Sari la conținut
Forum Roportal
cristina e

Cum si cand iti recompensezi copilul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma refeream la recompensele traditionale: daca faci cutare iti dau aia, ai de la mine 10 lei daca te urci pe Effel etc. Sunt total de acord cu puiu, intr-adevar acelea sunt adevaratele recompense. Comunicarea este cel mai important si judicios lucru pe care il poti face cu un copil. Dar la noi 8 din 10 famili habar nu au cum sa isi educe odrasla, iar a 9-a o face prost. Nici cu pedepsele nu sunt de acord, desi s-ar putea sa fie necesare in unele cazuri. Oricum la capitolul educatie suntem mai mult decat pe langa.

Tu vrei un robot sau un copil?

 

ai dreptate

 

la capitolul educatie suntem repetenti majoritatea

 

iar cine face copii pentru a avea un sprijin la batranete, pe cineva bun de pus la munca, etc, mai bine sa se abtina. nu ma refer la treburile gospodariei aici.

 

recompense trebuie, orice "munca merita salar", stii vorba, dar cu masura si motivatie. fara recompensa e la fel de trist ca si excesul.

Editat de ana _

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spre exemplu a terminat clasa 5-a cu 9,30 , nu am fost super incantata dar nici nu am certat-o , i-am explicat ca poate mai mult si satisfactiile sunt si mai mari ( satisfactiile ei personale ) .
Dark, nu ,nu vreau un robot dar stiu ca poate mai mult daca isi depaseste lenea :roll:

In plus a fost doar un sfat si in clasa 8-a o sa-mi multumeasca ;)

orice copil poate mai mult, normal. dar daca tu crezi ca e lenesa la media de 9,30 .... nu vreau sa ma gandesc ce pretentii vei avea mai tarziu de la ea.

foarte bine ca i-ai explicat, dar va intelege cu mult mai bine mai tarziu. si atata timp cat nu scade sub nivelul actual, eu nu consider ca e cazul sa iti creezi probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×