Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Omul defineste varsta? Sau varsta este definitorie pentru om?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am urmarit la un moment dat un topic unde se discuta despre varsta utilizatorilor forumului si procentul cel mai mare la aceea data era pe segmentul de varsta 30-40 de ani .

 

Pana anul acesta ma amuzam copios ori de cate ori o persoana pasea pragul a 40 de ani . Trecerea era plina de angoase, de tristete, de sentimente de pierdere si eu ma amuzam deoarece mi se parea destul de exagerata reactia .

 

Anul acesta am implinit 40 de ani intr-o zi de sfarsit de martie ... Tot ce-mi mai amintesc este faptul ca a fost o zi in care am plans de la inceput pana la sfarsit . Niciodata nu am simtit mai acut trecerea timpului si nu m-am simtit mai aproape de batranete ... De ce ? Nu stiu si nici nu mai vreau sa aflu .... Si totusi ? Pardalnica asta de curiozitate ma macina .

 

Omul defineste varsta ? Sau varsta este definitorie pentru om ?

 

Sa fiu mai explicita . Fara a ma lauda, ci strict la subiect, nimeni nu-mi da 40 de ani . De ce ? Pentru ca am un stil vestimentar destul de excentric, pentru ca nu am riduri, pentru ca ma comport diferit de modul cum se comporta ... mama mea, de exemplu, la varsta aceasta, dar in interiorul meu ma macina varsta pe care o am . De ce ? Organismul incepe treptat, treptat sa mai dea rateuri, apar probleme cu vederea, mai o durere de spate, mai o durere de genuchi, dar ades nici nu le bag in seama pentru ca nu vreau sa ma las.... Imi place miscarea si cu toata febra musculara m-am apucat sa merg la sala de fitness, alerg prin padure ori de cate ori am ocazia, cand plec de la munca imi infund castile in urechi si ascult muzica ... Nu sunt bravuri de femeie care vrea sa insele varsta, sunt doar eu ... O femeie de 40 de ani. care pentru prima oara are probleme cu varsta ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum putin timp,am denumit acest fenomen "criza unei varste anume". Si acest lucru s-a intamplat cand am pasit pragul de 30 de ani. Am simtit acelasi lucru, aceeasi peirdere o resimteam in suflet. Acelasi sentiment ciudat ca ceva nu mai e la fel.

Sunt doar praguri de varsta. Oglinda ne arata ca anii nu si-au pus amprenta asupra noastra si mai mult, sufletul ne dovedeste in fiecare zi ca e tanar. Avem o varsta , e drept. Cu frumustetea ei specifica. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multi inainte.... :kiss:

 

Sar'mana doamna :airkiss:

 

Acum putin timp,am denumit acest fenomen "criza unei varste anume". Si acest lucru s-a intamplat cand am pasit pragul de 30 de ani. Am simtit acelasi lucru, aceeasi peirdere o resimteam in suflet. Acelasi sentiment ciudat ca ceva nu mai e la fel.

Sunt doar praguri de varsta. Oglinda ne arata ca anii nu si-au pus amprenta asupra noastra si mai mult, sufletul ne dovedeste in fiecare zi ca e tanar. Avem o varsta , e drept. Cu frumustetea ei specifica. :P

 

Multi inainte don'soara . :)

 

La 30 de ani nu am simtit pragul, nu aveam timp de praguri ... :) ... Aveam fiu de trei ani si fica mea incepea scoala . Eram prea ocupata sa le acord lor atentie ca sa-mi mai acord si mie ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi inainte don'soara . :airkiss:

Asemeni, multi si minunati inainte :) :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu te abati deloc de la mid-life crisis:

'Auzi, da' cum e sa fii amanta?'

sau

'Azi am implnit 40 de ani. Bo-hoo-hoo'

 

Astept topicuri dedicate exclusiv persoanelor peste 1000000 kg:

'Puteti sa va abtineti de la mancat dupa ce ati aflat chiar in ziua in care ati implinit 40 de ani ca sotul are o amanta ?'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu te abati deloc de la mid-life crisis:

'Auzi, da' cum e sa fii amanta?'

sau

'Azi am implnit 40 de ani. Bo-hoo-hoo'

 

Astept topicuri dedicate exclusiv persoanelor peste 1000000 kg:

'Puteti sa va abtineti de la mancat dupa ce ati aflat chiar in ziua in care ati implinit 40 de ani ca sotul are o amanta ?'

 

Pot ...

De fapt care este problema ? :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-am mai zis, repet: eu o sa fiu un batranel simpatic care fugareste copii prin spatele blocurilor si se refugiaza la ghena.

 

Asa ce problema avem cu imbatranirea? Eu am vazut oameni in varsta ai dracului de charismatici si de frumosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca n-am mai zis, repet: eu o sa fiu un batranel simpatic care fugareste copii prin spatele blocurilor si se refugiaza la ghena.

 

Asa ce problema avem cu imbatranirea? Eu am vazut oameni in varsta ai dracului de charismatici si de frumosi.

 

Vezi, asta mi-as dori si eu ...

Cat priveste fugaritul ... :airkiss: Incearca varianta cu turnatul apei ... este mai comod si se practica fara a te mai obosi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×