Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Etherial, tu m-ai mai linistit. Dar cum ai scapat de rana aia in final? A trecut de la sine, ca la mama? Eu sunt tare speriata, pentru ca nu stiu daca ai citit mai sus, dar nu am avut vreo sarcina, nu am facut vreun avort, nu am introdus tot felul de prostii acolo. Logic ca mi-e teama, pentru ca stiu ca am mare grija de mine.

 

Ultimul Papanicolau l-am facut in decembrie 2007, deci acum vreo 8 luni. Mi-a iesit o inflamatie nu stiu de care, dar proasta aia de doctorita nu mi-a dat tratament. Ma gandesc ca d-asta s-a extins. Plus prezervativ, plus ca am fost la mare (la soare, in apa), plus inflamatia aia, plus mai stiu eu ce...

 

Recunosc ca nu mi-a trecut frica in totalitate, dar ma consoleaza ideea ca mai sunt o gramada de cazuri si nu sunt grave.

o intrebare ce poate sa para idioata:

ai facut sex si fara prezervativ?

stii oare ca barbatii pot fi ''donatori'' de....''bucurii''? :o:

 

testul papanicolau nu este cel mai elocvent!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ultimul Papanicolau l-am facut in decembrie 2007, deci acum vreo 8 luni. Mi-a iesit o inflamatie nu stiu de care, dar proasta aia de doctorita nu mi-a dat tratament. Ma gandesc ca d-asta s-a extins. Plus prezervativ, plus ca am fost la mare (la soare, in apa), plus inflamatia aia, plus mai stiu eu ce...

 

Recunosc ca nu mi-a trecut frica in totalitate, dar ma consoleaza ideea ca mai sunt o gramada de cazuri si nu sunt grave.

 

la mine rana de pe uter a fost cauzata de la un chiuretaj (o saptamana si jumatate am sangerat in prostie). cea de pe col e din cauza la tampoanele interne si de la prezervativ.

eu nu mi-am facut Papanicolau. Pentru ca mi-e frica. Pentru ca nu vreau si momentan, cred eu, nu e cazul.

si plus de asta, eu nu stiu daca a trecut sau daca inca este. nu ma duc la ginecolog decat la insistentele mamei mele (chiar daca e departe, ma duc acasa si-mi face capul patrat sa ma duc).

du-te cu rezultatul de la Papanicolau la o alta doctorita. si cere-i un tratament ... hmmm.. naturist (asta daca a auzit despre asa ceva). pastilele date de ei sunt apa de ploaie, mai ales daca ele (ca si doctorita la care am fost) nu-s in stare sa-ti spuna cum trebuie sa iei pastilele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cine ti-a spus habar nu are de anatomia feminina. Prezervativul nu intra pana in uter, draga mea. Intra in vagin, si atinge daca e doar colul uterin, care este un canal foarte ingust. Colul uterin are doua capete si o lungime de cativa cm, deobicei 3: capetele colului sunt unul in vagin si unul in uter. Iar prezervativul atinge capatul din vagin, asa ca prezervativul si uterul nu intra in contact.

Intra pe linkul de mai jos si vezi si tu unde e una, unde e cealalta. E cu poze si partile componente sunt numerotate.

http://www.seximus.ro/articole/vagin_uter_ovare.php

 

Stii ce cred? Ca a fost vorba de o rana pe colul uterin si netratata, s-a extins, normal. Pentru ca proasta aia de doctorita la care am fost nu mi-a dat niciun tratament.

 

Iar asta la care am fost acum, mi-a zis ca e destul de mare, a vazut-o cand eram pe masa (nu la echografie), si ca ar fi cazul de o cauterizare. Acum asteptam rezultatul la Papanicolau si in functie de ala, imi da un tratament sau o cauterizeaza (asa mi-a zis).

 

Sincer, sunt foarte speriata, mai ales ca eu mereu m-am controlat oarecum la timp. Repet, acum 8 luni am facut ultimul Papanicolau. :ermm:

 

 

du-te cu rezultatul de la Papanicolau la o alta doctorita. si cere-i un tratament ... hmmm.. naturist (asta daca a auzit despre asa ceva). pastilele date de ei sunt apa de ploaie, mai ales daca ele (ca si doctorita la care am fost) nu-s in stare sa-ti spuna cum trebuie sa iei pastilele.

 

Si cu doctorii astia stii cum e...te duci la 5 si ai 5 rezultate, din pacate. Oricum, am de gand sa mai consult un medic, cauterizarea nu o fac asa oricum, mai intai incerc cu un tratament si apoi merg la control mai des, normal.

 

Spune-mi, te rog, de tratamentul naturist: ai scris mai devreme de ceai de coada calului, o jumatate de ora sa stau in el. Sa fie caldut, nu?

 

Dar coada soricelului? Am auzit ca India e denumita "planta femeilor".

 

Pe langa astea naturiste, nu are nimic daca iau si tratamentul medicamentos, nu?

 

Multumesc mult de tot! :o:

 

 

o intrebare ce poate sa para idioata:

ai facut sex si fara prezervativ?

stii oare ca barbatii pot fi ''donatori'' de....''bucurii''? :-

 

testul papanicolau nu este cel mai elocvent!

 

Mda, o singura data, dar oricum m-am protejat intr-un fel (intelegi tu). Prezervativul mi se pare cel mai ok pentru varsta mea...eu mi-as fi pus sterilet, dar stiu ca nu se pune decat dupa o nastere, iar la mine nu e cazul acum.

 

Oricum, nu o sa mai folosesc prezervativ. O sa ma documentez despre anticonceptionale mai bine (cu toate ca am mai luat, dar ca tratament si protectie in acelasi timp) si incep sa iau iar, cu pauzele de rigoare.

 

Stiu ca barbatii sunt purtatori de HPV si de la ei il luam, normal. Tocmai d-asta merg la control cat de cat regulat. In plus, sunt si ipohondra si ma gandesc mereu la ce e mai rau (daca am aia, daca am aia). D-asta ma caut mereu. Mama imi zice mereu ca sunt nebuna O:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mama a avut o rana pe col de la 19 ani si a stat cu ea cativa ani, dupa care a trecut de la sine. S-a inchis.

 

Maaare greseala!!! Sa ne bazam pe experientele altora.

 

Recunosc ca nu mi-a trecut frica in totalitate, dar ma consoleaza ideea ca mai sunt o gramada de cazuri si nu sunt grave.

 

Nici nu trebuie. Daca iti trece in totalitate, te relaxezi si nu mai faci nimic in privinta problemei tale.

 

dar ma consoleaza ideea ca mai sunt o gramada de cazuri si nu sunt grave.

 

De asemenea, sunt multe alte cazuri, mult mai grave decat al tau, pentru ce sa iti faci griji, nu?!

 

 

Aaa si presupun ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, vei dori sa faci copii. Daca ai atatea probleme pe care le treci cu vederea, cum crezi ca ii vei putea creste 9 luni intr-un uter cu rana?!

Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Darianna' date='Aug 21 2008, 11:33 AM' post='1059561680

 

De asemenea, sunt multe alte cazuri, mult mai grave decat al tau, pentru ce sa iti faci griji, nu?!

 

Ceea ce incerc sa fac este sa fiu optimista, in niciun caz nu tratez cu indiferenta problema mea. D-asta am indraznit sa va cer si voua cateva sfaturi. Sunt constienta ca trebuie sa ma tratez acum. D-asta am mers la control si voi merge in continuare. Sunt foarte speriata, evident, dar m-am mai linistit ca am citit pe net ca nu sunt riscuri foarte mari daca te tratezi.

 

Ceea ce ma uimeste pe mine e ca mananc cat de cat sanatos, beau 2 L de apa pe zi mai mereu, sunt atenta la fructe, la legume (sa mananc cat mai des), iar altii care nu au grija deloc de ei, nu au nimic. Doamne fereste, nu doresc nimanui raul, cred ca intelegi ce vreau sa spun...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

okokok

tu ai asa ceva?

 

Ma apuca damblaua cand va vad asa! Ca femeie cu viata sexuala activa, trebuie sa iti faci testul o data pe an. Ti-e frica de ce? Ca poti afla ca ai ceva?! daca stai asa e mai bine, nu? Ce nu stii nu te raneste. Bun asa!

cred ca nu are mai mult de vreo 22 ani si crede ca asa va fi etern

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×