Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista curente in creationism care sustin ca Leviatanul este descrierea unui dinozaur. :P Dupa care aceleasi curente incearca sa ne explice noua cum oamenii si dinozaurii au fost de fapt contemporani. :P Acum cateva mii de ani doar, of course :nea: ca vorbim de adepti YEC.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe langa constiinta, intrebi? Ar mai fi creativitatea, simtul artistic, credinta in ceva superior...

 

De foarte multe ori m-am intrebat daca animalele cred in "ceva ,cineva ,superior".

Eu si cu sotia iubim pisicile.Acum avem 4.De-a lungul anilor am avut multe generatii de feline.N-am putut sa inteleg niciodata de ce atunci cand eu si sotia ne punem pe genunchi la rugaciune,invariabil se suiau pe spatele nostru,sau se cuibareau in brate.Oare stiu ele ceva ce noi nu stim?Oare vad ceva ce noi nu avem ochi sa vedem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer sa fiu, nu problema dinozaurilor ma preocupa.

Ci, intrebarea: Biblia descrie aparitia fizica a vietii ori aparitia vietii in mintile oamenilor? Aparitia constiintei...

Metaforele Bibliei zugravesc momentul in care Soarele a aparut pe cer, ori pe cel in care omul l-a "vazut cu adevarat" pentru prima oara, prin ochii constiintei?

"geneza biblica" nu descrie nici una , nici alta....... :nea:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P Incepusem sa citesc postul tau Gelu, si dupa prima propozitie mi-a venit in minte un banc. :P

 

Animalele percep de mult ori lucruri pe care noi nu le percepem. Sau poate percepeau doar starea sau sentimentele mai "speciale" in care intrati pentru a va ruga.

 

 

Sa-ti mai spun un "banc"...

Locuiesc la casa, cu livada,si in apropiere de o padure.La ora 5 dimineata incep sa cante ca nebunele toate cu "instrumentele "lor.M-am intrebat de multe ori cui canta ele cu atata foc? :nea:

Noi oamenii cu constiinta ne pricepem mai mult la blesteme.Cati oameni se trezesc cantand creatorului lor?

 

 

 

Am observat ca pisicile cauta stapanul si stau aproape de el, atunci cand acesta nu se simte bine, sau este suparat. Atat.

Nu cred ca pisicile tale simteau activitatea voastra religioasa. Este posibil doar sa perceapa emanatiile generate de corpul vostru, aparute din starea voastra din timpul rugaciunii. Asta, desigur, daca nu cumva, simplu, chiar pozitia voastra nu le inspira sa va sara in spinare...

 

Foarte posibil...

Nu sunt expert in comportamentul animalelor.Totusi chestia asta se intampla exclusiv la rugaciune.Si in restul timpului am spatele sau bratele expuse dragalaseniilor lor si nu se inghesuie la iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista curente in creationism care sustin ca Leviatanul este descrierea unui dinozaur. :P Dupa care aceleasi curente incearca sa ne explice noua cum oamenii si dinozaurii au fost de fapt contemporani. :lol2: Acum cateva mii de ani doar, of course :P ca vorbim de adepti YEC.

 

Enki, spune-mi te rog, ce face diferenta intre reactiile diferite din situatiile de mai jos...

 

...un om se uita in oglinda; un animal (pisica, caine, etc.) se uita in oglinda

...un om se uita la un peisaj ce-ti taie respiratia; un caine se uita spre aceeasi directie

...un om se uita la o fotografie cu o mancare apetisanta; unui caine ii arati o poza cu un os

...animalele se uita la tot ce le inconjoara; omul de Cro-Magnon, incepe sa deseneze ceea ce vede, cu uimire, pe peretii pesterilor (ca si prima reactie inregistrata)

 

......un om priveste o poza sexi; unor ursuleti Panda (caz real, intamplat la o gradina Zoo) li se prezinta un film cu doi ursuleti ce se imperecheaza (nici o reactie la imagini, doar la anumite sunete); un taur se urca pe cauciucul unui tractor, ce probabil a trecut peste urina vreunei vaci in calduri (vezi foto)

 

post-90238-1212692021_thumb.jpg

Ce vedem noi, oamenii?

Ce vad animalele?

Avem perceptii diferite, prin urmare?

 

Si omul este tot un animal. Prin urmare, ce face diferenta dintre om si animal?

 

 

"geneza biblica" nu descrie nici una , nici alta....... :nea:

multa iubire

 

Convinge-ma!

 

Daca esti atat de categoric, inseamna ca tu intelegi, corect, "geneza biblica". Imi dai voie, atunci, sa te intreb cateva lucruri legate de textul Genezei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa constiinta, intrebi? Ar mai fi creativitatea, simtul artistic, credinta in ceva superior...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe langa constiinta, intrebi? Ar mai fi creativitatea, simtul artistic, credinta in ceva superior...

 

Constiinta, da, Enki, constiinta!

 

Celelalte, vin ulterior.

Prin urmare, constiinta face diferenta. Constiinta face posibila transformarea animalului in om.

 

Constiinta este privirea mintii. Ea priveste asfintitul; ea asculta vibratiile muzicii; ea a desenat imaginile animalelor pe peretii pesterilor.

Luna este privita si de oameni si de animale, insa doar oamenii, in timpul eclipsei, au spus ca este mancata de varcolaci; tunetele au fost auzite si fulgerele au fost vazute si de animale si de oameni; doar cei din urma, insa, au spus ca sunt trimise de zei! Animalele nu ridica ochii: se ascund doar, instinctiv.

 

Ai vazut vreodata vreun documentar ce prezinta copii gasiti in jungla?

Ai vazut comportamentul acestora?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:nea: Incepusem sa citesc postul tau Gelu, si dupa prima propozitie mi-a venit in minte un banc. :P

 

Animalele percep de mult ori lucruri pe care noi nu le percepem. Sau poate percepeau doar starea sau sentimentele mai "speciale" in care intrati pentru a va ruga.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De foarte multe ori m-am intrebat daca animalele cred in "ceva ,cineva ,superior".

Eu si cu sotia iubim pisicile.Acum avem 4.De-a lungul anilor am avut multe generatii de feline.N-am putut sa inteleg niciodata de ce atunci cand eu si sotia ne punem pe genunchi la rugaciune,invariabil se suiau pe spatele nostru,sau se cuibareau in brate.Oare stiu ele ceva ce noi nu stim?Oare vad ceva ce noi nu avem ochi sa vedem?

 

Am observat ca pisicile cauta stapanul si stau aproape de el, atunci cand acesta nu se simte bine, sau este suparat. Atat.

Nu cred ca pisicile tale simteau activitatea voastra religioasa. Este posibil doar sa perceapa emanatiile generate de corpul vostru, aparute din starea voastra din timpul rugaciunii. Asta, desigur, daca nu cumva, simplu, chiar pozitia voastra nu le inspira sa va sara in spinare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Enki, spune-mi te rog, ce face diferenta intre reactiile diferite din situatiile de mai jos...

 

...un om se uita in oglinda; un animal (pisica, caine, etc.) se uita in oglinda

...un om se uita la un peisaj ce-ti taie respiratia; un caine se uita spre aceeasi directie

...un om se uita la o fotografie cu o mancare apetisanta; unui caine ii arati o poza cu un os

...animalele se uita la tot ce le inconjoara; omul de Cro-Magnon, incepe sa deseneze ceea ce vede, cu uimire, pe peretii pesterilor (ca si prima reactie inregistrata)

 

......un om priveste o poza sexi; unor ursuleti Panda (caz real, intamplat la o gradina Zoo) li se prezinta un film cu doi ursuleti ce se imperecheaza (nici o reactie la imagini, doar la anumite sunete); un taur se urca pe cauciucul unui tractor, ce probabil a trecut peste urina vreunei vaci in calduri (vezi foto)

 

post-90238-1212692021_thumb.jpg

Ce vedem noi, oamenii?

Ce vad animalele?

Avem perceptii diferite, prin urmare?

 

Si omul este tot un animal. Prin urmare, ce face diferenta dintre om si animal?

 

 

 

 

Convinge-ma!

 

Daca esti atat de categoric, inseamna ca tu intelegi, corect, "geneza biblica". Imi dai voie, atunci, sa te intreb cateva lucruri legate de textul Genezei?

" geneza biblica" prezinta "etapele" vietii omului si legatura sa cu Dumnezeu( cine a scris " geneza"?)....... putem lua textul genezei pas cu pas. si sa il discutam .... de la prima zi pina la ultima....... apoi pas cu pas vine " si intelegerea"iar " convingerea" ramine la alegerea ta ....... :blink: diferente dintre animale si om sunt destule..... :beee:

multa iubire

multa iubire

 

Sa-ti mai spun un "banc"...

Locuiesc la casa, cu livada,si in apropiere de o padure.La ora 5 dimineata incep sa cante ca nebunele toate cu "instrumentele "lor.M-am intrebat de multe ori cui canta ele cu atata foc? :P

Noi oamenii cu constiinta ne pricepem mai mult la blesteme.Cati oameni se trezesc cantand creatorului lor?

 

 

 

 

 

Foarte posibil...

Nu sunt expert in comportamentul animalelor.Totusi chestia asta se intampla exclusiv la rugaciune.Si in restul timpului am spatele sau bratele expuse dragalaseniilor lor si nu se inghesuie la iubire.

animalele simt "rugaciunea", dar nu " au libertatea" de a "o intelege"....... :D

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×