Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Drumul credintei - drumul nebuniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta cauta multi: o dovada,un semn,o vorba...

Doar nu asteptam de 2000 ani cum zice unul din noi ,vreun semn daca avem ochi si nu vedem?Mai stati un pic in asteptare....

Cat de viu lucreaza Domnul si nu-L vedem!

Care Domnul?

Vorbesti de Domnul T. Basescu?

 

Sau vrei sa contesti faptul pe care il vedem cu totii ca cea care "lucreaza viu" este Dumnezeul numit Natura ...spre deosebire de Domnul Dumnezeu care lucreaza mort ...adica lucreaza la fel de viu ca un MORT!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O zis ca diavolul nu tine sa creada lumea ca exista el...si "lucreaza" fara hodina. Mare psiholog...

Dumnezeu exista si il negam. Prea lumesc dom'le,prea lumesc...

 

Acuma chiar ca e lumea sucita.Nu degeaba razvratitul iscodeste pe multi.Acesta e drumul nebuniei....

O spun cu tristete dar si cu speranta ca Adevarul va triumfa.

 

Ma uit la ecran unde scrie RASPUNDE. Ce sa raspund eu? sa intru iar si iar in polemici sterile? N-are balta peste domn' pescar,mergeti in alta parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O zis ca diavolul nu tine sa creada lumea ca exista el...si "lucreaza" fara hodina. Mare psiholog...

Dumnezeu exista si il negam. Prea lumesc dom'le,prea lumesc...

De unde iti dai seama ca e mare psiholog?

1) L-ai cunoscut in birtu satului?

2) Ai fost cu nava cosmica la el in cer?

3) Sau asa scrie intr-o scriptura scrisa de evrei si furata de crestini ...dar care nefiind multumiti numai cu furtul ... l-au intregit cu o minciuna ...si anume ca este text "inspirat" de Dumnezeu!

"argument" de baza ptr a acorda maxima credibilitate unei religii bazate pe furt, minciuna si substitutie.

 

Acuma chiar ca e lumea sucita.Nu degeaba razvratitul iscodeste pe multi.Acesta e drumul nebuniei....

O spun cu tristete dar si cu speranta ca Adevarul va triumfa.

Intradevar ...Drumul credintei ...este drumul nebuniei ...si asta e simplu de observat atunci cand CREZI ca porcii zboara ...sau Crezi ca STI ce face si ce gandeste extraterestrul numit Dumnezeu intr-un cer de care nici dracu nu stie unde este!

Noroc ca stinta scoate Adevarul la suprafata ...desi sunt multi nebuni care fug de adevar ca dracu de cruce!

Apropo ...sti de ce la exorcizari dracu se sperie atat de tare de cruce?

 

Simplu ...ptr ca unul dintre ei a sfarsit in cele mai cumplite chinuri pe cruce!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diavolul este echivalent cu un numar de 6 miliarde. Cand va veni sfarsitul lumii, vom regreta cu totii ca l-am lasat sa patrunda in sufletul nostru pe Necurat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vrei sa iti recapeti sanatatea si sa devii un normal , renunta la biblie si puneti creierul in functiune.CERCETEAZA si nu mai CREDE toate rahaturile ce ti se servesc pe tava.

 

La fel ca si tine , l-am cautat pe dzeu pana am inebunit.Am fost in grupuri de penticostali , baptisti , am stat intr-un schit alaturi de calugari o perioada (nu aveam nici curent , era situat in munti , departe de civilizatie), ma gandeam sa ma calugaresc si eu , la un momentdat ne adunam periodic la unu acasa cativa fanatici din diferite biserici , ca sa studiem biblia cica (cred ca eram pe cale sa intemeim o secta).

 

 

Cand am inceput sa il caut pe domnu si prin alte cai decat cele care mi se ofereau (biblia ,biserica , carti si siteuri crestine etc) am inceput sa imi dau seama treptat ca , cautam ceva ce nu exista , am inceput sa ma indoiesc (comiteam un mare pacat , si anume ca incepeam sa gandesc ,sa imi pun intrebari.)

 

Acum nu mai cred in nici o divinitate , insa abuzurile "credintei" au lasat urme adanci in mine din pct de vedere emtional.

 

Zilele trecute imi faceam curatenie prin casa si am inceput sa arunc la gunoi diverse lucruri de care nu aveam nevoie.La un momentdat am gasit o cruce , si cand sa o arunc m-a cuprins un sentiment puternic de frica , iar dupa ce am aruncato , a aparut sentimentul de vina.La nivel rational stiam ca nu am de ce sa ma simt asa , insa sentimentele astea existau , si vor mai exista ptr o buna bucata de timp.

 

Eu am aruncat crucile de mult si orice urma de ritual. Dar de existenta lui Dumnezeu, am capatat dovezi mai mult decat suficiente...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L-am cautat pe Dumnezeu din toata inima si din tot sufletul meu. L-am cautat cu disperare, neincetat, pana cand l-am gasit. Si atunci am descoperit ca, daca fusesem vreodata sanatos, acum sigur eram nebun. Eram nebun fara putinta de scapare, cu atat mai mult cu cat religia ii incurajeaza pe nebuni: se spune ca nu il poti urma pe Hristos decat nebun fiind si proorocii lui Dumnezeu au fost toti niste nebuni imbracati in piei de animale sau in zdrente sau, in cel mai bun caz, niste neadaptati social.

Da domnii mei, drumul credintei este drumul spre nebunie, un drum spinos si fara intoarcere. De ce fara intoarcere? Pentru ca acum nu mai pot da inapoi. Este ca un drog de care nu ma voi mai desparti in veci si nici nu am cum sa fiu despartit de el, caci nu este ceva material, de care sa fiu privat, ci este ceva spiritual de care pot avea parte si in inchisoare, si in spitalul de nebuni, si in padure si in mijlocul multimii. Nu exista metoda prin care sa mai poata cineva sa-mi scoata pe Dumnezeu din cap. Nici acum, nici in vecii vecilor!

Este cineva de alta parere? Putin imi pasa: eu stiu ca asta e adevarul! Il cauta cineva pe Dumnezeu crezand ca astfel va ajunge la liman? Se inseala: va ajunge la cea mai crunta nebunie!!!

Sa fiti iubiti si nu-l mai cautati pe Dumnezeu! Multumiti-va cu ce aveti!

 

Cazul acesta e ca al barbatului care a aparut la Stirile PRO TV pentru ca se plimba gol intr-un loc public, pentru ca dupa ce a citit cateva carti bisericesti a ajuns la concluzia ca el este sfant si este evreu, si ii este permis orice., si se lasa alergat de vreo 3 politisti.

 

Da.. cam asta e religia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cazul acesta e ca al barbatului care a aparut la Stirile PRO TV pentru ca se plimba gol intr-un loc public, pentru ca dupa ce a citit cateva carti bisericesti a ajuns la concluzia ca el este sfant si este evreu, si ii este permis orice., si se lasa alergat de vreo 3 politisti.

 

Da.. cam asta e religia.

 

Da, cu asta incepe cunoasterea, cand realizezi ca esti gol...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×