Sari la conținut
Forum Roportal
Dmm.toader

nu booteaza sistemul de operare

Postări Recomandate

Buna ziua,

Am nevoie de un ajutorul dvs.Am incercat sa reinstalez sistemul de operare XP SP2.Am 3 partitii pe harddisc.Am inceput formatarea partitiei E:, apoi D:.Dupa aceasta

am reintrodus discul pentru a formata si partitia C:, care contine sistemul de operare, insa cel mai des a aparut mesajul "could't boot, could'n find NTLDR".In afara de acest mesaj, in functie de disc, (am mai multe sisteme operare XP SP2), computerul a mai afisat si:

"could't boot, memory overflow", sau "TRAP 00000006---EXCEPTION, tr=0028 cr0=00000011 cr2=00000000 cr3=00000000 gdt limit=03FF

base=00017000 idt limit=07FF".

Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?Cum sa reinstalez din nou sistemul de operare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai CD bootabil (vezi ca nu toate sunt bootabile), selectezi din BIOS Boot order 1. CD-ROM/DVD-ROM(sau litera aferenta unitatii optice, daca ai 3 partitii, probabil la tine este F: ), 2. HDD, 3. etc., save to CMOS, apoi il lasi in pace si iti va explica el singur ce trebuie sa ii faci. Dar tre sa stii engleza.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai CD bootabil (vezi ca nu toate sunt bootabile), selectezi din BIOS Boot order 1. CD-ROM/DVD-ROM(sau litera aferenta unitatii optice, daca ai 3 partitii, probabil la tine este F: ), 2. HDD, 3. etc., save to CMOS, apoi il lasi in pace si iti va explica el singur ce trebuie sa ii faci. Dar tre sa stii engleza.

Am chiar mai multe cd-uri bootabile cu sisteme de operare si toate i-mi dau acelasi mesaj ("could'n find NTLDR").

Evident ca am setat in bios ca secventa primara de boot DVD-ROM.

Calculatorul se opreste la acest mesaj si nu mai pot reinstala sistemul de operare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am chiar mai multe cd-uri bootabile cu sisteme de operare si toate i-mi dau acelasi mesaj ("could'n find NTLDR").

Evident ca am setat in bios ca secventa primara de boot DVD-ROM.

Calculatorul se opreste la acest mesaj si nu mai pot reinstala sistemul de operare.

Vezi sa n-ai panglicile conectate prost. Mi s-a intamplat candva si mie - nu aveam conectate bine HDD si DVD-ROM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa n-ai panglicile conectate prost. Mi s-a intamplat candva si mie - nu aveam conectate bine HDD si DVD-ROM.

Daca ar fi prost conectate nu ar avea acces la restul partitiilor depe discul respectiv.

 

Parerea mea: sterge toate partitiile si repartitioneaza discul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi prost conectate nu ar avea acces la restul partitiilor depe discul respectiv.

 

Parerea mea: sterge toate partitiile si repartitioneaza discul.

pai as sterge partitiile si repartitiona, dar discul cu sistemul de operare nu booteaza.

numai cu el pot face asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti... scoate hard-diskul si baga-l in alt PC cu sistem de operare instalat si functional, ca slave. Il formatezi acolo cu utilitarul din windows.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La instalarea XP-ului, in etapa alegerii discului pe care instalezi, ai optiuni de stergere/adaugare de partitii.

Asta daca nu stii sa folosesti fdisk.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Acest mesaj de eroare apare atunci cand sursa de pe care incearca sa booteze computerul este una non-bootabila. In cazul tau cred ca daca scoatem din ecuatia CD-ul pe care il foloseste mai ramane, logic, CD-ROM-ul. Incearca sa inlocuiesti unitatea optica si fa rost de un CD bootabil, pe care in prealabil ai putea sa il testezi la un prieten.

Ai putea de asemenea sa faci si un reset de BIOS, desi nu cred ca acolo e problema. Sa auzim doar de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×