Sari la conținut
Forum Roportal
tenie2k

[PROBLEME] Nu am vise

Postări Recomandate

Nu exista somn fara vise. Dar exista uitare.

 

Poate ar trebui sa mergi la un doctor pentru problema cu senzatiile de dinainte de a adormi.

 

Ai renuntat la credinta in schimbul a ceva? Faptul ca stai langa un cimitir nu cred ca are importanta decat pentru subconstientul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am renuntat la credinta datorita faptului ca .. pur si simplu ma distantasem de "dumnezeu" si nu am crescut intr-o familie foarte .. religioasa .. dar de craciun/paste samd ma duc la biserica ma impartasesc si asa mai departe .. si cred ca am aflat cauza chestiei dinainte sa adorm .. se inampla cand sunt stresat de la scoala .. si mai mereu se intampla asa .. am incercat mai multe chestii ... precum dush inainte de somn ceaiuri .. dar nimic .. sper sa se rezolve de la sine . Si acum cu visele sincer nu prea stiu ce sa cred .. Sunt 2 posibilitati .. I . Uit .. (de obicei nu ma trezeste nimeni ma trezesc singur) II. Poate am mintea prea ocupata . Iar cea de a II-a dupa cum a spus Sarah .. imi cam vad de rutina din fiecare zii .

Si lipsa de calciu am de cand eram foarte mic .. Sper . Multumesc foarte mult pt sfaturile date inca o data .

Editat de tenie2k

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OT:se poate ca visele sa le uit atunci cand ma trezesc de fiecare data ???

Da, se poate si asta. Eu am patit asa cateva luni.

Dar n-ar strica totusi sa mergi la un control.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce te latra cainii atunci cand ai o gluca pe cap ?? Parerea mea ar fii ca nu pot sa iti vada aura .. si cele care nu au aura sunt spiritele ...

 

Nu cred ca aura poate fi acoperita de ceva.

Maica Domnului apare reprezentata in icoane cu capul acoperit si cu aura.

Un exemplu:

 

birth_of_christ.jpg

 

Sigur, noi oamenii obisnuiti nu suntem sfinti, dar aura tine totusi de alta realitate si nu poti s-o acoperi pur si simplu cu ceva sa nu se mai vada. Asta, desigur, pentru cei care pot vedea aura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu asta pe care'l vezi tu in biserica e unu pervers.Solutia e una singura : Citeste ,citeste multa filozofie si creeaza'ti dumnezeul tau,ideea ta de rai sau iad etc ( incepe cu dogmaticii si termina cu idealistii).Daca nu reusesti sa te detasezi complet de Dumnezeul in care zici ca nu mai crezi - dar de care evident ti'e teama inca -,basicly you're fucked up !

Construieste tot plecand de la ideea ca esti propriul stapan - atat pe plan fizic cat si spiritual.

 

Daca nu'ti repugna ideea unui compromis mai exista o solutie : Intoarce'te la Dumnezeii astia de'si tin supusii in genunchi,intoarce'te cuminte la locul tau din turma si,cu putin noroc vei putea si tu duce o viata de om prost ; linistita,in care iti ierti orice greseala cu'un simplu "doamne iarta'ma",in care ceilalti prosti te vor admira pentu credinta ta ,o viata normala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
OT:se poate ca visele sa le uit atunci cand ma trezesc de fiecare data ??? si va rog daca se poate sa imi raspundeti .. de ce atunci cand ma pun pat .. aproape sa adorm .. simt ca ma lovesc de ceva .. ?? Multumesc pt raspunsurile date pana acum .

oricine are vise...numai ca sunt vise color si cele in alb negru,cele color de obicei ni le amintim insa cele alb negru nu....conteaza foarte mult sa incerci sa te relaxezi innainte de culcare sa iti aerisesti foarte bine camera innainte de culcare si e foarte im portant sa fie liniste in camera si sa nu adormi cu tv deschis...sau sa abuzezi prea mult de tv.....si oricum un control la neuro nu ar strica si totusi e posibil ca totul sa fie numai de ordin psihologic...incearca sa vb cu parintii tai de aceste probleme si sa luati o hotarare cu ce este de facut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SeqenenreTao

Ideea este urmatoarea : acest dumnezeu de care spui tu pastreaza omul intr-o anume idee si anume ca trebuie sa fii bun ca sa ajungi in rai . Chestia aceasta nu am acceptat-o de mic ... Pur si simplu nu am placut-o si nu am acceptat-o . Acea frica de "baubau" crede-ma ca numai exista de mult timp .

 

Si totusi sa fim on-topic .. chestia cu visele nu stiu .. am sa merg la un neurolog cum spune-ti voi .. dar tind sa cred ca este de la faptul ca imi vad de viata de zii cu zii fara sa ma desprind de aceasta monotonie .. Cum s-ar spune imi accept soarta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ca lipsa, sau ma rog, uitarea viselor au vreo legatura cu faptul ca duci o viata monotona. Sa fim seriosi, cine nu duce? Oricat am vrea sa traim la limita, sunt prea putini care o fac cu adevarat. Cu totii avem obiceiurile noastre zilnice cat se poate de monotone. Si totusi, visam.

Problema e alta, si nu as putea sa ma pronunt exact. Sfatul meu e acelasi, sa consulti un neurolog. Rau nu are cum sa-ti faca..

Si iti garantez din nou ca credinta nu are nici o legatura. Scoate-ti chestia asta din cap, ca probabil si asta are o legatura cu faptul ca te simti rau. Iti este frica, vorba lui Tao, si ai certitudinea ca cineva, de undeva, te pedepseste. Da-ti o palma si revino-ti, ca nu e asa.

Vezi ce-ti zice doctorul. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda .. Se pare ca a fost o problema de timp si .. nu prea exista comunicare intre mine si mama [la chestia de dinainte de adormit] De cand sunt mic nu pera am voie zahar sunt hiperactiv .. si de la asta . Si vise am.. si am avut numai ca atunci cand ma trezeam uitam . Astazi cand mam trezit [defapt] acum 10 minute miam amintit ce am visat .. Deci totul a revenit la normal . Multumesc pt ajutor . si numai bine tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×