Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Inchinare in fata bisericii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce se inchina oamenii atunci cand trec pe langa o biserica?

Pot intelege ca este vorba de "casa domnului", dar practic.. se inchina la o cladire.

Da, imi puteti spune ca aceasta cladire reprezinta mult mai mult.. dar, personal, nu cred asta. Eu cred ca, casa domnului este alta, nu biserica.

 

So, why?

 

 

eu cred ca e mai mult un obicei , care se transmite din generatie in generatie.

Pe Dumnezeu il gasesti oriunde, oricand.

Daca ar exista o definitie concreta pt biserica, atunci probabil ca toate ar arata la fel. Dar, dupa cum observi sunt diferite una de alta , unele se impun prim marime , altele prin picturi si orga , altele prin bogatiile pamantesti iar altele prin simplitate .

Daca vrei sa te inchini , sa te rogi, roaga-te direct Domnului , din odaia ta si-ti garantez ca te aude si asculta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce se inchina oamenii atunci cand trec pe langa o biserica?

Pot intelege ca este vorba de "casa domnului", dar practic.. se inchina la o cladire.

Da, imi puteti spune ca aceasta cladire reprezinta mult mai mult.. dar, personal, nu cred asta. Eu cred ca, casa domnului este alta, nu biserica.

 

So, why?

 

Singura logica a acestei practici sta in ocultismul innascut in om ,a unei mentalitati medievale si instinctului de maimuta, sau spiritul de turma.Dumnezeu spune clar in Cuvantul Sau biblia:

 

 

Nu stiti ca voi sunteti Templul(casa) lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)

 

Cand vad in Romania secolului 21 astfel de manifestari am impresia ca traiesc in evul mediu.Imi este rusine ...ca sunt roman si ortodox.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce se inchina oamenii atunci cand trec pe langa o biserica?

Pot intelege ca este vorba de "casa domnului", dar practic.. se inchina la o cladire.

Da, imi puteti spune ca aceasta cladire reprezinta mult mai mult.. dar, personal, nu cred asta. Eu cred ca, casa domnului este alta, nu biserica.

 

So, why?

 

Oamenii se inchina ca asa e obiceiul ... fara sa se gandeasca de ce o fac ...

 

draga nightwish...oamenii se inchina in fata Bisericii pentru ca este sfanta...celelate lucruri sau cladiri nu sunt sfintite....ca sa sfintesti ceva ai nevoie de o taina.....casa Domnului este Biserica...pentru noi oamenii ca traim pe Pamant si nu in Cer,,,Dumnezeu are Tronul lui in Cer...

 

Si cimitirul este un loc sfant si nu am vazut oameni sa se inchine cand trec pe langa un cimitir

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cimitirul este un loc sfant si nu am vazut oameni sa se inchine cand trec pe langa un cimitir

 

oamenii se inchina la morminte persoanelor dragi nu la cimitirul in sine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce se inchina la mormintele pline cu oase?????????????????????

 

 

Scrie undeva in biblie, acum nu stiu unde si nici nu pot sa redau exact citatul, poate ma ajuta cineva, ca Dumenzeu nu are nevoie de locasurile construite de oameni... Cum poti sa Il cuprinzi pe Dumnezeu intre peretii unei biserici construite din donatiile enoriasilor?

 

Sunt niste forme de care lumea nu poate sa se dezbare, le-ar disparea credinta cu totul, credinta lor consta in semnul crucii, in existenta icoanelor si a preotilor care le zic ce si cum sa faca, pentru ca ei habar nu au sa traiasca credinta de unii singuri.

 

cladirea este doar un simbol, nici macar nu trebuie sa aiba o forma anume, pot sa-mi sfintesc casa si sa fac din ea lacas de cult, nu e nici o diferenta, daca eu consider ca in casa mea salasluieste Duhul Sfant, atunci e in regula sa imi fac cruce in fata blocului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt niste forme de care lumea nu poate sa se dezbare, le-ar disparea credinta cu totul, credinta lor consta in semnul crucii, in existenta icoanelor si a preotilor care le zic ce si cum sa faca, pentru ca ei habar nu au sa traiasca credinta de unii singuri.

:cry: foarte bine punctat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce se inchina la mormintele pline cu oase?????????????????????

 

 

Scrie undeva in biblie, acum nu stiu unde si nici nu pot sa redau exact citatul, poate ma ajuta cineva, ca Dumenzeu nu are nevoie de locasurile construite de oameni... Cum poti sa Il cuprinzi pe Dumnezeu intre peretii unei biserici construite din donatiile enoriasilor?

 

 

Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este in ea, este Domnul cerului si al pamantului, si nu locuieste in temple facute de maini. (Fapt.17:24)

 

Mai sunt o multime de alte texte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica este un organism divino-uman viu, Trupul lui Cristos, care implica o „institutie” spirituala stabilita prin planul si lucrarea Dumnezeului triunic in istoria omenirii. Observ ca multi habar n-au ce reprezinta o biserica, ce este o biserica. Biserica propriu-zisa nu este acel morman de caramizi, beton....biserica suntem noi, toti credinciosii aflati sub indrumarea si binecuvantarea Duhului Sfant. Cand treceti pe langa un cunoscut drag, voi nu-l salutati? va faceti ca nu-l vedeti si mergeti mai departe? Nu, eu cred ca-l salutati...asa si cu biserica. Da, multi se inchina cand trec prin fata unei bisericii din reflex, obisnuita, superstitie, acest act e considerat apanajul babelor, un gest de necivilizatie :lol: (cum a spus cineva pe aici), etc. Pana la urma eu cred ca tine de ceea ce simti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa faci nunta? De ce trebuie ca femeia sa preia numele barbatului?

Asa se obisnuieste, nu?

 

In ciuda inversunarii mele fata de stiti voi ce, sincer, nu cred ca e cazul sa exagerati.

Atat timp cat cineva crede in ortodoxie de exemplu, are libertatea profunda sa se manifeste. Nu conteaza de ce se inchina. E un obicei, un omagiu, un salut si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×