Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Trecut vs Prezent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce lagatura are ce am spus eu cu cati ani de casatorie as putea avea?am aproape 18 ani,deci nici vorba de casatorie!

 

Frumos ... Multi ani inainte ... :D

La 18 ani ai un ideal in privinta casatoriei . Cu cat o experimentezi mai mult cu atat mai mult constati fie ca a fost cel mai frumos vis care ti s-a realizat, fie din contra ... Cred ca la asta ma refeream .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O alta intrebare ... Exista casnicii fericite ca cele din povesti ? " Si au trait fericiti pana la adanci batranete " sau este o utopie ?

Fericirea este o utopie, un ideal si cum idealul nu poate fi atins, nici fericirea nu pote fi atinsa.

Ideea nu este sa nu fim nefericiti, sa acceptam ce ofera viata, sa nu alergam dupa "himerele" din minea noastra, sa nu fim nefericiti.

 

nu stiu cine a invetat casnicia ... dar oare o fi facut un lucru bun ???

 

Eh, la fel ca cel care a emis prima data notiunea de prostie...............Multi si-au insusit-o :D

Eu o vad ca pe o "certificare" a promisiunilor/angajamentelor pe termen lung, un contract parafat, o garantie in plus ca partenerii se angajeaza la "bine si la greu", un semn de responsabilitate.

 

De ce nu se fac afaceri fara contracte?

 

Doi parteneri care decid sa intemeieze o familie, isi oficializeaza relatia prin care se angajeaza sa construiasca un camin, in care sa-si creasca urmasii.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casnicia e ca o citadela asediata. Unii se chinuie sa intre, iar altii ca sa iasa :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte vreme bunicii nostrii cand incheiau un "contract", precum casnicia, erau legati pana la adanci batranete, suportand cu stoicism, sau nu, aceea relatii cu tot ce insemna ea .

 

Acum casnicia este un "contract" din ce in ce mai des incheiat cu un divort .

 

Era mai normal sa ramai intr-o casnicie fara sentimente, fara implicare doar pentru ca asa este moral ? Sau este mai corect acum cand partenerul "satul" de institutia casatoriei incearca o eliberare fie prin a-si gasi un alt partener, fie divortand ?

 

Cred ca este mai bine acum. De ce sa te chinui toata viata intr-o casatorie nefericita? Mai bine divortezi si-si vede fiecare de viata lui mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cati ani de casnicie ai ? Stii de ce tot intreb lucrul asta ? Pentru ca este interesant de privit pe etape de casatorie ... Intr-un fel privesti casatoria dupa ... 5 ani, altfel dupa ...10 ani si asa mai departe ...

 

O alta intrebare ... Exista casnicii fericite ca cele din povesti ? " Si au trait fericiti pana la adanci batranete " sau este o utopie ?

 

Pe etape nu cred ca se poate imparti casnicia.Noi avem 10 la activ,si nu vad vreo diferenta in gandire sau practica...

 

Casnicii fericite ca in povesti...da,cunosc....de ce ar fi o utopie?Daca nu astepti luna de pe cer de la celalalt,ci faci tot posibilul sa i-o oferi tu,casnicia e ca in povesti.Valabil pentru ambii.

Stii,mai intalnesc uneori niste dame cu niste mutre acre,vesnic nemultumite de ele si de tot ce le inconjoara...Ei,la alea cum sa le duca barbatii cate un buchet de flori?S-ar ofili la prima atingere...Pentru ele,da...e o utopie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe etape nu cred ca se poate imparti casnicia.Noi avem 10 la activ,si nu vad vreo diferenta in gandire sau practica...

 

Casnicii fericite ca in povesti...da,cunosc....de ce ar fi o utopie?Daca nu astepti luna de pe cer de la celalalt,ci faci tot posibilul sa i-o oferi tu,casnicia e ca in povesti.Valabil pentru ambii.

Stii,mai intalnesc uneori niste dame cu niste mutre acre,vesnic nemultumite de ele si de tot ce le inconjoara...Ei,la alea cum sa le duca barbatii cate un buchet de flori?S-ar ofili la prima atingere...Pentru ele,da...e o utopie.

 

o casnicie ca in povesti se bazeaza in principal pe iubire si respect reciproc,dar mereu vor exista condimente care sa o perfectionalizeze!daca cel/cea pe care ai/l-ai ales/o e ceea ce iti doresti si invers nu vad de ce nu ar exista casatorii ca in povesti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o casnicie ca in povesti se bazeaza in principal pe iubire si respect reciproc,dar mereu vor exista condimente care sa o perfectionalizeze!daca cel/cea pe care ai/l-ai ales/o e ceea ce iti doresti si invers nu vad de ce nu ar exista casatorii ca in povesti!

O casnicie, in general trebuie sa se bazeze pe iubire si respect.As zice mai debraba ca au trait intr-o casnicie ca in povesti cei ajunsi la o anumita varsta,cu copii educati frumos,nepoti la fel ,cu o situatie materiala in care se simt confortabil,si cel mai important:vezi in ochii lor acelasi licar de indragosteala a tineretii si la aniversarea nuntii de aur.

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe etape nu cred ca se poate imparti casnicia.Noi avem 10 la activ,si nu vad vreo diferenta in gandire sau practica...

 

Casnicii fericite ca in povesti...da,cunosc....de ce ar fi o utopie?Daca nu astepti luna de pe cer de la celalalt,ci faci tot posibilul sa i-o oferi tu,casnicia e ca in povesti.Valabil pentru ambii.

Stii,mai intalnesc uneori niste dame cu niste mutre acre,vesnic nemultumite de ele si de tot ce le inconjoara...Ei,la alea cum sa le duca barbatii cate un buchet de flori?S-ar ofili la prima atingere...Pentru ele,da...e o utopie.

 

Vezi tu Ginulet nu toate femeile au avut sansa sau norocul, sau cum s-o numi sa aiba o casnicie ca a ta . Iar acriturile probabil au motivele lor sa fie asa ... A judeca mi se pare superficialitate pentru ca nu exista aceleasi vieti si aceleasi sorti ... fiecare isi traieste viata lui cu bune sau cu rele si cred ca niciodata nu vom putea intelege pe celalalt netraindu-i viata . Cat priveste buchete de flori, sa fim serioase, de cate ori pe an isi aduc dansii aminte de astfel de "nimicuri" ? Asta in cazul in care-si aduc ... :-

Sau poate ar trebui sa le daruim tot noi drept multumire pentru ca ne suporta ? :D

 

O casnicie, in general trebuie sa se bazeze pe iubire si respect.As zice mai debraba ca au trait intr-o casnicie ca in povesti cei ajunsi la o anumita varsta,cu copii educati frumos,nepoti la fel ,cu o situatie materiala in care se simt confortabil,si cel mai important:vezi in ochii lor acelasi licar de indragosteala a tineretii si la aniversarea nuntii de aur.

 

Mi-as dori sa intalnesc mai des astfel de cupluri . Sunt atat de frumoase .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi tu Ginulet nu toate femeile au avut sansa sau norocul, sau cum s-o numi sa aiba o casnicie ca a ta . Iar acriturile probabil au motivele lor sa fie asa ... A judeca mi se pare superficialitate pentru ca nu exista aceleasi vieti si aceleasi sorti ... fiecare isi traieste viata lui cu bune sau cu rele si cred ca niciodata nu vom putea intelege pe celalalt netraindu-i viata . Cat priveste buchete de flori, sa fim serioase, de cate ori pe an isi aduc dansii aminte de astfel de "nimicuri" ? Asta in cazul in care-si aduc ... :-

Sau poate ar trebui sa le daruim tot noi drept multumire pentru ca ne suporta ? :D

 

Acriturile...imi pare rau ca suna asa urat..dar asa arata o persoana vesnic nemultumita.Am vazut un exemplu de genul asta chiar vineri, in tren:a urcat un cuplu,sa zic in varsta de vreo 55 de ani.De cum s-au asezat,au inceput sa se intepe unul pe celalalt,si se priveau atat de dispretuitor si de rece,ca aveai impresia ca-s doi vecini care nu suporta faptul ca impart aceeasi scara de bloc.Li s-au luminat privirile doar cand au inceput sa vorbeasca despre fiica lor.Ei,aia nu cred ca e casnicie ca in povesti.

Buchete de flori...era un exemplu...Personal,prefer intelegerea si blandetea in locul cadourilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O casnicie, in general trebuie sa se bazeze pe iubire si respect.As zice mai debraba ca au trait intr-o casnicie ca in povesti cei ajunsi la o anumita varsta,cu copii educati frumos,nepoti la fel ,cu o situatie materiala in care se simt confortabil,si cel mai important:vezi in ochii lor acelasi licar de indragosteala a tineretii si la aniversarea nuntii de aur.

 

eu una ma topesc cand vad pe strada doi batranei care se tin de mana si zambesc unul altuia!! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×