Sari la conținut
Forum Roportal
sakura_dragutza

VREAU SA INVAT

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu spun sa nu te ajute nimeni sa inveti sa desenezi, dar in general trebuie sa sti desena, sa ai talent.

Degeaba oamenii incearca sa te invete. Eu am fost la ore de desen, dar pentru ca stiam sa desenez deja ff bine(dar va rog sa nu o luati ca si cum m-as da mare,pt ca nu asta vreau). Acolo ti se dau doar sugesti, nu te invata cineva cum sa tragi o linie(asta e doar un exemplu). Te invata cum sa hasurezi corect si asa mai departe.

 

Daca vrei poate cineva sa te invete.java script:add_smilie(":spiteful:","smid_22")

Eu iti spuneam doar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai...as putea eu sa te invat,daca nu gasesti pe nimeni.nu stau in bucuresti,dar putem tine lectiile pe net...id-ul: crisy_diva_2007

si eu vreau sa invatz si am bagat idu :cheer: :P :spiteful: :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai am si eu o carte cum sa desenezi manga.......dar e pe spaniola.........:especial como dibujar MANGA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti cateva trucuri sub maneca...va rog le postati aici caci as vrea sa invat sh eu cate ceva...am niste desene...va rog...ms :doh: :lol2: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm...sa ma gandesc,

1 Pai la peisaje ar trebui sa desenezi linia de orizont cu opacitate foarte mica, poate si conturul obiectelor(merge si la perspectiva)

2 Prima data deseneaza obiectele din spate fara detalii ca sa nu trebuiasca sa le desenezi pe langa obiectele din fata

3 Floloseste blurul pentru umbrire

4 mai cauta sfaturi pe google

Editat de Flameguard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai eu cred ca linia cu opacitate scazuta e buna doar la umbra purtata... la umbra proprie e mult mai bun blurul....la desenul http://www.ratemydrawings.com/drawings/lan...pes/536739.html se observa cum am folosit linia cu opacitate scazuta pentru umbra gardului... si lina cu blur pentru umbre proprii (la munti si copac)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei bine:

Cum colorezi:

-ai vazut ca ai doua patratele cu, culori...la una alegi coloarea liniei si la cealalta culoarea umplerii.

-da pur si simple clik pe patratelele cu culoare...si o sa iti apara mai multe culori...poti alege una dintre ele...

Opacitate:

-nu iti pot explica ce este cu opacitatea...pot sa iti zic doar sa incerci...este bune pentru umbre sau blana animalelor...asa cum dai la grosimea pensulei, deasupra ai opacitate...ei bine faci la fel...

daca nu iti iese...scrie pe forum...la topicul asta...

ceilalti...daca puteti explica mai bine...va rog sa scrieti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cum sa modific culorile cu ajutorul coordanatelor de deasupra lor???? Era mult mai bine daca desenatori avea mai multe optiuni pentru culori, ca in photoshop, paint.net sau ca pe RMD. Desenatori are numai vreo 220 de culori....mult prea putine. :x

Editat de Flameguard

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×