Sari la conținut
Forum Roportal
iulia.b

Criza obisnuintei - cauza nefericirii in cuplu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intamplator m-a subjugat parerea lui E. (citez aproximativ) referitoare la "...capacitatea femeilor indiene de a deveni amante perfecte din prima noapte..."

Nu mi-a iesit sa fiu o uni vira dar am gasit si am reusit sa pastrez.

 

Asadar nu ti-a iesit cu un Maharajah dar te-ai agatat de cine te-a cules. Presupun ca ai ceva minusuri estetice, este? Dar na, te-a salvat sufletul mare... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asadar nu ti-a iesit cu un Maharajah dar te-ai agatat de cine te-a cules. Presupun ca ai ceva minusuri estetice, este? Dar na, te-a salvat sufletul mare... :P

 

Se spune ca primul impuls este cel mai aproape de adevar; evident, nu l-am ascultat si ti-am raspuns. Stai linistit, nu voi mai repeta greseala. Si sa mai realizezi un lucru: MINUSURILE TALE NU SUNT DE NATURA ESTETICA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca in momentul in care incepi sa constrangi pe cineva relatia respectiva se va destrama inevitabil. De asemena practica majoritar feminina (si nu sunt foarte mandra cand recunosc asta) de a schimba omul de langa tine dupa bunul tau plac e cea mai mare prostie care se face in ziua de azi...stau si ma intreb te-ai indragostit de el/ea pentru ce este sau pentru ce putea deveni "sub indrumarea ta atenta". Bucurati-va unii de compania altora, si asa viata e prea scurta..ce rost are sa o irosesti pe certuri stupide si gelozii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consider ca in momentul in care incepi sa constrangi pe cineva relatia respectiva se va destrama inevitabil. De asemena practica majoritar feminina (si nu sunt foarte mandra cand recunosc asta) de a schimba omul de langa tine dupa bunul tau plac e cea mai mare prostie care se face in ziua de azi...stau si ma intreb te-ai indragostit de el/ea pentru ce este sau pentru ce putea deveni "sub indrumarea ta atenta". Bucurati-va unii de compania altora, si asa viata e prea scurta..ce rost are sa o irosesti pe certuri stupide si gelozii.

 

Un mascul după ce a fost crescut de o mamă super normativă, dă "intamplator" peste o sotie la fel. Rezultatul? Emisiunea "Consilier de urgenta".

 

Era o vreme cand credeam ca femeile mananca bataie nevinovate. Cand barbatul aude "victima" cum se vaieta si se jeleste anticipat, se simte invitat sa ofere cativa pumni pe cocoasa.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era o vreme cand credeam ca femeile mananca bataie nevinovate. Cand barbatul aude "victima" cum se vaieta si se jeleste anticipat, se simte invitat sa ofere cativa pumni pe cocoasa.

:P foarte adevarat. De curand am aflat si eu latura asta a femeii.... dar partea urata este ca in unele cazuri, cu toate ca isi recunoasc propria dorinta de a lua uneori cateva ''pare pe spinare'' , nu isi schimba atitudinea. Dupa terapia asta de cuplu care uneori (in functie de caz) consta in COMUNICARE, EXPERIENTE NOI etc etc, sau chiar si dupa cateva palme dupa ceafa ( la figurat vorbind evident) tot nu pricep ... sau pricep dar muuuuuuult mai greu. Deci femeia are mereu dreptate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor! Sper ca sunteti de acord ca viata de cuplu de lunga durata duce dupa cativa ani la crize manifestate sau ascunse, a caror cauza e obisnuinta cu partenerul/partenera. asa cum te obisnuiesti cu o haina si candva te saturi de ea, asa se intampla si in viata de cuplu. Ca atare, rata divorturilor e de peste 50% in occident, iar multi din cei care raman totusi casatoriti o fac pt. ca au copii, chiar daca ei nu se mai plac.

Mi se pare evident ca felul de viata de cuplu care e impamantenit in lume - 1 barbat + o femeie - e complet depasit, caci el a fost dictat inn trecut de necesitati de ordin economic.

Deci hai sa discutam, ce solutii se pot gasi ca sa ne cream o viata sentimentala si erotica noua, inovatoare si care sa ne satisfaca pe termen lung.

 

Se intampla asta dupa cativa ani, cand realizezi ca nu mai ai viata in afara casniciei, nu mai ai prieteni, nu mai ai unde sa te duci singur. Asta cred. Marea greseala a cuplurilor este ca renunta la orice altceva ce nu are legatura cu familia. Fiecare are nevoie la un moment dat nevoie sa plece singur o perioada, sa aiba propriul sau hobby, sa nu se sufoce unul pe altul, sa lase sa mai apara dorul de partener. Eu chiar cred ca daca ai putina intelepciune in asa fel incat sa nu modelezi partenerul dupa bunul tau plac, daca exista iubire, o relatia poate merge ca pe roate mult timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar voi? Credeti in monogamie?

Monogamia nu are nici un sens decat daca cei 2 vor sa aprofundeze intimitatea dintre ei. (si aici nu ma refer la sex ci la apropierea dintre ei)

 

Monogamia asta e ca ideea de job. Poate ai dat peste unul bunicel, bine platit, confortabil, care nu necesita prea mult efort. Dar ce rost are sa-l pastrezi? Mai poti face si altceva, poti vedea cum e sa lucrezi in alt domeniu. Din pacate daca ai sa sari din job in job, desi capeti multa experienta, nu ai sa ajungi sa-l faci pe nici unul foarte bine. Daca ramai in schimb intr-un singur job dar nu-ti place, iar nu ai sa ajungi sa-l faci foarte bine.

 

In acelasi timp mai sunt si unii care stiu EXACT ce vor sa faca, isi aleg un job plin de provocare dar care le place si ajug sa fie foarte foarte buni in domeniul respectiv. Nu ai sa-i vezi plangandu-se prea mult, desi sunt si momente plictisitoare, placerea lucrului bine facut compenseaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca primul impuls este cel mai aproape de adevar; evident, nu l-am ascultat si ti-am raspuns. Stai linistit, nu voi mai repeta greseala. Si sa mai realizezi un lucru: MINUSURILE TALE NU SUNT DE NATURA ESTETICA.

 

:)

post-113843-1216320269_thumb.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Monogamia nu are nici un sens decat daca cei 2 vor sa aprofundeze intimitatea dintre ei. (si aici nu ma refer la sex ci la apropierea dintre ei)

 

Monogamia asta e ca ideea de job. Poate ai dat peste unul bunicel, bine platit, confortabil, care nu necesita prea mult efort. Dar ce rost are sa-l pastrezi? Mai poti face si altceva, poti vedea cum e sa lucrezi in alt domeniu. Din pacate daca ai sa sari din job in job, desi capeti multa experienta, nu ai sa ajungi sa-l faci pe nici unul foarte bine. Daca ramai in schimb intr-un singur job dar nu-ti place, iar nu ai sa ajungi sa-l faci foarte bine.

 

In acelasi timp mai sunt si unii care stiu EXACT ce vor sa faca, isi aleg un job plin de provocare dar care le place si ajug sa fie foarte foarte buni in domeniul respectiv. Nu ai sa-i vezi plangandu-se prea mult, desi sunt si momente plictisitoare, placerea lucrului bine facut compenseaza.

 

 

Minimum de cuvinte, maximum de continut! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca secretul de a ramane multa vreme cu cineva este ca ambii sa fie constienti si de efectele monotoniei si ca de multe ori asta poate duce la pierderea libidoului. intotdeauna cioara de pe gard pare mai grozava si e tendinta naturala de a schimba ceva si de multe ori in corelatie cu dorinta de a fi ceva mai frumos si mai bun, de aceea muti care inseala partenerul regreta ca au facut-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×