Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu-i rau ca profu cony iti raspunde.

salutam interventiile lui pe aici desigur.

insa nu vreau sa te faca sa crezi ca tu ai steatoza de la papa porc, nu e cauza metabolica adica alimentara

explicatia lui de nash e corecta, doar ai mai mult de 6 luni cu transaminaze marite, insa cand afirmi nash in termeni generali inseamna ca e o cazuza a steatozei alimentara non alcoolica. cand afirmi nash elimini insa celelalte 9 cauze ale steatozei, inclusiv virus b sau c.

de aceea imi mentin afirmatiile, exclus nash in termenii mei generali, si mizez tot pe autoimuna sau cupru.

deci spor si ne ti la curent cand poti. sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si multumesc Maverick, Connny....

Rezultatele Fibromaxului de mai sus au fost eronate, greseala celor de la Synevo care i-au dat sotului meu alte rezultate in loc de ale mele. Am fost astazi dimineata la DR Oproiu care mi-a spus ca am Steatohepatita non alcoolica ( grad fibromax S1 - S2 ) foarte activa ( Actitest A3) iar fibroza este 0 ( F0 ). Mi-a spus ca nu am boli autoimune analizele pentru ele iesind negative si ca nici nu se pune problema de Boala Whilson deci sa nu imi mai fac atatea griji. M-a chemat la control peste 2 luni cu analizele TGO, TGP si GGT facute. Mi-a spus sa tin regim alimentar si sa nu beau acidulat. Pe langa astea mi-a dat sa iau Ursofalk 6 / zi timp de 6 luni, glutathion 500 mg 1 / zi permanent, Jarro Dophilus + FOS 1 / zi timp de 45 zile. Tot dansul mi-a spus si ca ficatul meu se poate regenera in totalitate ceea ce m-a bucurat foarte mult. :)

 

Cei de la Fundeni mi-au dat mai multe medicamente: Ursofalk, Vitamina E Forte, Omacor, Pentoxifilin si Silimarina 1000 mg dar Dr Oproiu a spus sa nu le iau. M-am hotarat sa respect ce a zis DR Oproiu si sa vedem care este situatia peste 2 luni

Editat de Onushca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte nou pe site

As dori parerea lui Maverick30 despre diagnosticul si mai ales tratamentul meu:

 

1. barbat 37 ani /nefumator/nebautor/ foarte stresat si cu un regim de viata haotic

2. diagnosticat in bucuresti cu Steatohepatita non-alcolica (NASH)

3. rezultatele investigatiilor:

- biopsie hepatica: steatoza DA, 36 % macroveziculara, fibroza: Absenta

- eco abdominal: LD 7,2, LD 15 structura intens neomogena hiperecogena cu atenuare posterioara

- fibroscan 5 kPa (am inteles ca nu f. mult)

- marcari virali (B+C) negativi

- analize sange: ALT: 70, AST 34 (ALT peste limita de 45), trigliceride 120, colesterol total 180 - hematologia a iesit toata la limita superioara

4. Mentionez ca de cca 10 ani ALT si AST, trigliceidele si colesterolul sunt mari cu + cca. 10-20 unitati)

 

5. Tratament zilnic 3 luni:

Vitamina E forte 1+0+1

Omega 3+6+9 1+0+1

Ursofalk 2+0+2

Silivit F (1g) 0+1+0

 

Multumesc anticipat pentru raspuns !

Cu stima

R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'Onushca' = este cel mai bine ca te-ai linistit si hotarat ce urmezi

 

"DR Oproiu mi-a spus ca am Steatohepatita non alcoolica (S2) foarte activa (A3) iar fibroza este 0. " = corect. adica asa cum zice si cony, cauza este doar alimentatia. eu am alta parere, nu este cauza alimentara. vom vedea peste 6 luni. daca tratamentul face ca ALT sa fie normal atunci nu ne mai intereseaza cauza, si actionezi pe efect, dar cum lasi tratamentul cum sare iar in sus.

 

"Mi-a spus ca nu am boli autoimune analizele pentru ele iesind negative" = eu am indoieli. ba chiar il contrazic, nu te a investigat suficient la astea, dar el e doctorul nu eu.

 

"nu se pune problema de Boala Whilson" = ok, cupru pa, foarte bine

 

"Mi-a spus sa tin regim alimentar si sa nu beau acidulat." = foarte ok asa, era normal oricum

 

"mi-a dat sa iau Ursofalk 6 / zi timp de 6 luni, glutathion 500 mg 1 / zi permanent, Jarro Dophilus + FOS 1 / zi timp de 45 zile." = foarte ok, corect, e o alternativa. dar sa sti ca 6 ursofalce pe zi se da doar la mamuti, ursi, bovine, taurine si porcine, nu prea am vazut cazuri decat cu 4 pe zi de cand ma stiu. bine ca nu ai pietre la fiere caci altfel se topeau si coborau la deoden. iar restul sunt tot asa obisnuite, antioxidanti, la fel ca vitamina E, el tine pasul cu noul dupa cum am mai spus ceea ce e foarte bine.

 

"ficatul meu se poate regenera" = exclus. steatoza ta va fi permanenta, vei trai cu ea.

 

"de la Fundeni mi-au dat mai multe medicamente: Ursofalk, Vitamina E Forte, Omacor, si Silimarina 1000 mg" = corect, tot asa e o solutie, o alternativa.

 

ne scri peste cateva luni, sarumana.

 

'Ritter2012'

 

"foarte stresat si cu un regim de viata haotic" = nasol

 

"Steatohepatita non-alcolica (NASH)" = si ce daca, nu e ceva foarte nasol sa mori. numa ca esti prea tanar sa ai asa ceva

"biopsie hepatica: steatoza DA" = bun asa, stim clar ce ai ca ficat afectat si mai stim ca nu ai virusi.

cam mare ficatul tau, de lup

 

"analize sange: ALT: 70, AST 34, trigliceride 120, colesterol total 180" = lipsesc analize importante, nu ai glucoza, ggt, etc

 

"Mentionez ca de cca 10 ani ALT si AST, trigliceidele si colesterolul sunt mari" = stai linistit, ai ficat bun, peste inca 10 ani faci fibriza si peste inca 10 ciroza, deci 40 + 20 ai 60 ani buni, dupa care inca 5 naspa.

 

 

"tratament zilnic 3 luni" = adica acum ai inceput tratament sau cum

"Vitamina E forte 1+0+1" = da, de acord

"Omega 3+6+9 1+0+1" = NU, mai bine ia omacor 2 pe zi

"Ursofalk 2+0+2" = da, daca nu esti elefant ca domnisora de mai sus si tre sa iei 6,,,

"Silivit F (1g) 0+1+0" = nu, mai bun lagosa 2 pe zi

 

apoi ia temporar:

liv52 6 pe zi

esentiale 2 pe zi

 

 

tre sa stiu istoricul tau, de cand ai aflat de ficat galbui, cum e splina, alte analize, de cand iei pipule, etc

parerile mele sunt pur optionale, orientative, nu de urmat ci de analizat de voi si medicii care va administreaza

 

revi prin septembrie acu iar vine caldura si e liniste pe plaja

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult pentru promtitudinea raspunsului.

 

Trimit si rezultatele altor informatii si analize solicitate de tine pentru completarea tabloului:

 

1. Am inceput tratamentul mentionat la inceputul lunii iulie 2012

2. Ficatul este "gras" din 2001 !!!! (am descoperit asta intamplator la o ecografie abdominala)

3. Alte analize: Glucoza 100, GGT 40, fsf. alcal 61, CK 141, bilirubina tot 0.6, proteina totala 8, sodiu 145, clor 101, calciu 10, uree 20, acid uric 4, albumina 6, fibrinogen 210, aptt 28

4. Splina are 10 cm si structura normala.

5. Iau destul de des antibiotice pentru ca iarna racesc foarte urat si antinflamatoare pentru dureri de spate (nurofen, aulin, paracetamol)

6. Am 80 kg.

 

Daca mai crezi ca am omis ceva spune-mi.

 

O mica remarca: Lagosa are 150 mg (2 tablete =300 mg) iar silivit F are 1000 mg. Sau e vorba de eficacitatea compusului ?

Am sa adaug la schema esentiale si liv 52 (am inteles ca sunt naturale).

 

Multumesc f. mult

Cu stima

R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maverik te rog sa imi spui cam care sunt bolile autoimune si care ar fi analizele ce trebuiesc facute pentru ele. Ma intereseaza si daca se face analiza la sange sau la urina pentru a afla cuprul pentru boala Whilson. Multam'

 

Legat de Ursofalk si mie mi s-a parut ca mi-a dat prea multe pastile, din cate am citit pe internet la 100 Kg se iau 4 pastile. Sper doar sa nu imi dea peste cap organismul si mai rau ca numai de asta am nevoie acum :(.

 

Si inca o intrebare, tu banuiesti o boala autoimuna la ficat sau...... la un alt organ?

Editat de Onushca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Onushca: multumesc pentru informatii legate de prof Oproiu.

Nu am mai reusit sa ma programez , cand mai ajung pe la Bucuresti o sa o fac.

Pentru profesorii ( fara nici o ironie) maverik si conny: stiu ca tara arde si baba se chiaptana:) cum se spune dar dupa aproape 4 luni de regim ( ca la carte), slabit de la 110 la 95 de kg am fcut azi analize si va rog cand puteti un feed back

Nr. eritrocite 5.39

Hemoglobina 15.8

Hematocrit 46.9

VEM 87

HEM 29.3

CHEM 33.7

RDW-CV 13.1

Nr. leucocite 6.81

% Neutrofile 47.5

Nr. neutrofile 3.23

% Eozinofile 2.2

Nr. eozinofile 0.15

% Basofile 0.3

Nr. basofile 0.02

% Limfocite 42.1

Nr. limfocite 2.87

% Monocite 7.9

Nr. monocite 0.54

Nr. trombocite 249

VTM 11.2

PCT 0.28

PDW 13.4

Biochimie

Acid uric 7.3

Glucoza serica 87

Colesterol total 164

HDL- Colesterol 33

LDL-Colesterol 104

Trigliceride 136

Proteine totale 7.8

Bilirubina totala 1.18

Bilirubina directa 0.34

Amilaza 18

Gama GT 22

Lipaza 9

TGO 25

TGP 43

Calciu seric total 9.83

Magneziu 2.2

astept si rezultatele de la fibromax ca l-am facut si pe asta si sper sa prind si eu un loc la raspuns :). multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. 'Ritter2012'

= esti ca si reparat.

urmeaza calea lui Luk norocosul

 

"Am inceput tratamentul iulie 2012" = foarte bine

 

"Ficatul este gras din 2001" = se reface la tine

 

" Lagosa are 150 mg iar silivit F are 1000 mg" = nu sunt producator, distribuitor sau vanzator de vreun medicament, nu am legatura cu vro veriga din producatori, deci ai cale libera sa alegi ce vrei. uite daca vrei poti lua 6 pastile pe zi de silimarina romaneasca, nu-i problema. iar cantitatea nu intotdeauna face si bine.

 

deci regim a la elefant recomandat, eu zic ca vitamina E este suficinta pentru antioxidanti, iar calitate/pret e ok, peste 6 luni abia se vad rezultate la tine. nu bea decat o bere pe zi maxim, sau o cana de vin. daca te lasi de alcool de tot nu crede ca te vindeci mai rapid. nu bautul te a ingrasat la ficati.

 

2'Onushca' =

nu poti merge pe 3 cai, e riscant.

eu zic asa: doctorasul cu mustatzi a mizat pe alimentatia de bovina. el crede ca rumegatul te-a facut mare si ficatul alb la eco. treaba insa e ca la loz, el doar a mizat pe asta. se joaca cu tine 3-6 luni apoi prin excludere trece la alta boala de ficat cauzatoare de steatoza si nash. poate sa scada bine afectiunea si ficatu sa se mai inroseasca, dar asta va insemna tratament toata viata pentru ficat ori eu vreau sa se ajunga doar la regim fara pic de pilula de ficati. eu am puterea sa contrazic doctori, si uite vei vedea ca burtosul isi schimba opinia dupa 6 luni despre tine. daca ma insel eu nu am nimic de pierdut decar o rusinica din partea ta.

 

"care sunt bolile autoimune si care ar fi analizele ce trebuiesc facute pentru ele. = analizele le-am mentionat in alte postari ale mele, despre hepatita autoimuna care te intereseaza

 

"se face analiza la sange pentru a afla cuprul" = da, e ieftina si se merita. toate cauzele steatozei (cele 10) tre sa le iei pe rand si sa le elimini. asa face un doctor bun.

 

"Ursofalk sa nu imi dea peste cap organismul " = sper sa nu ai pietre la pipota. eu dau asta numa la ciroza, sau la virus c galopant cu steatoza furtunoasa, rar se da in steatoza alimentara, e optinunea lui dar doar de verificare.

 

"banuiesti o boala autoimuna la ficat sau...... la un alt organ?" = hepatita autoimuna. e ceea ce cred.

 

lasa dr sa-si faca treaba acum, vorbim la toamna cand numaram bobocii

 

3. 'Luk1'

= te-ai cam speriat de duca,,,

apreciez ca esti barbat, curajos, cu mintea limpede, hotarat, optimest.

asta te a vindecat, mintea ta buna.

 

"Pentru profesorii maverik si conny" = nu ma pune langa el ca e peste mine cu cateva clase

 

" am fcut azi analize si va rog" = esti bine, bravo, tine-o tot asa, ai scapat de probleme, te faci sanatos si ficatii rosii, bravo tie.

nu degeaba te cheama norocosul

 

 

"astept si rezultatele de la fibromax" = da-l dracu, ce-ti mai trebuie asta, nici nu-l citi, e perimat.

 

la craciun iti dau dezlegare la porc,,,he he

 

 

hai ca vine canicula, lasati-ma la soare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa fie hepatita autoimuna daca markerii pentru ea au iesit negativi? Am vazut cu ochii mei analizele si erau negativi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca cei 4 markerii au iesit negativi e f bine. ai mai scapat de-o cauza a steatozei.

 

uite daca vrei poti primi diagnosticul de "hepatita cronica de etiologie necunoscuta"

 

si cu asta te-ai linistit. nu uita ca ti-am recomandat pe langa spital fundeni si alt spital ca de ex bals. fara doua opinii nu te culca pe-o ureche.

partea cu mustaciosul e separata, mergi cu tot ce ai ca rezultate la el pe final.

eu nu pot crede intr o cauza alimentara atata timp cat sangele tau e curat. cum sa ai depuneri pe ficat cand sangele e de vipera,,,

hai sa asteptam 3-6 luni, mergi pe mana burtosului, si vedem ce-o fi.

mai mergi si tu la mare, ca trece vara. lasa naiba netu, daca nu ai mintea curata nu te vindeci de ficat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×