Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doar Amelie am vazut din lista asta lunga, dar demult si n-as mai vrea sa revad.  Fiul m-a dus la un Cinemateca la marginea planetei,  unde se vorbea in franceza si se scria in egleza la toate filmele straine, pentru asta ne-am dus asa departe.   

In ultima vreme deloc nu ma intereseaza productiile Hollywoodiene ca nu ne prezinta din acel inventar de cateva hectare depozitat de zeci de ani, doar porcarii.    

As dori sa se distruga si acea industrie sub forma actuala!!!   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The Story of Osaka Castle 1961. Asediul castelului Osaka de catre daimyo Tokugawa Yeyasu. Toshiro Mifune interpreteaza rolul sau clasic de samurai. O reconstituire istorica foarte bine facuta.

The White, the Yellow, and the Black, 1975. Comedie western despre un japonez care o face pe samuraiul in SUA, foarte amuzanta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul film pe care l-am văzut, de vreo două zile, și pe care-l văd acum este de fapt un serial: Upload. 

Interesant ca idee, să zic așa. Cu ajutorul tehnologiei, cică oamenii au ajuns să fie capabili să-și trăiască viața după moarte, dar într-o lume virtuală, controlată de anumiți operatori. 

Am ajuns pe la episodul 8. Filmul are și oleacă de tentă polițistă și deja mi-e clar că fosta lui iubi, aia blondă, cu picioare lungi de doi metri și cam răutăcioasă, e responsabilă de moartea lui. Oricum, filmul e haios și reconfortant.

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Red Sun, 1971. Toshiro Mifune e samurai in Vestul Salbatic, trecand prin aventuri pentru a recupera o sabie aurita a imparatului japonez. Cu Alain Delon si Charles Bronson.

Throne of blood, de Akira Kurosawa, cu Toshiro Mifune, dupa piesa "Macbeth". Bine realizat.

Seems like old times, 1980, comedie cu Chevy Chase si Goldie Hawn, simpatica.

Funny farm, cu Chevy Chase. Comedie placuta.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oda Nobunaga 1992. O foarte buna ecranizare a vietii vestitului daimyo Nobunaga, care in romanul Shogun era numit Goroda. A fost primul unificator al Japoniei faramitate de razboaie nesfarsite intre daimyo razboinici (perioada Sengoku). 

Un articol biografic despre personalitatea lui Nobunaga:

https://www.historia.ro/sectiune/portret/articol/oda-nobunaga-samuraiul-legendar

Editat de observant
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Film biopic despre viata lui Tokugawa Ieyasu, al treilea unificator al Japoniei medievale, care in romanul Shogun apare sub numele de Toranaga.

Foarte bine realizata din punctul de vedere al adevarului istoric.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata, trebuie să rup obsesia japoneză, că o iau razna!

The Nun.

Cel mai nașpa film de groază, băga-mi-aș (cenzurat)!

Să-i cac în pălărie pe călugări cu tot neamu' lor.

 

Într-o notă mai veselă: Întotdeauna diavolul, pe Netflix. Între căcaturile de filme din ziua de azi, filmul ăsta mi se pare chiar reconfortant.  O înșiruire de fapte cu personaje diferite care își intersectează aleatoriu și involuntar destinele.

Foarte fain (pentru gustul meu).

 

Editat de gargbird
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Braven - 2018 - film canadian dar fara mare succes, n-au reusit sa vanda profitabil decat in paguba acest film care pare a fi eroic cu batai in Bar de baieti inalti ca bradul si sexy dar filmele canadiene rar au facut si bani din productiile lor.   Acum ne arata pe un canal normal american, se uita cine vrea, in rolul principal joaca Jason Momoa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×