Sari la conținut
Forum Roportal
madalina _

Fractura de cap humeral

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A avut cineva o fractura de acest gen? Nu de antebrat ma intereseaza ci de cap sau col humeral, pentru ca modul in care se face imobilizarea este diferit.

As vrea sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asa ceva, despre modul de recuperare al mobilitatii articulatiilor, despre cat a durat recuperarea si despre cat de bine bine isi poate folosi bratul....

Am avut o fractura de acest gen in urma unui accident rutier, am stat imobilizata 6 saptamani ( nu in ghips, ci cu fase compresive, cu bratul lipit de trup, infasurata ca intr-un corset) Au mai trecut 7 saptamani de cand nu mai sunt imobilizata si optimismul meu privind recuperarea bratului scade vertiginos.... nu ma asteptam sa fie atat de greu......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se reface dar in minim citeva luni. Eu pot sa-ti recomand niste exercitii dar e ma bine sa consulti un kinetoterapeut.

Trebuie sa faci zilnic minim 30 de minute de gimnastica cu bratul respectiv.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc....Imi pun si eu oarece sperante in kinetoterapie dar deocamdata nu am voie sa fac. Fractura a fost cu deplasare si procesul complet de osificare va dura un pic mai mult pentru ca acolo s-a format un calus mai mare....

hmmm...."minim cateva luni...." minim cam cate?

iti multumesc mult Florian, dar inca nu am voie sa fac exercitii. Oricum eu sunt cu ochii pe ele, obisnuiam sa merg in mod constant la o sala de aerobic pana sa am accidentul asta, imi lipseste tare mult miscarea...

ce ma preocupa pe mine acum, este ca bratul meu este foarte "dureros" chiar si atunci cand nu fac nimic cu el.... de aceea cautam pe cineva care a trecut efectiv prin asta, sa ma ajute sa ma linistesc, sa aflu daca sunt intr-o stare de "normalitate".

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc 2 persoane cre au avut acelasi tip de imobilizare in corset ca si tine, unul 3 si altul 4 saptamini, dar pentru luxatie de umar si fractura de clavicula. Si-au revenit, dar cu mult efort.

Practic problema e faptul ca mina ta a stat nemiscata in pozitia aia 7 saptamini.

Ttt...daca bratul e foarte dureros si nu ti se diminueaza de loc durerea, s-ar putea ca un nerv sa fi fost prins in calus, vezi daca-ti poti misca toti muschii de la mina respectiva si unde e localizata exact durerea.

Oricum trebuie sa-ti intrebi clar medicul de cind ai voie sa faci gimnastica medicala, ca altfel nu te recuperezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da Florian, asta e problema mea, ca mana a stat in pozitia aia,si in corsetul ala, nemiscata atata timp( dublu decat prietenii tai)... am verificat ce spui tu referitor la afectarea vreunui nerv si nu am problema asta, bratele mele au aceeasi coloratura si simt la fel la atingerea lor. De unde e durerea aia, nu stiu, parca ar fi o reactie de "suparare" a bratului pentru ca l-am supus unui asemenea traumatism.... poate ca pana la urma, e normala....

 

....tin legatura cu medicul, sigur.... pune la pastrare exercitiile alea ca poate peste o luna am sa te intreb de ele

iti multumesc ca ai stat putin de vorba cu mine, poate mi-or trece mai usor alea "minim cateva luni"...acum fac niste proceduri( fizioterapie) si iau si o medicatie care parca m-a mai linistit un pic...

cred ca un brat se recupereaza mai greu decat un picior, pentru ca miscarile pe care le faci cu bratul sunt mult mai complexe, necesita mult mai multe grade de libertate....si mai e si mana dreapta in cazul meu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aceeasi problema si mi-au spus sa fac gimnastica de recuperare.Nu imi permit un kinetoterapeut dar vreau sa gasesc imagini cu miscarile pe care pot sa le fac singur.Ma poate ajuta cineva?Oricum din cite am inteles mobilitatea va ramine undeva la 75%.Nasol,ca si mie imi place sa fac sport.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am aceeasi problema si mi-au spus sa fac gimnastica de recuperare.Nu imi permit un kinetoterapeut dar vreau sa gasesc imagini cu miscarile pe care pot sa le fac singur.Ma poate ajuta cineva?Oricum din cite am inteles mobilitatea va ramine undeva la 75%.Nasol,ca si mie imi place sa fac sport.

Buna! Cat timp a trecut de la fractura si cat ai stat imobilizat?

De ce numai 75%??? eu sper la 90%, cred ca acum ma aflu undeva la 75%, dar am sa perseverez.

Dintre sfaturile pe care le-am primit, unanimitatea in recuperarea mobilitatii a fost miscarea in apa, cu sau fara ajutorul unui hidrokinetoterapeut.Eu am fost de curand internata intr-o baza de tratament unde am facut niste proceduri electrice, unde scurte, namol, masaj si hidrokinetoterapie si voi continua cu inotul....in apa totul este mai usor decat pe uscat. Mi s-au indicat si niste exercitii de kineto, pe care sa le fac singura, daca esti interesat, am sa-ti scriu cam despre ce este vorba. Cu kinetoterapeut este mai usor pentru ca el face miscarile odata cu tine si iti preia o parte din greutatea bratului, tensiunile din articulatii micsorandu-se in acest fel. Acelasi lucru il face si apa, adica forta arhimedica. Deci, daca poti, daca ai unde, inot!

numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Accident de ski 13ian.Imobilizat 4 sapt.Da,m-i s-au explicat toate acestea dar in zona(Azuga)nu am unde sa inot(si chiar mi-ar place)si pina la ora actuala nu am gasit nici macar un profesor de sport specializat in asa ceva.De cind fac exercitiile pe care le-am invatat de la unu de la altu parca merg spre bine.Pe la noi e tot ce pot sa fac.Eu vreau sa ajung la 100%.Nici nu gindesc altfel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo drumetule, iti doresc succes....

Tu esti un pic mai "proaspat" decat mine, eu am avut accidentul pe 24 noiembrie dar am stat 6 saptamani imobilizata. mult....

Tu ai muntele, eu am marea.... deci cu inotul am sa ma descurc.

In ce ma priveste, fractura mea a fost cu deplasare, acolo s-a format un calus mai mare si acum osul nu mai are forma anatomica initiala. De aceea cred ca eu nu ma voi recupera 100%, din cauza noii forme a osului, cred ca voi ramane cu o limitare a miscarilor in anumite planuri....asa cred.

Fa exercitiile de care spui dar sa fii atent sa nu fortezi prea tare ca sa nu-ti inflamezi articulatiile...

Sa mai scrii aici sa spui cum esti, imi pare rau de ce ti s-a intamplat.... sa speram ca ne va fi bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×