Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Trecut vs Prezent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pana la urma casnicia se reduce la o lupta? :D

 

 

cocolosirea are efecte pe toate planurile, nu doar in casnicie... cred eu...

 

O lupta de orgolii, o lupta pentru a demonstra care-i mai bun ... Deseori multi reduc la atat casnicia ... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La inceput cei doi par egali ... apoi fiecare vrea sa-si afirme intaietatea ... Poate si asta starneste asa zisa "lupta" intre cei doi ... lipsa de toleranta si dorinta de a fi mai "egal: decat celalalt .

pana la urma casnicia se reduce la o lupta? :D

 

Copii in trecut erau de timpuriu obisnuiti cu responsabilitatile, primeau sarcini de indeplinit de la parinti si libertatea era redusa, si casnicia nu era perceputa ca o pierdere a libertatii, ca o dificultate.

Acum copii traiesc fara sa aiba nici o responsabilitate, pana cand se maturizeaza biologic si se casatoresc, dar nu sunt matuizati psihic, nu sunt persoane responsabile, pentru ca nu au fost confruntati cu dificultati.

"Cocolosirea" are efecte dupa casnicie si face sa esueze casniciile.

cocolosirea are efecte pe toate planurile, nu doar in casnicie... cred eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru cei cu prea multa personalitate, autoritari, egoisti da.

din pacate, da...

 

 

4 ani de casnicie ... :D

Multumesc de intrebare !

multi inainte!

 

O lupta de orgolii, o lupta pentru a demonstra care-i mai bun ... Deseori multi reduc la atat casnicia ... :-

si uite asa trece viata pe langa noi, cu lupte inutile si orgolii fara rost...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 ani de casnicie ... :D

Multumesc de intrebare !

 

Multi ani inainte si frumosi plini de iubire .

Vreau sa scrii la fel si peste zece ani ... Chiar mi-as dori sa te citesc si atunci cu aceasi placere .

 

si uite asa trece viata pe langa noi, cu lupte inutile si orgolii fara rost...

 

Si uite asa se ajunge pe holurile tribunalelor ... si uite asa sfarsesc multe casnicii pentru ca cei doi uita sa mai traiasca in pace si o duc intr-o lupta continua ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu cine a invetat casnicia ... dar oare o fi facut un lucru bun ???

 

Eh, la fel ca cel care a emis prima data notiunea de prostie...............Multi si-au insusit-o :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte vreme bunicii nostrii cand incheiau un "contract", precum casnicia, erau legati pana la adanci batranete, suportand cu stoicism, sau nu, aceea relatii cu tot ce insemna ea .

 

Acum casnicia este un "contract" din ce in ce mai des incheiat cu un divort .

 

Era mai normal sa ramai intr-o casnicie fara sentimente, fara implicare doar pentru ca asa este moral ? Sau este mai corect acum cand partenerul "satul" de institutia casatoriei incearca o eliberare fie prin a-si gasi un alt partener, fie divortand ?

 

fiecare are dreptul la o viata fericita alaturi de o persoana.in momentul in care fericirea dispare,ba si mai mult apar alte elemente descurajatoare este bine aleasa calea divortului!insa in ziua de azi divortul nu mai este inteles de catre oameni in adevaratul lui sens,multi se casatoresc din interes ajungand sa divorteze pentru bani sau pur si simplu din moft,ceea ce se regaseste la o parte buna a populatiei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu cine a invetat casnicia ... dar oare o fi facut un lucru bun ???

 

Depinde de fiecare cum intelege aceasta "institutie" si cum o suporta ... :D

 

fiecare are dreptul la o viata fericita alaturi de o persoana.in momentul in care fericirea dispare,ba si mai mult apar alte elemente descurajatoare este bine aleasa calea divortului!insa in ziua de azi divortul nu mai este inteles de catre oameni in adevaratul lui sens,multi se casatoresc din interes ajungand sa divorteze pentru bani sau pur si simplu din moft,ceea ce se regaseste la o parte buna a populatiei!

 

Cati ani de casnicie ai ? Stii de ce tot intreb lucrul asta ? Pentru ca este interesant de privit pe etape de casatorie ... Intr-un fel privesti casatoria dupa ... 5 ani, altfel dupa ...10 ani si asa mai departe ...

 

O alta intrebare ... Exista casnicii fericite ca cele din povesti ? " Si au trait fericiti pana la adanci batranete " sau este o utopie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de fiecare cum intelege aceasta "institutie" si cum o suporta ... :D

 

 

 

Cati ani de casnicie ai ? Stii de ce tot intreb lucrul asta ? Pentru ca este interesant de privit pe etape de casatorie ... Intr-un fel privesti casatoria dupa ... 5 ani, altfel dupa ...10 ani si asa mai departe ...

 

O alta intrebare ... Exista casnicii fericite ca cele din povesti ? " Si au trait fericiti pana la adanci batranete " sau este o utopie ?

 

ce lagatura are ce am spus eu cu cati ani de casatorie as putea avea?am aproape 18 ani,deci nici vorba de casatorie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frumos ... Multi ani inainte ... :D

La 18 ani ai un ideal in privinta casatoriei . Cu cat o experimentezi mai mult cu atat mai mult constati fie ca a fost cel mai frumos vis care ti s-a realizat, fie din contra ... Cred ca la asta ma refeream .

 

asa e,,dar cateodata mai poti invata si din experimentarile altora!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×