Sari la conținut
Forum Roportal
anomalia

sa conjugam "a insela"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In opinia mea, omul nu e o specie monogama. Cu cat acceptam mai repede lucrul asta, cu atat ne scutim de eventuale neplaceri din partea altora sau surprize, sa spun asa, din partea propriei persoane.

Pe de alta parte, din experientele mele am inteles ca in general nu are sens sa ma astept ca cineva cu care ma port frumos (zic eu), sa se poarte la fel cu mine. Cand ridic pretentii, ma raportez la propria persoana, dar sa nu uitam ca fiecare dintre noi e o entitate diferita, cu sistemul propriu de referinta. Asa ca am concluzionat ca e mai bine sa incerc sa nu ridic pretentii fata de nimeni.

Cred ca atunci cand cineva inseala, probabil au nevoie de acea experienta, atat persoana care inseala, cat si persoana inselata. Pot sa spun ca am simtit o tentatie, ceea ce a fost o surpriza pentru mine, eu care proclamam cu tarie "eu nu pot sa ma port duplicitar, nu admit asa ceva, nu e corect". Si parca cineva acolo sus, mi-ar fi spus "Chiar asa? Ia sa vedem, se da urmatoarea situatie..."

Oarecum am fost si "de cealalta parte a baricadei", cand probabil, puneam prea sus capacitatile mele de "seductie". Am simtit umilinta, dar am incercat sa o iau ca pe ceva pozitiv, ca pe un impuls (stiti voi, orice sut...) sa nu ma plafonez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac cei care afirma cu tarie ca nu vor insela niciodata.....eu cred ca ar putea sa afirme ca pana acum nu au inselat niciodata....viitorul este plin de surprize, exct cum zicea si Pegasus. Este foarte usor sa trece de pe o parte a alta a baricadei...Asadar nu mai afirmati ca nu veti insela niciodata...Cine va garanteaza asta?Mintea omului este destul de imbarligata si niciodata nu poti fi sigur de ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Nimeni nu te poate insela, te inseli tu asupra celorlalti."  :spiteful:

[snapbacca]64869[/snapbacca]

 

ba da,te poti insela asupra lucrurilor care iti plac la un moment dat,si apoi mai putin sau de loc...

nimic nu-i batut in cuie,stiai? :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-a inselat

am inselat

 

Ce intelegeti prin "a insela"?Poti sa inseli in multe moduri:prin cuvinte,prin fapte sau prin ganduri.Eu nu cred ca exista fidelitate pentru ca asta ar insemna sa fii sincer 100% cu cineva.Daca nu ai facut-o pana acum de unde stii ca nu o vei face?Nu poti fi sigur de nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...daca ar fi sa insel nu cred ca as mai putea sa il privesc in ochi pe cel inselat...si in plus cred ca as avea cosmaruri noapte...prin urmare nu ma risc :spiteful:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...daca ar fi sa insel nu cred ca as mai putea sa il privesc in ochi pe cel inselat...si in plus cred ca as avea cosmaruri noapte...prin urmare nu ma risc :spiteful:"

[snapbacca]65025[/snapbacca]

 

ai sa mai cresti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi plac cei care afirma cu tarie ca nu vor insela niciodata.....eu cred ca ar putea sa afirme ca pana acum nu au inselat niciodata....viitorul este plin de surprize, exct cum zicea si Pegasus. Este foarte usor sa trece de pe o parte a alta a baricadei...Asadar nu mai afirmati ca nu veti insela niciodata...Cine va garanteaza asta?Mintea omului este destul de imbarligata si niciodata nu poti fi sigur de ea...

[snapbacca]64937[/snapbacca]

Total de acord, nu poti sti ce iti rezerva viitorul si oamenii sunt mereu in schimbare." Niciodata sa nu spui niciodata"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de sigue ai fi pe cineva, acesta iti va insela asteptarile mai devreme sau mai tarziu.....si te va dezamagi....depinde de tine daca il vei intelege sau il vei ierta...binenteles ca de uitat nu vei uita niciodata, indiferent cat ai incerca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×