Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu nu mi-am facut Papanicolau. Pentru ca mi-e frica. Pentru ca nu vreau si momentan, cred eu, nu e cazul.

 

Ma apuca damblaua cand va vad asa! Ca femeie cu viata sexuala activa, trebuie sa iti faci testul o data pe an. Ti-e frica de ce? Ca poti afla ca ai ceva?! daca stai asa e mai bine, nu? Ce nu stii nu te raneste. Bun asa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rana pe col NU trece de la sine, nu este un mediu aerisit. Dar nici nu e asa grava pb cum s'a insinuat, si orice ar fi , se poate trata.

Si eu am cauterizat o rana, nu am simtit nimic. A, ba da, injectia facuta intramuscular la inceput.

Eu nu va inteleg de ce nu mergeti la cotroalele alea regulate, si de ce nu urmati sfatul medicului. Trebuie cauterizat, aia facem, apoi sunt sanatoasa...

 

ps: o rana pe col poate avea oricine puiule, nu mai bagain sperieti oamenii, nu toate ranile sunt de la HPv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma apuca damblaua cand va vad asa! Ca femeie cu viata sexuala activa, trebuie sa iti faci testul o data pe an. Ti-e frica de ce? Ca poti afla ca ai ceva?! daca stai asa e mai bine, nu? Ce nu stii nu te raneste. Bun asa!

 

Normal ar fi sa mergi la control la 6 luni, daca esti femeie cu viata sexuala activa. Mie mi-a zis prima doctorita macar la 1 an pentru ca sunt si tanara inca. Dar dupa cum v-am spus, merg mai des de 1 an la control, deci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce incerc sa fac este sa fiu optimista, in niciun caz nu tratez cu indiferenta problema mea. D-asta am indraznit sa va cer si voua cateva sfaturi. Sunt constienta ca trebuie sa ma tratez acum. D-asta am mers la control si voi merge in continuare. Sunt foarte speriata, evident, dar m-am mai linistit ca am citit pe net ca nu sunt riscuri foarte mari daca te tratezi.

 

Ceea ce ma uimeste pe mine e ca mananc cat de cat sanatos, beau 2 L de apa pe zi mai mereu, sunt atenta la fructe, la legume (sa mananc cat mai des), iar altii care nu au grija deloc de ei, nu au nimic. Doamne fereste, nu doresc nimanui raul, cred ca intelegi ce vreau sa spun...

 

Foarte bine. Trateaza-te si nu te mai uita in curtea vecinului. Ca ala mananca de pe jos si nu are nimic, ca celalalt e mai grav ca mine si nu moare. Fiecare are o alta structura si o alta rezistenta la boala.

 

Da, stiu...am mai auzit un astfel de caz, din pacate. Stii cumva cum se face determinarea HPV?

 

 

http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Obs...V_295_1007.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta stiam si eu, dar am zis sa mai vad pareri.

 

Nu stiam ca se face anestezie intramuscular. Stiam ca se foloseste un spray, pentru ca in zona uterului nu sunt asa multe terminatii nervoase.

 

Sper sa nu ajung la cauterizare, chiar daca mi-a zis doctorita ca ar cam trebui. In functie de rezultatul de la Papanicolau, vedem daca se mai poate face tratament sau se cauterizeaza direct. Eu sper sa nu :o:

 

ma repet, rana nu se inchide altfel. Nu e o zona aerisita. Nu inteleg de ce te temi... nu simti absolut nimic si iesi din cabinet ca noua. Ma rog, eu prefer 10 min pe masa decat un tratament de saptamani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ps: o rana pe col poate avea oricine puiule, nu mai bagain sperieti oamenii, nu toate ranile sunt de la HPv

 

Asta stiam si eu, dar am zis sa mai vad pareri.

 

Nu stiam ca se face anestezie intramuscular. Stiam ca se foloseste un spray, pentru ca in zona uterului nu sunt asa multe terminatii nervoase.

 

Sper sa nu ajung la cauterizare, chiar daca mi-a zis doctorita ca ar cam trebui. In functie de rezultatul de la Papanicolau, vedem daca se mai poate face tratament sau se cauterizeaza direct. Eu sper sa nu :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma tem sa nu fac altceva din rana asta, deci am citit ca nu e asa periculoasa.

 

pai din ce zici tu, te temi de ceva dar faci pe dos. Te temi sa nu faci altceva, dar nu vrei sa o cauterizezi :o: . Pai cum vine asta? :-

Daca astepti va aparea infectie si inflamatie. Eu asa am patit. Pt ca neste medici straluciti nu au vazut rana la control...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma repet, rana nu se inchide altfel. Nu e o zona aerisita. Nu inteleg de ce te temi... nu simti absolut nimic si iesi din cabinet ca noua. Ma rog, eu prefer 10 min pe masa decat un tratament de saptamani.

 

Ma tem sa nu fac altceva din rana asta, deci am citit ca nu e asa periculoasa.

 

 

Ma tem sa nu fac altceva din rana asta, deci am citit ca nu e asa periculoasa.

desi, scuze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
woooooow credeti ca vreau sa sperii fata asa aiurea?

maiiiii, maiiiiii

nu am dat diagnostice ci am vrut sa-i arat ce poate pati

nu voi mai posta aici nimic

pana la urma e trupui ei

sanatate

 

puiule... si eu am citit toate tampeniile pe net si numai eu stiu cum mi'am muscat pumnii pana am primit rezultatele analizelor. Si era o banala rana care am rezolvat'o in 15 minute si 10 antibiotice. Ce rost a avut sa ascult toate povestile grave?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×