Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Colon iritabil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inceput sa ma adaptez, sa ma obisnuiesc. Sa ma stresez si pt asta?

:pardon:

In nici un caz sa nu te stresezi dar trebuie sa cauti remedii si sa vezi ce anume iti cauzeaza aceste alternari .Dupa acel tratament imi beau cafeaua dimineata dupa care merg la baie apoi abia dimineata urmatoare .Eu zic ca asta se numeste normalitate , nici mai rar dar nici mai des :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz sa nu te stresezi dar trebuie sa cauti remedii si sa vezi ce anume iti cauzeaza aceste alternari .

Multumesc.

Am crezut ca anumite mancaruri, eventual acidul acumulat in stomac mi-ar cauza aceste neplaceri. Dar uneori, ca exemplu, imi provoaca dureri si diaree usturoiul din mancarea gatita, altadata nu-mi face nici un fel de probleme, astfel tind sa cred ca e pe baza nervoasa.

Daca mananc cascaval pe urma, ma constip. Deci cred ca ar trebui sa fac niste analize, abia pe urma un tratament adecvat, prescris de medic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Am crezut ca anumite mancaruri, eventual acidul acumulat in stomac mi-ar cauza aceste neplaceri. Dar uneori, ca exemplu, imi provoaca dureri si diaree usturoiul din mancarea gatita, altadata nu-mi face nici un fel de probleme, astfel tind sa cred ca e pe baza nervoasa.

Daca mananc cascaval pe urma, ma constip. Deci cred ca ar trebui sa fac niste analize, abia pe urma un tratament adecvat, prescris de medic.

Da , la tine este putin diferit .Cel mai bine este sa mergi la un nutritionist bun . Eu nu aveam chiar simptomele voastre ,adica nu atat de ....des , in schimb ma balonam si tot colon iritabil a fost diagnosticul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru sanatatea colonului va recomand :probiotice si un detoxifiant al tractului digestiv si subdigestiv.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Am crezut ca anumite mancaruri, eventual acidul acumulat in stomac mi-ar cauza aceste neplaceri. Dar uneori, ca exemplu, imi provoaca dureri si diaree usturoiul din mancarea gatita, altadata nu-mi face nici un fel de probleme, astfel tind sa cred ca e pe baza nervoasa.

Daca mananc cascaval pe urma, ma constip. Deci cred ca ar trebui sa fac niste analize, abia pe urma un tratament adecvat, prescris de medic.

Te-ai gandit ca ai putea avea candidoza? Nu neaparat candidoza aceea urata si contagioasa prezentata in imaginile alea din manuale, insa o candidoza mai putin vizibila, dar generalizata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit ca ai putea avea candidoza? Nu neaparat candidoza aceea urata si contagioasa prezentata in imaginile alea din manuale, insa o candidoza mai putin vizibila, dar generalizata.

Nu m-am gandit la asta. Trebuia sa citesc despre ce e vorba ca eu nu sunt in domeniu.

Aveam acum cativa ani paraziti in fiere, dupa niste analize s-au descoperit, mi-au aparut si pete rosii pe fata... nu stiu daca nu mai degraba mi-au reaparut si imi provoaca aceste tulburari de digestie, pe langa stresul obisnuit.

Oricum in curand va trebui sa-mi fac iar analizele.

Merci pt sfaturi.

Editat de carly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din cum prezinti tu lucrurile e posibil sa fie pe fond psihic. Ma gandesc acum si la cum te simti in perioadele alea de stres... adica la cum vezi viata :) cred ca ti-ai dat seama unde bat cu asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am gandit la asta. Trebuia sa citesc despre ce e vorba ca eu nu sunt in domeniu.

Aveam acum cativa ani paraziti in fiere, dupa niste analize s-au descoperit, mi-au aparut si pete rosii pe fata... nu stiu daca nu mai degraba mi-au reaparut si imi provoaca aceste tulburari de digestie, pe langa stresul obisnuit.

Oricum in curand va trebui sa-mi fac iar analizele.

Merci pt sfaturi.

 

Succes! :flowers:

 

Din cum prezinti tu lucrurile e posibil sa fie pe fond psihic. Ma gandesc acum si la cum te simti in perioadele alea de stres... adica la cum vezi viata :) cred ca ti-ai dat seama unde bat cu asta

Evident ca stiu unde bati cu asta. :)

Ma consum in draci. Sunt genul care ascunde, ascunde, se stresseaza si nu spune...sunt o introvertita. Mereu mi-e teama de esecul profesional sau de faptul ca as putea fi considerata proasta. Well, sunt o groaza de treburi, diagnosticul meu psihiatric nu este grav, insa este "stufos"

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma consum in draci. Sunt genul care ascunde, ascunde, se stresseaza si nu spune...sunt o introvertita. Mereu mi-e teama de esecul profesional sau de faptul ca as putea fi considerata proasta. Well, sunt o groaza de treburi, diagnosticul meu psihiatric nu este grav, insa este "stufos"

 

Chiar asa rau te temi de moarte? Asta se intampla o singura data, si cu cat te agati mai tare de viata, cu atat moartea va veni mai repede. Cine cauta viata o va pierde, nu asa spunea Mantuitorul?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De porcaria asta sufar si eu de ani de zile. Sunt perioade cand nu-mi creeaza nicio neplacere, urmate de perioade de calvar. Da, e pe sistem nervos.

Editat de Z e r o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×