Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Colon iritabil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o buna prietena careia pana acum nici un medic nu a putut sa-i dea un diagnostic clar. Toate analizele ii ies in regula. Unii medici spun ca ar putea avea anevrism cordic(sper ca am spus bine), pe cand altii spun ca ar fi probleme cu colonul.

Daca cineva stie cam care ar fi simptomele de acestei boli (colon iritabil) va rog sa-mi spuneti si mie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cineva stie cam care ar fi simptomele de acestei boli (colon iritabil) va rog sa-mi spuneti si mie.

[snapbacca]62057[/snapbacca]

 

Cam asta e tabloul clinic:

- dureri abdominale difuze sau localizate; ele pot fi surde sau cu un caracter colicativ (crampe) cu durata de secunde sau minute; alteori pacientul resimte doar un discomfort abdominal. Simptomele cel mai adesea dispar in perioadele de relaxare, concediu;

- tulburari de tranzit: alternanta constipatie cu diaree. Emisia scaunului este deseori sub forma forma de schibale (scaune dure fragmentate) acoperite cu mucus. Adesea poate aparea falsa diaree, urmeaza continuarea cu scaun lichid de iritatie colonica. Scaunele diareice apar ocazional, cel mai adesea sub forma unor scaune imperioase, matinale, postprandiale sau la emotii (inainte de examene);

- balonarea este fregventa la pacientii cu colon iritabil, fiind localizata difuz, sau pacientul o resimte in special in anumite zone ale abdomenului. Emisia de gaze poate usura suferinta pacientului in mod tranzitoriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rain, de ce nu ne spui si care sunt semnele prietenei tale? :-/

[snapbacca]65352[/snapbacca]

 

Simptomele pe care le are sunt:

-dureri continue in zona ovarului drept, si acteodata si in dreptul buricului.

Are febra in mos continuu 37,3-37,4

nu are dereglari ale scaunului

are palpitatii

Si-a facut toate analizele si toate i-au iesit bine.

Ieri a fost la un nou medic si i sa-a spus ca e suspecta de TBC vaginal.:(

habar nu am ce boala e aceea, nu am auzit niciodata de ea, si nici pe net nu am gasit.

abia sapt viitoare i se va pune un nou diagnostic.:-

Daca cumva stiti cum se manifesta, ce este TBC-ul Vaginal, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc frumos anticipat.

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate m-oi face de ras dar recunosc ca nici eu nu am auzit de TBC vaginal...

exista vreo diferenta a simptomelor intre diferitele faze ale ciclului menstual?

 

o sa incer sa ma interesez ce e cu acest TBC vaginal...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate m-oi face de ras dar recunosc ca nici eu nu am auzit de TBC vaginal...

exista vreo diferenta a simptomelor intre diferitele faze ale ciclului menstual?

 

o sa incer sa ma interesez ce e cu acest TBC vaginal...

 

Merci ffrumos.

Eu am vb cu un bun prieten de-al meu care este ginecolog si mi-a spus ca TBC-ul vaginal este identic cu cel de la plamani, numai ca se manifesta in vagin.

Acum prietena mea a fost internata l aspital pt a i se face mai multe investigatii, deocamdata cica s-ar fi renuntat la acest diagnostic de TBC. Ciudat insa e faptul ca toate analizele ii ies bune, medicii au spus ca ra mai putea fi si o hernie, dar simptomele si durata durerilor nu se aseamana cu asta. Sincer nu mai stiu la ce medici sa merg cu ea, acum e la o doctorita de interne f buna si sa speram ca o va face bine.

Daca vreti va voi tine la curent cu tot ce se intampla cu ea. Eu sincer sunt ff ingrijorata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o buna prietena careia pana acum nici un medic nu a putut sa-i dea un diagnostic clar. Toate analizele ii ies in regula. Unii medici spun ca ar putea avea anevrism cordic(sper ca am spus bine), pe cand altii spun ca ar fi probleme cu colonul.

Daca cineva stie cam care ar fi simptomele de acestei boli (colon iritabil) va rog sa-mi spuneti si mie.

 

 

Colon iritabil

 

 

 

In Australia, sindromul de colon iritabil se trateaza in proportie de 60%!

La 20% dintre pacienti analizele au relevat o infectie cu Blastocitus Hominis, iar la 40% - cu Diemtamoeba Fragilis (mai des intalniti decat Giardia - si care in Romania si multe alte tari sunt considerati agenti nepatogeni).

 

Mai multe informatii pe site-ul:

http://www.badbugs.org/

 

Nu ezitati sa va puneti la curent medicul curant - nu mai acceptati opinia potrivita careia trebuie sa va impacati cu ideea ca aceasta boala apare pe fond nervos (argumentul dupa care medicina isi ascunde deseori neputinta). Iata ca, cel putin in 60% din cazuri, acest lucru nu este adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×