Sari la conținut
Forum Roportal
Cupidon_2oo8

Discutii libere despre dragoste.....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum sa faci dragoste cu un barbat

Mai intii de toate, trebuie sa sti ca reusita unei relatii sexuale nu depinde numai de de performantele si talentul partenerului tau, ci si de tine ca femeie.

Chiar daca esti frumoasa, asta nu inseamna totul intr-o relatie sexuala. Frumusetea exterioara poate sa fie rece si fara farmec, iar femeia care este in stare sa-si pastreze partenerul si sa se faca in permanenta dorita de acesta, are secrete mai subtile decit frumusete fizica.

De obicei, intr-o relatie sexuala barbatul este "partea activa", ceea ce nu este ideal, acest rol trebuie jucat pe rind, in egala masura, de cei doi parteneri, femeie si barbat.

Arta iubirii este o descoperire reciproca, desfasurata in deplina incredere, ce va contribui la creare fericirii cuplului.

 

In dragoste, placerea unuia nu sporeste fara a mari placerea celuilalt.

 

Pe parcursul acestui material, veti descoperi o multime de informatii utile referitoare la dorintele, placerile si problemele barbatilor.

Materialul de fata se adreseaza femeilor moderne care isi pun intrebari si care se straduiesc ca viata lor afectiva sa fie creatoare si armonoioasa, intr-un cuvint implinita.

 

Scopul acestui material este mai degraba acela de a comunica femeilor ceea ce un barbat poate resimti cind este iubit intr-un anumit fel, care ii sunt asteptarile, modul in care doreste sa fie abordat, felul in care isi manifesa dorintele sexuale.

 

Pe parcursul acestui capitol, veti afla cite ceva (ceva mai mult) despre: sexualitate masculina, importanta orgasmului si diferitele tipuri de orgasm, tehnici de abordare, diferite modalitati de dezmierdare, saruturi, pozitii excitante, mingiieri mai senzuale sau mai indraznete, felatie, fantasme si multe, multe alte chestii deosebit de interesante si bine de stiut.

Tot aici veti gasi citeva tehnici prin care sa-ti ajuti partenerul sa scape de ejacularea precoce, care reprezinta o mare problema atit pentru el, cit si pentru tine.

Acest material va va face sa mergeti din descoperire in descoperire pentru a cunoaste cit mai bine barbatul in intimitatea lui; aceasta cunoastere va determina implinirea dumneavoastra din punct de vedere sexual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa faci dragoste cu o femeie

 

Citind cu atentie acest material, vei putea sa-ti dai seama ce minunat instrument de contact cu fericirea infinita este femeia, atunci cind ea este iubita cu arta.

Acest capitol al site-ului ultrasex.ro ofera cititorului o analiza a ceea ce simt femeile, a ceea ce cauta ele la un barbat, felului in care prin anumite semne, isi exprima placerea sau asteptarile, totul vazut prin prisma femeii.

Lucrarea de fata se adreseaza barbatiilor moderni care isi pun intrebari si care se straduiesc ca viata lor afectiva sa fie creatoare si armonoioasa, intr-un cuvint implinita.

 

Aceasta lucrare nu-si propune sa ofere solutii pentru problemele cuplurilor nici sa faca o clasificare statistica a normalului si anormalului in materie de comportament sexual.

Scopul ei este mai degraba acela de a comunica barbatiilor, ceea ce o femie poate resimti cind este iubita intr-un anumit fel, care ii sunt asteptarile, modul in care doreste sa fie abordata, felul in care isi manifesa dorintele sexuale.

Pe parcursul acestui capitol veti afla cite ceva (ceva mai mult) despre: sexualitate feminina , importanta orgasmului si diferitele tipuri de orgasm, tehnici de abordare, diferite modalitati de dezmierdare, saruturi, pozitii excitante, mingiieri mai senzuale sau mai indraznete, fantasme si multe, multe alte chestii deosebit de interesante si bine de stiut.

 

Acest material va va face sa mergeti din descoperire in descoperire, pentru a cunoaste cit mai bine femeia in intimitatea ei; aceasta cunoastere va determina implinirea dumneavoastra din punct de vedere sexual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DRAGOSTEA

 

Dragoste. Ce va vine in minte cand auziti acest cuvant? Este un iubit sau o iubita; este un sot sau o sotie; sau poate mama sau tatal tau, sora sau fratele? Poate va ganditi la acel prieten special in care poti avea incredere intotdeauna. Intreaba o suta de oameni sa defineasca ce este dragostea si probabil vei primi o suta de raspunsuri diferite. Subiectul dragostei a fost examinat de filozofi, infrumusetat de poeti si inaltat de muzicieni de-a lungul secolelor. Dar suntem noi acum mult mai lamuriti decat am fost ? Am priceput noi intr-adevar esenta a ceea ce inseamna sa iubesti? Din nefericire, starea lumii (sa nu mentionam starea vietilor noastre) dovedeste cu tarie esecul complet al omului de a pune in practica principiile dragostei. Si noi nu trebuie sa fim surprinsi cand ajungem sa realizam ca dragostea evaziva pe care omenirea (lumea) o cautata poate fi gasita si realizata numai prin Acela care este definitia dragostei perfecte, Isus Cristos.

Greaca este o limba bogata care este disponibila sa ne ofere o intelegere mai clara a Noului Testament si o intelegere mai clara a dragostei. Cele patru cuvinte grecesti pentru dragoste sunt stergein, eran, philein si agapan.

STERGEIN

Stergein este dragostea care are de a face cu afectiunea naturala. Este dragostea parintiilor pentru copii si a copiilor pentru parinti, a sotului pentru sotie, a sotiei pentru sot, a relatiilor apropiate a unuia pentru altul.

Acest cuvant este folosit in Noul Testament in sensul sau negativ. In Romani 1.31 el este folosit sa ajute descrierea acelora care sunt intr-o pozitie morala sub forma de spirala descendenta catre respingerea lor fata de Dumnezeu. Cuvantul este de asemenea folosit in 2Timotei 3.3, pe langa multele caracteristici descriind necredinciosii din ultimele zile. Este evident ca noi traim in ultimele zile cand obervam rebeliunea copiilor impotriva parintiilor lor, raspandita, cateodata chiar pana in punctul de a ucide. O vedem in aban-donul parintiilor a copiiilor lor si acum un numar urias ucigandu-si copii lor inainte de-a fi chiar nascuti. Este vazut in numarul uimitor al casatoriilor care sfarsesc printr-un divort sau separare. Este pentru ca au pierdut afectiunea naturala. Numai asa cum dragostea lui Dumnezeu este varsata in credinciosi va fi in stare sa scape aceasta spirala descendenta a omenerii in pierderea afectiunii naturale - stergein.

ERAN

Eran este un cuvant care nu se gaseste in Noul Testament.

Cuvantul "pasiune" descrie acest fel de dragoste. Este pasiune

cautand satisfactie. A fost folosita in scrierile grecilor pagani

despre dragostea sexuala si a fost folosita in scrierile crestini-

lor espre dragostea divina. Multe dintre dragostele care sunt

cantate in muzica populara in aceste zile si vorbita de tineri

este dragostea eran. Este o pasiune care cauta satisfactie.

 

PHILEIN

Philein este folosit de 45 de ori in Noul Testament sub formele sale variate de verb si substantiv. Philein este o dragostea prieteneasca. Este o dragoste care raspunde placerii unuia luate de persoana sau un lucru. Este bazata pe ceea ce unul care iubeste are in comun cu cel care este iubit. Cel care iubeste gaseste o reflectie a naturii sale in persoana sau lucrul iubit. Philein este o dragoste a bunului plac care alege sa iu-beasca pe aceia care sunt asemanatori noua

Majoritatea dintre cunostintele pe care le avem cu altii implica dragostea philein. Prieteniile noastre exista in principal pentru lucrurile pe care le avem in comun si placerea pe care o primim din relatii. Exista un fel de dragoste care depaseste prietenia (dragostea philein), depaseste dragostea pasionala (eran) si depaseste dragostea afectiunii naturale (dragostea stergein) - este dragostea agapan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretul unei relatii fericite

Crezi ca ai descoperit secretul unei relatii de dragoste fericite? Detii o reteta "magica" atunci cand vine vorba de relatii? Stii cum sa mentii o relatie mai mult timp sau cum poti fi fericita alaturi de partenerul tau toata viata? Trimite-ne secretul relatiei tale de dragoste si el va fi publicat pe site.

Clic pe butonul "Participa" pentru a ne povesti despre secretul reusitei relatiei tale in dragoste. La sectiunea "Povesti" poti citi relatarile celorlalte cititoare, poti vedea publicata propria ta poveste si o poti recomanda prietenelor tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avantaje

1. Ii cunosti toate colegele, te imprietenesti si barfesti cot la cot cu ele, asa ca sansele ca ele sa iti atace "posesia" scad simtitor! Iar daca se intampla ca o tipa sa se dea "pe fata" la el, cu intentii nu tocmai colegiale, esti la fata locului si poti interveni la timp!

2. Pauzele de masa le puteti petrece impreuna!

3. In fata colegilor si a sefilor sunteti aliati, si in felul acesta puteti trece mai usor

peste greutati.

4. Daca un proiect are dead-line de dimineata si sunt necesare ore suplimentare, le suportati impreuna cu stoicism. In plus ai avantajul de a fi sigura ca asa zisele ore suplimentare nu sunt de fapt o iesire la bowling cu colegii de servici!

5. Drumul spre casa seara si de dimineata va fi tot impreuna, puteti sa va opriti sa mancati ceva sau la un film inainte sa va retrageti in apartament.

6. Sunteti impreuna in grupul de colegi, va imprieteniti impreuna cu ei, si in felul acesta va adaptati mai bine colectivitatii.

Dezavantaje

1. Faptul ca aveti o relatie intima va starni in mod evident barfa colegilor. Acest lucru nu poate fi impiedicat in nici o forma. Trebuie sa aveti grija insa sa combateti barfele neadevarate, si in acelasi timp sa nu divulgati prea multe amanunte personale.

2. Daca cumva unul dintre voi ocupa in ierarhia companiei un loc mai sus, acest lucru ar putea crea conflicte "de putere" in cuplu.

3. Ar putea interveni o senzatie de satietate, dat fiind ca sunteti peste tot impreuna: acasa, pe drum spre servici, la servici, nu mai aveti fiecare momente de singuratate.

4. Sefii ar putea sa nu priveasca cu ochi buni dezvoltarea unei povesti de dragoste in cadrul firmei lor.

Pericolul existentei uneu foste ...

Ai de ceva vreme o relatie superba, insa ceva innoreaza cerul vostru impreuna. El continua sa fie amic cu fosta! Ti-a explicat deja de o suta de ori ca nu trebuie sa fii suparata, ca "fosta" nu inseamna cu nimic altceva decat un simplu amic. Insa este oare cazul sa fii ingrijorata? Inainte de a lua o decizie, inainte de ii face scene de gelozie poate nejustificate analizeaza putin informatiile pe care le ai in legatura cu relatia lor si ceea ce stii si simti despre relatia voastra actuala.

Investigheaza "fosta relatie"

Prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este din ce cauza s-au despartit.

Semne neutre: s-au despartit deoarece si-au dat seama ca nu sunt compatibili ca iubiti/amanti, ci doar le place sa se uite la tenis impreuna.

Semne rele: S-au despartit pentru ca un obstacol a aparut intre ei(mutatul din oras, plecarea din tara etc a unuia dintre ei), dar acum acel obstacol a disparut (a revenit in tara, in acelasi oras etc).

Semne foarte rele: S-au despartit pentru ca parintii ei nu erau de acord si au obligat-o. Acum insa ea este mai matura, pe picioarele ei, si nu mai trebuie sa ceara voie cuiva pentru a fi cu el.

Compara cele doua relatii

Presupunand ca el ti-a vorbit de relatia precedenta, incearca sa iti dai seama ce l-a determinat sa nu o mai vrea pe fosta ca iubita, ci doar ca amica. Incearca sa compari modul in care se poarta cu tine si in care se poarta cu fosta, gradul de atentie pe care o imparte intre voi.

Semne neutre: cu "fosta" iubita, actuala amica nu se intelegea foarte bine, insa le placeau anumite activitati (sportive, hobby-uri). In actuala relatie de amicitie observi ca se pune accentul pe acele activitati, si el incearca sa te implice si pe tine.

Semne rele: Amandoi cauta sa petreaca cat mai mult timp impreuna, cu sau fara tine, mergand in localuri noi, la discoteca, intr-un cuvant petrecandu-si timpul ca doi iubiti.

Semne foarte rele: nu vor sub nici o forma sa iasa si impreuna cu tine, ea afirmand ca il cunoaste pe el de foarte multa vreme putandu-i-se confesa, fiindu-i insa greu sa vorbeasca de fata cu tine. El accepta si i se pare fireasca acest lucru.

Ps: de-a lungul analizei nu am precizat existenta semnelor bune. Pe ansamblu, semnele bune constau in inexistenta unei "foste" care sa doreasca sa fie "amica" cu "actualul" TAU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea

A venit si pe la mine

M-a atins putin cate putin

A fost prima iubire

Ce numai in mine o tin

A venit pe neasteptate

Si m-a tarat in adancuri

Dar a fost o nedreptate

Caci a plecat pe vanturi

A plecat si nu s-a mai intors

Suflat a fost...

Iubeste-ma

Iubeste-mi ochii

dar lasa-mi privirea senina

Cuprinde-mi mainile

dar nu-mi ucide mangaierile

Saruta-mi buzele

Dar nu-mi strivi soaptele nerostite inca

cine stie

Poate candva universul se va hrani

Si din trupul meu...

Locuiesc intr-un tinut al tacerii

Locuiesc cerul nascut direct din mare

Locuiesc vantul care nu stie incotro s-apuce

Singuratatea este a celui care nu poate decat da

Si nu stie sa o primeasca.

Ca sa ii pot vorbi noptii

Trebuie sa fiu noapte

Ca sa-i pot vorbi zilei

Trebuie sa fiu zi

Dar ca sa pot vorbi cu tine

Nu pot nici zi nici noapte

Pentru ca esti pentru ca sunt

Noi doi prea tristi

Corabii ce se pierd in vant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clipe...

Te-am cunoscut in clipe triste

Cand sufletul imi era pustiu

M-am apropiat de tine

Fara sa vreaufara sa stiu.

Nu te am decat pe tine

Si mai mult nu imi doresc.

Tu esti totul pentru mine

Fara tine nu traiesc.

Mi-e dor de ochii tai frumosi

Atat de limpezi si duiosi

De ochii si privirea lor

De chipul tau fermecator

Imi pare rau ca esti departe.

Iti vad privirea neincetat

Si sufletul ma arde

De ochii tai imi amintesc

Cu dragoste si dor

Caci doar pe ei eu ii iubesc

Ai fost prima dragoste a mea

Si prima vei ramane...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea...

As vrea sa iubesc marea...dar ea nu iubeste.

As vrea sa iubesc pamantul...dar pamantul e rece si plin de intuneric

As vrea sa iubesc oamenii...dar oamenii sunt rai

As vrea sa te iubesc pe tine...dar nu stiu daca si tu ma iubesti...

Dar totusi am sa iubesc tot ce e mai bun din pamant si oameni

Iar din tine am sa iubesc totulpentru ca tu esti

si vei ramane marea mea iubire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×