Sari la conținut
Forum Roportal
iulia.b

Criza obisnuintei - cauza nefericirii in cuplu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sugerezi sa desfiintam institutia casatoriei, sa instituim poligamia sau sa oficializam adulterul?

 

Pana la urma, casatoria nu e obligatorie. Cine te obliga sa te casatoresti?

Cine te obliga sa fii nefericit in cuplu?

 

Si cateva idei pentru o casnicie fericita, de pe un site - si se mai pot gasi si altele de acest gen:

http://www.elady.ro/articole/Relatii-Sex/C...e-fericita.html

 

Si totusi, citisem pe undeva ca obisnuinta este motivul pentru care rezista o casatorie, din obisnuinta si comoditate raman niste oameni impreuna... poate dragostea nu mai are aceeasi intensitate odata cu trecerea anilor... dar e si ceva normal, mai ales daca inaintezi in varsta, incepi sa ai alte griji, alte preocupari, exista responsiabilitatea cresterii si educarii copiilor... grija pentru viitor... lucrurile nu pot ramane chiar ca la inceput. Dar afectiunea poate rezista.

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai aveti cu totii dreptate, dar cele mai "lovite de soarta" ar fi femeilein cazul in care .......casatoria s-ar perima. Un barbat , va gasi mereu pe cineva care sa i se potriveasca. Si dupa 50 de ani - sunt barbati frumosi, care se intretin. Dar adevarul e ca o femeie , nu va mai fi un sex-simbol dupa 40-45 de ani........ Am i right?

Si atunci..........o femeie trecuta de varsta asta nu mai are prea ulte sanse de dragoste, experiente, erotism,.......de aceea dupa 45 de ani putine femei renunta la casnicie, barbatii o fac mult ai usor.

Eu sunt sigura ca daca as ramane mereu intre 20-35 de ani nu m-as casatori :doh:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ADN-ul de vanator e de vina :doh:

 

Astept ca oamenii de stiinta britanici sa gaseasca explicatia si pentru femeile curve.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ADN-ul de vanator e de vina :doh:

 

Astept ca oamenii de stiinta britanici sa gaseasca explicatia si pentru femeile curve.

 

Daca eu as avea ADN de vanator m-ar ajuta cel mult sa ajung la parnaie la cum arat, mai bine lipsa ADN.

 

De ce neaparat britanici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Why not? Nu poate fi decat benefic.

 

Crezi in monogamie, Amarena?

 

Dar voi? Credeti in monogamie?

 

Da, eu cred in monogamie; pe vremuri imi doream sa fiu o UNI VIRA ca Ligea din Quo Vadis sau ca sotiile/amantele indiene descrise de Eliade. A gasi si a pastra etern ceea ce cautai mi se pare cel mai minunat. A gasi inseamna CERTITUDINE iar a pastra inseamna EVITAREA CRIZELOR. A gasi poate fi un noroc, o intamplare; a pastra este o arta care te implica la maxim, nu-ti lasa timp sa te plictisesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce neaparat britanici?

Ce-mi place mie sa explic glumele :D

Pentru ca ei sunt renumiti pentru statisticile pe care le fac si pentru testele pe esantioane reprezentative de populatie :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu cred in monogamie; pe vremuri imi doream sa fiu o UNI VIRA ca Ligea din Quo Vadis sau ca sotiile/amantele indiene descrise de Eliade. A gasi si a pastra etern ceea ce cautai mi se pare cel mai minunat. A gasi inseamna CERTITUDINE iar a pastra inseamna EVITAREA CRIZELOR. A gasi poate fi un noroc, o intamplare; a pastra este o arta care te implica la maxim, nu-ti lasa timp sa te plictisesti.

 

Asta e definiţia mascată pentru "parazit sexual etern".

 

O vreme merge, mai ales cu un bărbat oriental. Implică tinereţe veşnică dar nu şi viaţă fără de moarte si cel mai important, lipsa demnităţii umane caracteristică femeii orientale.

 

 

 

Ce-mi place mie sa explic glumele :D

Pentru ca ei sunt renumiti pentru statisticile pe care le fac si pentru testele pe esantioane reprezentative de populatie :)

 

 

Da? Sorry, n-am ştiut.

 

Astept ca oamenii de stiinta britanici sa gaseasca explicatia si pentru femeile curve.

 

Dar de ce să nu o găsim noi, ce, ei au mai multe curve ca noi? Sau or fi emigrat ale noastre toate la ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu cred in monogamie; pe vremuri imi doream sa fiu o UNI VIRA ca Ligea din Quo Vadis sau ca sotiile/amantele indiene descrise de Eliade. A gasi si a pastra etern ceea ce cautai mi se pare cel mai minunat. A gasi inseamna CERTITUDINE iar a pastra inseamna EVITAREA CRIZELOR. A gasi poate fi un noroc, o intamplare; a pastra este o arta care te implica la maxim, nu-ti lasa timp sa te plictisesti.

si acum crezi la fel? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Legion (nu c-as fi eu o mare orientalista, sau tu un "aprofundat" cititor al lui Eliade), in general filosofia orientala este greu accesibila europenilor - sa zicem. Intamplator m-a subjugat parerea lui E. (citez aproximativ) referitoare la "...capacitatea femeilor indiene de a deveni amante perfecte din prima noapte..."

Si-mi mai place si dictonul latin: "Non multa sed multum."

 

A gasi e o intamplare fericita sau una trista?A pierde e o pedeapsa? Nu, a pierde nu e o pedeapsa ci rasplata acordata omului pentru ca a gasit ceea ce cauta, si a stiut sa il si piarda, pentru ca astfel sa poata trai mai departe in CAUTARE.

Tot cea ce e omenesc nu a cumintenie seamana ci a greseala. Izgonirea din rai e un drept al fiecarui om, iar tentatia eternitatea lui.

 

Nu mi-a iesit sa fiu o uni vira dar am gasit si am reusit sa pastrez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×