Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Trecut vs Prezent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acriturile...imi pare rau ca suna asa urat..dar asa arata o persoana vesnic nemultumita.Am vazut un exemplu de genul asta chiar vineri, in tren:a urcat un cuplu,sa zic in varsta de vreo 55 de ani.De cum s-au asezat,au inceput sa se intepe unul pe celalalt,si se priveau atat de dispretuitor si de rece,ca aveai impresia ca-s doi vecini care nu suporta faptul ca impart aceeasi scara de bloc.Li s-au luminat privirile doar cand au inceput sa vorbeasca despre fiica lor.Ei,aia nu cred ca e casnicie ca in povesti.

Buchete de flori...era un exemplu...Personal,prefer intelegerea si blandetea in locul cadourilor.

Mda, ce spuneam mai devreme, lupta pentru putere ... care-i mai destept, care-i mai de folos, care este mai tare ... casnicia cea mai frecventa . Singura lor legatura ramane fica lor . Vezi tu ai scris mai intai de acritura femeie, dar ai dat exemplul cuplului cu doua "poame" acre ...

 

Si eu sunt de acord cu intelegerea in locul buchetelor de flori ... si totusi un mic cadou din cand in cand cred ca este binevenit pentru fiecare dintre parteneri . :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecut vs prezent.

 

Am citit undeva odata o maxima: "Lucrurile pe care initial le apreciezi cel mai mult la partener ajung sa devina lucrurile care te enerveaza cel mai mult."

 

Mi-a placut tare mult dictonul. Mai ales ca e foarte adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trecut vs prezent.

 

Am citit undeva odata o maxima: "Lucrurile pe care initial le apreciezi cel mai mult la partener ajung sa devina lucrurile care te enerveaza cel mai mult."

 

Mi-a placut tare mult dictonul. Mai ales ca e foarte adevarat.

Si e cat se poate de adevarat.

Femeile apreciaza la barbat, siguranta de sine, forta, autoritatea, rigiditatea privita ca hotarare in decizii, intr-un cuvant virilitatea, si in final este tratata si ea cu autoritatea, rigiditatea si forta pe care a admirat-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si e cat se poate de adevarat.

Femeile apreciaza la barbat, siguranta de sine, forta, autoritatea, rigiditatea privita ca hotarare in decizii, intr-un cuvant virilitatea, si in final este tratata si ea cu autoritatea, rigiditatea si forta pe care a admirat-o.

Binenteles ca e adevarat.

Si noi apreciem la femei lucruri care apoi ne scot din minti.

 

Sincer, dictonul mi se pare absolut de exceptie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trecut vs prezent.

 

Am citit undeva odata o maxima: "Lucrurile pe care initial le apreciezi cel mai mult la partener ajung sa devina lucrurile care te enerveaza cel mai mult."

 

Mi-a placut tare mult dictonul. Mai ales ca e foarte adevarat.

 

de ce ajung sa te enerveze?pentru ca poate nu esti in stare sa le ai si tu?!sau deja capata o aroma de exces?vorbesc la general!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu una ma topesc cand vad pe strada doi batranei care se tin de mana si zambesc unul altuia!! :-

Da ... de acord ... :o:

Poate ca vei fi, peste ani, o astfel de batranica ...

Eu stiu ca voi fi un astfel de batranel ... si stiu ca batranica mea e sotia mea ... :D

CLAR !!!

Dar ... asta nu inseamna ca cearta nu are rolul ei in casnicie ...

Nu inseamna ca lacrimile nu exista ... dar ... atunci cand radem impreuna ... SE SIMTE ... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Binenteles ca e adevarat.

Si noi apreciem la femei lucruri care apoi ne scot din minti.

 

Sincer, dictonul mi se pare absolut de exceptie.

 

Chiar este de exceptie si foarte, foarte adevarat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai asa incepe totul, trecut vs prezent. e fix ontopic :P

 

Deci tu in trecut ai avut ceva probleme cu Joana si-n prezent te-ntrebi de ce sa nu o rupi ? ;)

Cu trecutul evident ;)

 

 

de ce ajung sa te enerveze?pentru ca poate nu esti in stare sa le ai si tu?!sau deja capata o aroma de exces?vorbesc la general!

 

Ajung sa te enerveze pentru ceea ce ti-a spus Gheorghe, respectiv daca i-ai iubit la-nceput delicatetea si tandretea, constati ca nu se trece prin viata doar cu delicatete si tandrete ... Este minunata intre doi oameni, dar viata se desfasoara foarte mult dincolo de peretii dormitorului ... Daca ai iubit autoritatea, rigiditatea ... constati ca aceste lucruri aplicate pe propria-ti persoana, dincolo de a-ti face bine, te dezumanizeaza si te determina sa-l urasti ... in acelasi timp el daca a iubit la tine frumusetea fizica si spontaneitatea ... privindu-te zi de zi constata ca aceasta frumusete o observa si altii si poate devenii gelos, iar spontaneitatea poate deveni un lucru extrem de apasator pentru o persoana liniara .

Atunci cand te casatoresti si ai o varsta mica idealul omului cu care vrei sa faci casa este cumva opusul a ce ai intalnit acasa, sau in cel mai bun caz acelasi lucru ... Daca acasa ai intalnit dor certuri interminabile, in momentul casatoriei iti doresti pur si simplu sa scapi de aceste certuri ... la fel si daca ai intalnit multa iubire, visezi tot o casnicie romantica .

 

Daca intr-o casnicie amandoi sunt la fel ... brrr ... nu este prea bine ...

Amandoi autoritari ? Ies scantei ... Amandoi visatori ? Mor de foame ... Casnicia este ades acel " butoi de rahat cu o pojghita de miere pe deasupra" asa cum au remarcat batranii . Cat de mare-i pojghita ? Asta tine doar de fiecare ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trecut vs prezent.

 

Am citit undeva odata o maxima: "Lucrurile pe care initial le apreciezi cel mai mult la partener ajung sa devina lucrurile care te enerveaza cel mai mult."

 

Mi-a placut tare mult dictonul. Mai ales ca e foarte adevarat.

 

Suna foarte...filosofic,dar...nu in totalitate adevarat.

Ajung sa ne enerveze lucrurile pe care in timp un partener le copiaza de la celalalt....pentru ca asta se intampla dupa mai multi ani de convietuire impreuna...defectele sau calitatile se asimileaza pe nesimtite,si le privesti in oglinda si faci crize

:o: ...si uite-asa se ajunge de la iubire ,la ura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna foarte...filosofic,dar...nu in totalitate adevarat.

Ajung sa ne enerveze lucrurile pe care in timp un partener le copiaza de la celalalt....pentru ca asta se intampla dupa mai multi ani de convietuire impreuna...defectele sau calitatile se asimileaza pe nesimtite,si le privesti in oglinda si faci crize

:o: ...si uite-asa se ajunge de la iubire ,la ura.

Ar fi bine sa imprumute fiecare de la celalat tabieturile, asta ar duce la comunicare aproape ideala.

Nu cred ca te-ar enerva partenerul care ar copia "cascatul gurii" prin magazine dupa fleacuri.

 

In realitate disputele sunt pe divergente, si din cauza tendintei de dominare a unuia.

A completat bine Maat.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×