), cu cadourile menite a-i rasfata din cale-afara pe copiii-dictatori, cu mancarea aia plina de calorii? Stau si ma intreb...

Si stiti ceva? Pana acum vreo 4 ani simteam si eu bucurie de Craciun...ba chiar mergeam la biserica. Si nu, nu era numai bucuria ca primeam cadouri...era ceva...mult mai profund. De vreo 4 ani incoace insa nu mai simt absolut nicio bucurie "superioara", simt ca nu mai am de ce, nu ma mai motiveaza nimic. Acum ma bucur doar de cadouri (ziua mea e de Boboteaza, pe 6 ianuarie, deci primesc ceva cadouri), de zapada si de faptul ca de Revelion ma fac muci. Sunt sincera, macar pe forum pot recunoaste ce si cum.

Editat de AmphetamineGirl
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×