Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Omul defineste varsta? Sau varsta este definitorie pentru om?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

No way... Se aplica, din nou, standardul personal. Al unei femei care se simte flatata de o flueratura pe strada sau o considera un gest de prost gust.

 

Dar sa intoarca privirile cuiva? Asta nu e chiar asa de prost gust. Fiecare se manifesta cum poate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo, se zice ca o femeie este batrana cand nu o mai flateaza fluieraturile in urma ei de pe strada

:aranjare: Atunci,mulţam lui Dumnezeu,eu am fost,sunt şi voi fi mereu bătr

Editat de Alexeevna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu esti batran Orpheus ? Ai o varsta la care poti spune ca esti batran ca si mod de a gandi, ca si mod de a apare in societate ? Varsta iti defineste existenta ? Sau este doar o cifra asa cum a spus Mirela ?

 

 

Sincer, ma surprinzi, cum adica, varsta care-l defineste pe om este musai doar una inaintata ?...de unde rezulta asemenea concluzie ?

Cum s-a ajuns la teoria ca numai omul batran este, sau poate fi definit de varsta ?

Varsta poate defini omul in orice etapa din viata acestuia. Daca vorbim de varsta reala, cea de suprafata, deoarece daca vorbim de varsta interna, cea pe care o simtim noi, si nu cea din buletin, atunci totul devine discutabil, si se personalizeaza pe fiecare individ in parte.

 

Dar nu cred ca te refereai la cazul doi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma refeream la a simti varsta ... Cred ca de fapt este vorba de atitudinea in fata varstei ... Astazi mergand pe strada m-am simtit mai tanara decat multe pustoaice care au trecut pe langa mine ... De ce ? Poate pentru ca ma simteam bine, pentru ca ma-nconjurasem de toamna ... pentru ca eram optimista ...

Ai inteles ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai inteles ceva ?

 

 

Da, si anume ca din titlul topicului nu rezulta deloc ceva legat de cum simtim varsta, ci daca omul este definit de varsta sau invers.

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refeream la a simti varsta ... Cred ca de fapt este vorba de atitudinea in fata varstei ... Astazi mergand pe strada m-am simtit mai tanara decat multe pustoaice care au trecut pe langa mine ... De ce ? Poate pentru ca ma simteam bine, pentru ca ma-nconjurasem de toamna ... pentru ca eram optimista ...

Ai inteles ceva ?

Varsta e varsta, e obiectiva, altceva cred ca ai vrut sa scoti in evidenta.

 

Eu am o vorba, "batranetea/tineretea este o stare de spirit".

Exista tineri batrani si batrani cu spirit tanar, functie de cat de marcata de prejudecati este persoana.

Am cunoscut batrani la pensie pusi pe sotii, cu o minte flexibila si am cunoscut tineri cu mintea "imbacsita" de prejudecati.

Cine trece prin prisma ratiunii actiunile si afirmatiile e tanar(a), si cine preia ideile la moda se conduce dupa prejudecati si se poate spune ca e batran chiar daca varsta nu sugereaza asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am urmarit la un moment dat un topic unde se discuta despre varsta utilizatorilor forumului si procentul cel mai mare la aceea data era pe segmentul de varsta 30-40 de ani .

 

Pana anul acesta ma amuzam copios ori de cate ori o persoana pasea pragul a 40 de ani . Trecerea era plina de angoase, de tristete, de sentimente de pierdere si eu ma amuzam deoarece mi se parea destul de exagerata reactia .

 

Anul acesta am implinit 40 de ani intr-o zi de sfarsit de martie ... Tot ce-mi mai amintesc este faptul ca a fost o zi in care am plans de la inceput pana la sfarsit . Niciodata nu am simtit mai acut trecerea timpului si nu m-am simtit mai aproape de batranete ... De ce ? Nu stiu si nici nu mai vreau sa aflu .... Si totusi ? Pardalnica asta de curiozitate ma macina .

 

Omul defineste varsta ? Sau varsta este definitorie pentru om ?

 

Sa fiu mai explicita . Fara a ma lauda, ci strict la subiect, nimeni nu-mi da 40 de ani . De ce ? Pentru ca am un stil vestimentar destul de excentric, pentru ca nu am riduri, pentru ca ma comport diferit de modul cum se comporta ... mama mea, de exemplu, la varsta aceasta, dar in interiorul meu ma macina varsta pe care o am . De ce ? Organismul incepe treptat, treptat sa mai dea rateuri, apar probleme cu vederea, mai o durere de spate, mai o durere de genuchi, dar ades nici nu le bag in seama pentru ca nu vreau sa ma las.... Imi place miscarea si cu toata febra musculara m-am apucat sa merg la sala de fitness, alerg prin padure ori de cate ori am ocazia, cand plec de la munca imi infund castile in urechi si ascult muzica ... Nu sunt bravuri de femeie care vrea sa insele varsta, sunt doar eu ... O femeie de 40 de ani. care pentru prima oara are probleme cu varsta ...

 

Eu am ceva mai multi ani si tocmai am iesit usor tavalit dintr-o relatie cu cinava cu 22 de ani mai mic decat mine . Nu m-am gandit niciodata la varsta pe simplu considerent ca te gandesti sau nu , ea tot ce vrea face , adauga ani . Eu cred ca modul de gandire defineste varsta , eu nu cred ca am mai mult de 20-22 din punct de vedere mental . Am prieteni ingroziti de faptul ca imbatranesc , facand compromisuri peste compromisuri doar din dorinta de a pastra ceva cu care nu se mai pot intalni (cred ei) . Poti imbatrani frumos sau poti imbatrani urat asta intradevar este alegerea ta . Restul tine doar de scurgerea timpului pe care , indiferent ce faci nu o poti opri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×