Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma apuca damblaua cand va vad asa! Ca femeie cu viata sexuala activa, trebuie sa iti faci testul o data pe an. Ti-e frica de ce? Ca poti afla ca ai ceva?! daca stai asa e mai bine, nu? Ce nu stii nu te raneste. Bun asa!

 

Bai bestie mica (glumesc, bineinteles). De prin 2005 cand am inceput eu sa ma duc pe la ginecologie nimeni nu mi`a spus sa fac testul.

 

Da Puiu.T.. am mai mult de 22 de ani (cu 2 luni peste).

 

Deci inseamna ca eu m`am dus numai la doctorite nestiutoare..

 

ma retrag mai bine.. o zi buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai bestie mica (glumesc, bineinteles). De prin 2005 cand am inceput eu sa ma duc pe la ginecologie nimeni nu mi`a spus sa fac testul.

 

Da Puiu.T.. am mai mult de 22 de ani (cu 2 luni peste).

 

Deci inseamna ca eu m`am dus numai la doctorite nestiutoare..

 

ma retrag mai bine.. o zi buna

 

Nu te retrage, spune-mi mie de tratamentul naturist, pls.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

woooooow credeti ca vreau sa sperii fata asa aiurea?

maiiiii, maiiiiii

nu am dat diagnostice ci am vrut sa-i arat ce poate pati

nu voi mai posta aici nimic

pana la urma e trupui ei

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te retrage, spune-mi mie de tratamentul naturist, pls.

Lasa dracu tratamentele naturiste, ca de multe ori nu fac nici o branza, nu dau nici un rezultat. Cauterizeaza rana si punct. Si daca vrei, in paralel, fa si 1000 de tratamente naturiste. Dar mergi la medic si cauterizeaza, sa nu dai in ceva mai grav.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bai bestie mica (glumesc, bineinteles). De prin 2005 cand am inceput eu sa ma duc pe la ginecologie nimeni nu mi`a spus sa fac testul.

 

Da Puiu.T.. am mai mult de 22 de ani (cu 2 luni peste).

Deci inseamna ca eu m`am dus numai la doctorite nestiutoare..

 

ma retrag mai bine.. o zi buna

 

Nu neaparat, poate doar doctorite cu viziuni diferite fata de cancerul de col uterin, de bolile cu transmitere sexuala.

De ce sa vorbesc aiurea, nici eu nu am facut Papanicolaul pana acum, desi am viata sexuala de cativa ani, insa de cand mi-am cunoscut doctorita la care merg acum, vad altfel lucrurile.

Stiu ca e jenant sa mergi la ginecolog, dar nu aveti idee cate lucruri pot fi prevenite printr-un simplu control. Stai 10 minute cracanate pe o masa, asa si?! Se merita ca pentru alea 10 minute in care ti-e rusine, sa iti pierzi uterul, sa faci cine stie ce infectii sau poate chiar un cancer?!

 

Nu te retrage, nu zice nimeni nimic cu rautate. Puiu stie de ce insista atata cu HPV-ul si bine face. Mai bine previi, mai bine esti atent, mai bine te protejezi decat sa tratezi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca astepti va aparea infectie si inflamatie. Eu asa am patit. Pt ca neste medici straluciti nu au vazut rana la control...

 

Asa mi-a iesit si mie la Papanicolau. La unul infectie si la ultimul inflamatie. Dar stii ce mi-a zis doctorita? Ca astea nu necesita tratament, sunt anumite infectii care nu se trateaza. O idioata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa mi-a iesit si mie la Papanicolau. La unul infectie si la ultimul inflamatie. Dar stii ce mi-a zis doctorita? Ca astea nu necesita tratament, sunt anumite infectii care nu se trateaza. O idioata!

 

e ultima mea interventie aici. Oricum faci cum stii. ORICE infectie se trateaza, mai usor sau mai greu. DAR se trateaza. Eu spun sa schimbi medicul, cauterizeaza rana, in cateva zile nu mai ai absolut NIMIC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e ultima mea interventie aici. Oricum faci cum stii. ORICE infectie se trateaza, mai usor sau mai greu. DAR se trateaza. Eu spun sa schimbi medicul, cauterizeaza rana, in cateva zile nu mai ai absolut NIMIC.

 

Ok. Iti multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puiu.t, pai voi mai tare ma speriati. Am citit si pe net. CHIAR NU E NIMIC GRAV.

 

In viata mea nu am facut vreun avort, nu am nascut si nu am introdus obiecte dure in vagin.

 

La cauterizare, in niciun caz nu stai 2-3 zile in spital. Se face foarte repede, in cca. 10 minute si apoi pleci acasa, pe picioarele tale.

 

Alta problema, nu are legatura cu cancerul. Poate constitui un semnal cum ca esti predispusa la astfel de cancer mai tarziu, dar nu genereaza cancer. Chiar scrie pe net. Crede-ma, ca m-am interesat inca de cand am aflat, dar sigur ca mai doream sa aflu pareri cu strictete la aceasta problema.

 

Rana asta o am de ceva timp, a fost mai mica, dar din cauza unei doctorite proaste, care nu mi-a mai zis nimic de ea, s-a extins, normal.

Mama a avut o rana pe col de la 19 ani si a stat cu ea cativa ani, dupa care a trecut de la sine. S-a inchis.

 

 

Parca ziceai ca ai o rana in uter, nu pe col..ai mai si atentionat asupra acestei diferente. Si daca tot te-ai consultat pe internet, aici ce mai doreai? Oricum, informatiile pe net nu au fost foarte complete...chit ca tie asa ti-a placut sa le crezi. Rana in uter predispune la cancer...asa cum orice leziune netratata poate determina transformare maligna.

Inclusiv aia de pe col, daca nu o tratezi. Nu inseamna ca toti au noroc sa se vindece spontan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×