Sari la conținut
Forum Roportal
tisa

Oare cati oameni au fost traumatizati de doctor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Referitor la Dr cam are dreptate sa stii, Jo.

Acum este adevarat ca nu putem generaliza faptul ca toti doctori o fac pentru bani.

Sunt si oameni cu suflet si inimosi care te ajuta mai mult decat lepermite functia sau statutul lor.

Dar din pacate sunt foarte putini. Iar cei buni au plecat din Ro, si pe buna dreptate.

Dar si descrierea ei este destul de realista.

 

 

Si crezi ca numai simpla informatie iti este de ajuns ?

Nu cred!

 

Laur, sunt convinsa ca pana si omul ala care pe ea a traumatizat-o (medicul respectiv) a salvat zeci de vieti. De aici si pana la a spune ca majoritatea sunt incompetenti si nu le pasa e cale lunga. Da poti spune ca asteapta mita, etc. Din cauza ca sunt platiti f bine oare? Hai sa nu uitam ce responsabilitati au...............Probabil si tu vorbesti din pctul de vedere al unui fost pacient si nu ai fost inauntru.......in sistem. Sa iti moara oameni pe masa, sa ti in brate capul unei tinere de 20 de ani care nu suporta anestezia ca sa ii coase medicul fata sfasiata. N-am fost intotdeauna jurnalista, doar m-am reprofilat. Si de aceea, cam stiu ce contine sistemul.

Da, sunt multi care practica meseria pt bani (aia ii au daca ajung profi) si multi care se dedica total..................Cand sistemul iti pune in brate si in salon cate 25 pe zi.............nu te mira ca nu poti sa le faci tuturor un mare bine.........

Richtig?

 

Deci, exista si asa ceva.

De aceea, sfatul meu ar fi, sa mergeti din timp si la cei mai buni! Slava Domnului, informatie avem destula pe net. Mergeti la cei mai buni si lasati macelarii sa moara de foame!!!

 

 

 

Informatii de pe net.........Offf, Doamne. Mergeti fratilor, la cei cu reclama cea mai sclipitoare si-o sa traiti fericiti..........pana cand banii vi se vor termina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laur, sunt convinsa ca pana si omul ala care pe ea a traumatizat-o (medicul respectiv) a salvat zeci de vieti. De aici si pana la a spune ca majoritatea sunt incompetenti si nu le pasa e cale lunga. Da poti spune ca asteapta mita, etc. Din cauza ca sunt platiti f bine oare? Hai sa nu uitam ce responsabilitati au...............Probabil si tu vorbesti din pctul de vedere al unui fost pacient si nu ai fost inauntru.......in sistem. Sa iti moara oameni pe masa, sa ti in brate capul unei tinere de 20 de ani care nu suporta anestezia ca sa ii coase medicul fata sfasiata. N-am fost intotdeauna jurnalista, doar m-am reprofilat. Si de aceea, cam stiu ce contine sistemul.

Da, sunt multi care practica meseria pt bani (aia ii au daca ajung profi) si multi care se dedica total..................Cand sistemul iti pune in brate si in salon cate 25 pe zi.............nu te mira ca nu poti sa le faci tuturor un mare bine.........

Richtig?

 

Informatii de pe net.........Offf, Doamne. Mergeti fratilor, la cei cu reclama cea mai sclipitoare si-o sa traiti fericiti..........pana cand banii vi se vor termina.

Da, foarte corect si asta . :haha:

Si totusi eu spun ca ..nici pacienta sa nu fii.

Crede-ma ca ..dupa ce vei intalni o imensa indiferenta, e mai rau cand se trezeste spiritul tau justitiar.

Si nu vei mai judeca coerent si rational.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, foarte corect si asta . :haha:

Si totusi eu spun ca ..nici pacienta sa nu fii.

Crede-ma ca ..dupa ce vei intalni o imensa indiferenta, e mai rau cand se trezeste spiritul tau justitiar.

Si nu vei mai judeca coerent si rational.

 

 

Atunci sa luam o mitraliera si sa-i nimicim ca tot fac degeaba umbra pamantului! Pentru fiecare asa-zisa culpa medicala prezentata de minunata noastra mass-media exista si mii de vieti salvate, unele miraculos. Dar despre asta nu vorbeste nimeni. Cum nu vorbeste nimeni de furcile caudine prin care trebuie sa treci ca sa ai dreptul sa pui parafa pe o amarata de reteta. Dar, slava domnului, exista mama omida, leacurile si credinta in Dumnezeu. Asa ca de doctori nu mai e nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci sa luam o mitraliera si sa-i nimicim ca tot fac degeaba umbra pamantului! Pentru fiecare asa-zisa culpa medicala prezentata de minunata noastra mass-media exista si mii de vieti salvate, unele miraculos. Dar despre asta nu vorbeste nimeni. Cum nu vorbeste nimeni de furcile caudine prin care trebuie sa treci ca sa ai dreptul sa pui parafa pe o amarata de reteta. Dar, slava domnului, exista mama omida, leacurile si credinta in Dumnezeu. Asa ca de doctori nu mai e nevoie.

 

 

Laur, baga la cap, ca stie ea ce spune :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pun acest topic deoarece sunt multi oameni care nu stiu ce sa faca in anumite situatii asa cum am fost noi, initial totul incepea in feb 2007 cand tata a avut primele picaturi cu sange in urina, doctora de familie a zis ca ar fi de la piatra de la fiere pe care o avea tata si ii dadea sacosa cu pastile, nici la eco nu i s-a vazut nimic, dupa 6 luni a ajuns la u doctor urolog din oras care l-a ivestigat cu video-ul dar fara anestezie si nu a reusit sa vada decat ce e nu a vazut si cat de mare era tumora dezvoltata in vezica tatalui...era totusi un spital judetean putea sa-i faca si o tomografie si..fara sa-si ia toate masurile a doua zi l-a bagat la operatie, i-a facut o anestezie de scurta durata si a inceput sa-l curete cu electrocauterul pe canal , anestezia si-a pierdut efectul iar ei nu reusisera sa indeparteze tot asa ca au decis sa il taie dar l-au taiat si l-au operat pe viu....ce trauma a putut fi pt el saracul, apoi la 3 luni s-a eliberat biopsia: carcinom nediferentiat G4 adica cancer, i-am aratat doctorului si a zis sa venim cu tata sa il vada la video dar tata nu vroia sa auda de medic avand in vedere prin cate trecuse, iar eu l-am intrebat pe medic daca nu ar trebui sa-i faca tomograf ceva, iar el a zis ca nu-i nevoie, nici de citostatice n-a zis ca trebuie sa faca..asa au trecut 8 luni cand am reusit sa il ducem la spitalul fundeni dar era deja prea tarziu au reusit sa-l opereze dar pierduse atat de mult sange pana atunci incat un rinichi nu-i mai functiona iar celalalt functiona la jumatate, acolo l-au investigat cu video analiza decursa cu anestezie de la mijloc in jos apoi imediat a fost bagat la operatie si vezica i-a fost scoasa, dr spunea ca dupa ce isi revine sa il ducem sa faca citostatice, dar era prea tarziu pt el caci dupa operatie a mers o perioada scurta apoi n-a mai mers..era prea slabit..Sfatul meu este sa mergeti la medic din timp si sa nu va speriati de citostatice...ganditi-va asa ca decat sa ajungi in stadiul 4 cand durerile sunt cumplite mai bine suporti niste citostatice oricat de greu ar fi de suportat si sa ajungeti la medici care va trateaza ca pe niste oameni asa cum a fost tata tratat in fundeni si de ce nu la cei mai buni medici viata voastra merita ce e cel mai bun pentru ea..nu va fie teama nici de citostatice nici de cat de departe trebuie sa ajungeti pentru operatii reusite...viata trebuie sa aibe prioritate inainte de orice.

1. Tomografia NU VEDE BINE ORGANELE TUBULARE - vezica, stomac, intestin, etc, ci pe cele pline (ficat, plaman, pancreas, etc)

2. Se poate intampla ca in cursul unei interventii anestezia sa treaca, si-pa termine efectul, daca apar complicatii pe parcursul interventiei care prelungesc operatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut prin asa ceva ... cu mama mea... acum o luna eram in cazanul cu smoala... nu vreau sa scriu aici povestea. Eram in fata unei tomografii care dadea o ipoteza infioratoare. nu am cautat pe net... nu la asta m-am referit. Am intrebat prietenii prietenilor, doctori, etc, care-i cel mai bun pe situatia respectiva. Am cautat pe net apoi si erau oameni care confirmau. Si, cu picioarele impleticite am alergat catre el. Slava Domnului, a fost intr-un moment bun si am scapat de ce era mai greu.

Editat de nepenthes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci sa luam o mitraliera si sa-i nimicim ca tot fac degeaba umbra pamantului! Pentru fiecare asa-zisa culpa medicala prezentata de minunata noastra mass-media exista si mii de vieti salvate, unele miraculos. Dar despre asta nu vorbeste nimeni. Cum nu vorbeste nimeni de furcile caudine prin care trebuie sa treci ca sa ai dreptul sa pui parafa pe o amarata de reteta. Dar, slava domnului, exista mama omida, leacurile si credinta in Dumnezeu. Asa ca de doctori nu mai e nevoie.

Unde am spus eu asa ceva ? :o:

Spun doar ce am patit eu. :hi:

Si cred ca degeaba a salvat mii de vieti daca trateaza cu indiferenta macar unul singur. :o:

 

Laur, baga la cap, ca stie ea ce spune ;)

Si adica eu vorbesc aiureli ?

Nu as vrea sa patesti nimic si sa ai parte de acelasi tratament.

Crede-ma! :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde am spus eu asa ceva ? :o:

Spun doar ce am patit eu. :hi:

Si cred ca degeaba a salvat mii de vieti daca trateaza cu indiferenta macar unul singur. ;)

 

 

Si adica eu vorbesc aiureli ?

Nu as vrea sa patesti nimic si sa ai parte de acelasi tratament.

Crede-ma! :hi:

 

Ok, recunosc ca asa ceva nu se cam poate..............

Majoritatea prietenilor mei de acasa, sunt medici. Am beneficiat intotdeauna de "privat care"...........dar am facut voluntariat pe vremea in care faceam colegiul sanitar. Chirurgie toracica, Psihiatrie ( ce povestesc astia pe forum e zeama, tre sa stai cu ei cateva luni , sa lucrezi cu ei si apoi lumea se schimba.............) si urgente un an........................Brrr, mi-a placut dar uite ca am schimbat (prietenii stiu de ce)

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea inteleg la ce te referi de data asta......................

 

 

Ma refer la faptul ca daca ai o problema de sanatate nu trebuie sa te uiti la bani... trebuie sa te informezi cat mai mult despre boala respectiva si despre care-i cel mai bun doctor care te poate ajuta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×