Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Colon iritabil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, Ampera. Si asta si multe altele, dar nimic nu a dat rezultate, decat pt. o perioada scurta. Nici regimul, nici pastilele, nici ceaiurile. Nimic. Sunt zile in care durerile sunt acceptabile, dar in unele sunt atat de enervante, incat ma scot din sarite, desi sunt in limita suportabilului. Pana la ora actuala, cel putin. La colonoscopie doctorul mi-a spus ca e o boala deranjanta, care iti poate crea iluzia ca suferi de multe alte boli, insa nu e una grava, si ca trebuie sa ma obisnuiesc sa traiesc cu ea toata viata, iar in momentul in care o voi acepta, imi va fi mai usor. Problema e ca eu nu pot si mereu ma gandesc cat de tampita am fost ca am urmat tratamentul ala indelungat cu antibiotice (nu, nu dupa capul meu, tot la indicatiile unor doctori), datorita caruia s-a declansat.

 

Am patit exact ce spui, iar cauza a fost stresul. Nu exista sa nu te vindeci.

Aveam dureri de ma cocosau, ca sa zic asa, nu mai zic de balonare si restul. Am crezut ca am ulcer, cancer si tot ce e mai rau, asa ma simteam. Am nimerit un Dr destept, care m-a tratat cu triferment, un pansament gastric si xanax! Da, xanax. Am crezut ca e nebun, dar dupa 2 saptamani eram un om normal. Am vrut sa imi fac endoscopie, si alte analize, fiind sigura ca am ceva nasol. Mi-a facut doar o ecografie si mi-a dat tratamentul de mai sus. Asta se intampla anul trecut, si pana azi sunt ok.

Dupa cum ziceam... aia este o cauza a bolii... nu categorie.

 

Cum adica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Cum adica?

Adica nu factorul psihologic determina boala ci boala determina afectiunea psihologica... este o urmare a bolii..

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa renunti la alimentele care fermenteaza in stomac.

Ai facut vreodata test ca sa vezi daca esti alergica la gluten, mai ales daca zici ca ai si dureri?

 

Iti spun eu ce legatura are. Este o boala care iti afecteaza foarte tare psihicul, iti da complet viata peste cap. Esti frustrat si stresat pentru ca nu exista o medicatie speciala, care sa te trateze, pentru ca nu exista o dieta, nimic care sa faca boala sa dispara. Pentru ca are controlul asupra ta, pentru ca esti neputincios si singurul lucru pe care-l poti face este sa te impaci cu ideea ca vei fi toata viata pedepsit, ceea ce este al dreac de greu de acceptat.

Da, e greu de acceptat, asa e, mai ales cand se intampla sa ai zile bune o perioada si sa-ti aduci aminte cum era atunci cand erai normal, iar apoi sa recazi. Te simti cam ca Sisif, pt. ca oricat efort depui, ajungi tot in locul de unde ai plecat. Am avut perioade, Blue, cand am tinut si regim si degeaba l-am tinut si perioade in care, desi nu tineam regim, ma simteam f. bine. Am o colega de serviciu care sufera de aceeasi pacoste de ani de zile. Ea a renuntat sa ii gaseasca leac. A zis ca a ajuns la concluzia ca singurul aliment care nu ii cauzeaza neplaceri este ...aerul. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu factorul psihologic determina boala ci boala determina afectiunea psihologica... este o urmare a bolii..

 

Factorii declansatori

  • Alimente
  • Stres
  • Hormoni

 

Cauzele sindromului de intestin iritabil

 

Cauza exacta a sindromului de intestin iritabil este necunoscuta. in prezent, se considera ca o comunicare alterata intre creier si tractul gastrointestinal reprezinta cauza acestui sindrom. Exista o comunicare anormala intre creier si intestin, declansata pe fondul stresului psihologic, dereglarilor hormonale, alterarilor imunitatii organismului sau a perturbarilor substantelor care transmit mesajele nervoase de ambele parti pe axa creier-intestin. Aceasta comunicare anormala determina contractii sau spasme abdominale, care cauzeaza adesea sindromul de colon iritabil. Aceste spasme fie accelereaza tranzitul intestinal, determinand diareea, fie il incetinesc, determinand constipatia.

 

In aparitia SII sunt implicate 2 mecanisme:

  • Anomalii de motilitate - stresul sau emotiile determina o motilitate exagerata a intestinului. In urma acestei modificari poate apare diareea sau constipatia
  • Hipersensibilitatea - pacientii cu SII reactioneaza in mod diferit la stimuli durerosi, fiind mai sensibili, iar motilitatea tubului digestiv este mai accelerate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Am patit exact ce spui, iar cauza a fost stresul. Nu exista sa nu te vindeci.

Aveam dureri de ma cocosau, ca sa zic asa, nu mai zic de balonare si restul. Am crezut ca am ulcer, cancer si tot ce e mai rau, asa ma simteam. Am nimerit un Dr destept, care m-a tratat cu triferment, un pansament gastric si xanax! Da, xanax. Am crezut ca e nebun, dar dupa 2 saptamani eram un om normal. Am vrut sa imi fac endoscopie, si alte analize, fiind sigura ca am ceva nasol. Mi-a facut doar o ecografie si mi-a dat tratamentul de mai sus. Asta se intampla anul trecut, si pana azi sunt ok.

 

Anul trecut, in luna spetembrie, am facut colonoscopie. In iarna, am facut ecografie generala. Si mie imi intrase in cap ca am cancer, pt. ca ma simteam in ultimul hal uneori. Surpriza! Nimic in neregula la colon (exceptand doi polipi de cca 2 mm, care mi-au fost extirpati), nimic la ficat, nimic la stomac, nimic la fiere, nimic la rinichi, nimic la pancreas. Totul ok. Mi-a spus doctorul ca in ciuda faptului ca niciun organ nu e afectat, simptomele pe are le are un om care s-a pricopsit cu colon iritabil seamana cu cele date de anumite boli care pot fi periculoase, chiar fatale. SCI aduce cu o boala inchipuita, zic eu. Mi-a dat si tratament, o plasoaie de pastile, dar nu l-am putut suporta. Si daca insirui cate feluri de pastile am acasa si in sertarul de la serviciu si cate feluri de ceaiuri, cred ca va speriati. Am inteles ca stresul e un factor atat favorizant, cat si agravant al bolii, dar la antidepresive imi este frica sa apelez, pt. ca am avut un episod in care am fost dependenta de ele (cam un an si ceva), pe la 20 de ani, si nu mai vreau sa am de-a face cu asa ceva. Am avut (incepand cu 2010) niste ani pe care nu i-as dori nimanui, asa ca stresul era inevitabil sa apara, oricat de mult ar incerca o persoana sa-si mentina echilibrul, in anumite conditii ii e f. greu sa reuseasca, dar eu cred ca buba nu de la a stres mi s-a tras, ci de la antibioticele pe care le-am luat pt. a-mi trata o raceala f. urata la plamani. Degaba am luat protectie si in timp ce le luam si dupa.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomnad sa mergi totusi si la un medic, care iti poate recomanda un anxiolitic usor. Chiar daca nu te vindeca, macar mai elimini un factor si poate se mai amelioreaza problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gizaz cum sa ma fac inteleasa ... Am zis REPET.. da stresul o declanseaza DAR boala IN SINE NU tine de Psihologie ci de Gastroenterologie.. acolo mergi cand ai asa ceva ...stresul este O CAUZA..... Blues nu te-am contrazis ca nu e o cauza; tu ai sustinut ca stresul este o cauza si ca boala tine de Psihologie .. stresul care induce boala tine de Psihologie nu boala in sine.. poate acum m-am facut inteleasa.

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×