Sari la conținut
Forum Roportal
bitu

analize permanente

Postări Recomandate

buna, sunt noua pe site!!

sotul meu face tratament cu peg-interferon si ribavirina de 2 luni şi jumatate. Dar leucocitele au scazut ingrijorator la 1900 si trombocitele la 90.000. Medicii nu spun prea multe. Au mai scazut doza la interferon si ribavirina si asteptam inca 2 saptamani ptr testul de 12 saptamani, sa vedem reactia organismului... .

Ce mai stiti de aceste valori????!

va multumesc, bitu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor

Nu am mai date semne de f.f. mult timp, dar am fost aici zilnic.

In atentia bitu:

am aici un mic tabel cu valorile de care ai intrebat.

 

Parametri Reducerea dozei cu 50% Intreruperea tratamentului

-----------------------------------------------------------------------------------

Hemoglobina < 10g/dl- se intrerupe doar < 8,5g/dl

ribavirina

------------------------------------------------------------------------------------

Leucocite < 1500/mmc - se intrerupe < 1000/mmc

interferonul

------------------------------------------------------------------------------------

Granulocite < 750/mmc - seintrerupe < 500/mmc

intreferonul

------------------------------------------------------------------------------------

Trombocite < 50.000/mmc se intrerupe < 25.000/mmc

interferonul

------------------------------------------------------------------------------------

 

Nu pot sa ma pronunt eu asupra starii sotului tau, dar pot sa-ti spun ca eu am fost in

situatii mai critice (cu valori la limita sau usor sub limita) dar am mers mai departe.

Nici nu cred ca sunt cel mai in masura sa-ti dau sfaturi, dar pot sa-ti spun ce am facut eu in asemenea

situatii: am luat echinaceea capsule ( de la HOFIGAL). Am luat la greu uneori si 9 caps./zi

si sunt convins ca asta m-a ajutat f.f. mult. Sunt sigur ca mai sunt si alte solutii dar eu numai

pe asta o stiu.

Acum ca tot sunt aici vreau sa fac si un mic anunt: A.M.R. 1.

Adica vinerea care vine fac ultima injectie si GATA.

Va doresc multa, multa sanatate tuturor si sa rapuneti virusul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua tuturor

Nu am mai date semne de f.f. mult timp, dar am fost aici zilnic.

In atentia bitu:

am aici un mic tabel cu valorile de care ai intrebat.

 

Parametri Reducerea dozei cu 50% Intreruperea tratamentului

-----------------------------------------------------------------------------------

Hemoglobina < 10g/dl- se intrerupe doar < 8,5g/dl

ribavirina

------------------------------------------------------------------------------------

Leucocite < 1500/mmc - se intrerupe < 1000/mmc

interferonul

------------------------------------------------------------------------------------

Granulocite < 750/mmc - seintrerupe < 500/mmc

intreferonul

------------------------------------------------------------------------------------

Trombocite < 50.000/mmc se intrerupe < 25.000/mmc

interferonul

------------------------------------------------------------------------------------

 

Nu pot sa ma pronunt eu asupra starii sotului tau, dar pot sa-ti spun ca eu am fost in

situatii mai critice (cu valori la limita sau usor sub limita) dar am mers mai departe.

Nici nu cred ca sunt cel mai in masura sa-ti dau sfaturi, dar pot sa-ti spun ce am facut eu in asemenea

situatii: am luat echinaceea capsule ( de la HOFIGAL). Am luat la greu uneori si 9 caps./zi

si sunt convins ca asta m-a ajutat f.f. mult. Sunt sigur ca mai sunt si alte solutii dar eu numai

pe asta o stiu.

Acum ca tot sunt aici vreau sa fac si un mic anunt: A.M.R. 1.

Adica vinerea care vine fac ultima injectie si GATA.

Va doresc multa, multa sanatate tuturor si sa rapuneti virusul.

 

 

:P multumesc mult ... suntem cu sufletul la gura... saptamana asta face analizele de 3 luni, asteptam sa vedem ce se intampla cu viremia... daca merge inainte sau nu... nu mai spun nimic.

felicitari pentru ultima injectie si multa sanatate in continuare.bitu :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Bitu,

 

a inceput countdown-ul.....felicitari pentru rabdarea pe care ai avut-o 1 an-.....si sper sa iasa viremia de acuma incolo numai negativ!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga bitu si eu am avut 1900 leucocite si chiar 68000 de trombocite la un moment dat ,dar am continuat cu doza normala de interferon.Dar m-am ajutat cu Catinofort sau cu niste CalCVita (este un preparat efervescent cu vit C).La 1900 leucocite esti total lipsit de putere ,deci ar trebui,macar pana mai cresc sa nu faca nici un fel de efort si mai ales sa manance ff bine.Sa nu-i lipseasca si sucurile de fructe si sfecla rosie.

Fa-i un gratar de vita cu salata verde ,sa vezi cum se invioreaza.

Si va mai trebuie multa rabdare ,merita sa lupti , majoritatea dupa un an sunt negativi,deci fruntea sus si la lupta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie la leucocite 1700 si trombocite 70000 doctorul mi-a scazut doza de pegasys la 90ml. O fi bine sau nu? De neutrofile ce stiti, sau cat aveti? Ale mele sunt 700 uneori 750. Poate din cauza lor mi-a scazut doza! A mai facut cineva jumatate de pegasys cu rezultate bune? As vrea sa fac doza toata dar mi-e frica sa nu scada valorile si mai mult si sa-mi intrerupa tratamentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga bitu si eu am avut 1900 leucocite si chiar 68000 de trombocite la un moment dat ,dar am continuat cu doza normala de interferon.Dar m-am ajutat cu Catinofort sau cu niste CalCVita (este un preparat efervescent cu vit C).La 1900 leucocite esti total lipsit de putere ,deci ar trebui,macar pana mai cresc sa nu faca nici un fel de efort si mai ales sa manance ff bine.Sa nu-i lipseasca si sucurile de fructe si sfecla rosie.

Fa-i un gratar de vita cu salata verde ,sa vezi cum se invioreaza.

Si va mai trebuie multa rabdare ,merita sa lupti , majoritatea dupa un an sunt negativi,deci fruntea sus si la lupta.

 

 

:hi: multumesc pentru sfaturile date. ii dau zilnic suc de morcov cu sfecla rosie, suc de mere si alte chestii naturiste. ce-i drept ne-a mai incurajat reultatul primit ieri, la 3 luni dupa tratament: virus nedetectabil. un astfel de raspuns iti da ceva mai mult curaj sa lupti in continuare. si in urma sucurilor, reflexoterapiei, tratamentului homeopat,etc, desi face interferon, sotului meu i-au crecut la ultimele analize leucocitele, trombocitele.am incercat atatea, incat n-as sti sa dau reteta sigura pentru asta. multumesc mult. sanatate!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×