Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Trecut vs Prezent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este o vorba : " nu toti suntem hoti , pt ca nu toti am avut ocazia sa fim"

 

Eu consider ca normal este sa lupti pt casnicia ta . Dar in aceasta "lupta" , sa tii cont si de nevoile/dorintele, celuilalt.

Este (parca) mai onorabil sa te retragi dintr`o casnicie unde nu mai esti dorit , si este deloc onorabil sa fugi dintr`o casnicie , doar pt ca ai dat de greu, doar pt ca "piata" ofera ceva mai bun,doar pt ca-intre timp- ne-am creat false repere despre viata.

Omul de langa tine nu este un obiect ce se invecheste si devine demodat...

 

Mi-a placut ce ai scris ...

Dar in orice casnicie exista doi ... si nu o poti reduce la sentimentele tale sau doar ale celuilalt . Trebuie sa existe un echilibru in orice tip de relatie si daca apar ceva probleme trebuie sa lucrezi mai intai cu tine si apoi sa-l implici si pe celalalt .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum insa lucrurile in evolutia lor au cam intors roata si iubirea a-nceput sa castige teren ... Din pacate foarte multi confunda necesitatile carnale cu iubirea si de aici deriva o gramada de probleme .

poate pentru ca nu stim ce inseamna iubirea adevarata... nu am vazut-o niciodata si este foarte usor sa confundam cele doua...

 

Daca pe ea nu o deranjeaza,nu vad nici o problema in asta...Sau suna mai bine chestia cu femeia e gatul si barbatul capul?

Daca ea, ca femeie, se simte bine langa barbatul ei,in casa lor...daca respectul e reciproc si treburile merg unse,pot merge unul pe un trotuar si unul pe celalalt,ca ei sunt tot 2 intr-unul singur.

ar fi grozav sa fie asa, dar dupa expresia ei nu as zice ca era fericita sau macar multumita...

 

 

 

eu i-as vedea pe cei doi egali. la urma urmei suntem oameni si noi, si ei. si fiecare avem dorinte, nevoi, necesitati... poate nu aceleasi, dar e bine sa-l respectam pe celalalt. nu mi-a placut niciodata sa le impun celor de langa mine ce sa faca doar de dragul de a ma simti eu 'gatul'. inca mai cred in iubirea ca in povesti... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... daca apar ceva probleme trebuie sa lucrezi mai intai cu tine si apoi sa-l implici si pe celalalt .

La mine nu e asa ...

Atunci cand apar probleme se rezolva imediat sau in maxim cateva ore ... ca atat dureaza o cearta ... :D

Cearta ... e un lucru util ... daca stii sa te certi ... :D

Daca ... faci pe ... balaurul ... :o:

... hai sa ne certam asa cum o fac ... copiii ... :D

Garantat ... 100% .... va fi bine ... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La mine nu e asa ...

Atunci cand apar probleme se rezolva imediat sau in maxim cateva ore ... ca atat dureaza o cearta ... :D

Cearta ... e un lucru util ... daca stii sa te certi ... :D

Daca ... faci pe ... balaurul ... :o:

... hai sa ne certam asa cum o fac ... copiii ... :D

Garantat ... 100% .... va fi bine ... :-

 

Cati ani de casnicie ai ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D

Subscriu .

Sunt oameni care vad esenta si nu se impiedica de micile detalii.

de acord! si cred ca ei sunt cei care pot spune ca sunt fericiti alaturi de partener!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu i-as vedea pe cei doi egali. la urma urmei suntem oameni si noi, si ei. si fiecare avem dorinte, nevoi, necesitati... poate nu aceleasi, dar e bine sa-l respectam pe celalalt. nu mi-a placut niciodata sa le impun celor de langa mine ce sa faca doar de dragul de a ma simti eu 'gatul'. inca mai cred in iubirea ca in povesti... :D

 

La inceput cei doi par egali ... apoi fiecare vrea sa-si afirme intaietatea ... Poate si asta starneste asa zisa "lupta" intre cei doi ... lipsa de toleranta si dorinta de a fi mai "egal: decat celalalt .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copii in trecut erau de timpuriu obisnuiti cu responsabilitatile, primeau sarcini de indeplinit de la parinti si libertatea era redusa, si casnicia nu era perceputa ca o pierdere a libertatii, ca o dificultate.

Acum copii traiesc fara sa aiba nici o responsabilitate, pana cand se maturizeaza biologic si se casatoresc, dar nu sunt matuizati psihic, nu sunt persoane responsabile, pentru ca nu au fost confruntati cu dificultati.

"Cocolosirea" are efecte dupa casnicie si face sa esueze casniciile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pana la urma casnicia se reduce la o lupta? :D

Pentru cei cu prea multa personalitate, autoritari, egoisti da.

 

cocolosirea are efecte pe toate planurile, nu doar in casnicie... cred eu...

Adevarat, si la servici si in anturaj, peste tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×