Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma bucur ca asteptai intrebarea asta. Este un semn bun.

Ma mai bucur si ca accepti un dialog.

Intradevar, pentru a urca muntele, trebuie sa incepi de la poalele lui, spun chinezii.

 

Eu nu ma incapatanez, sa nu crezi asta, doar ca ceea ce vreau sa aduc prin acest dialog, nu pot face altfel (nu stiu altfel cum), decat incepand cu Adam si Eva. Nu parasim geneza, ci doar, dupa ce vom gasi un numitor comun, privind pe Adam si Eva, ne intoarcem la fiecare dintre zile.

Nici nu se poate altfel.

Iti propun, deci, sa incepem de unde, cred si simt eu ca pot aduce putina lumina.

 

Ce zici, am acordul tau?

ai acordul meu dar e " cea mai grea parte" si e " greu" de inteles daca nu parcurgi toate " zilele" ...... deci ai ales o varianta " foarte grea"...... pot spune momentan despre intrebarea ta ca " adam si eva" este spiritul ca un tot..sau ...exemplu de " contopire" intre suflet si spirit( nu stiu cit se va intelege din asta netrecind prin toate " zilele")etc etc etc ,,,,...... dar ai vrut un raspuns si l-am dat ....... :)

multa iubire

ps . astept si parerea ta :)

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asteptam intrebarea asta ( e tipica) :) de ce sari etape???? :) pina la "adam si eva" sunt destule " inainte" care sunt " ilogice" daca le analizezi superficial.... deci sa nu ne grabim .... si sa le luam pe rind...... ca fiecare " zi" are importanta ei si " legaturile" ei cu celelalte " zile"......deci :lol2: daca tot se discuta despre geneza sa luma prima zi si fiecare sa isi spuna parerea doar despre prima zi fara sa sara la " altele" ..... deci poti pune " versetele" biblice" si fiecare sa spuna ce crede .... apoi incet incet trecem si la urmatoarea....asta inseamna dialog ....... ce zici ti se pare corect si logic???? :lol2:

multa iubire

 

Ma bucur ca asteptai intrebarea asta. Este un semn bun.

Ma mai bucur si ca accepti un dialog.

Intradevar, pentru a urca muntele, trebuie sa incepi de la poalele lui, spun chinezii.

 

Eu nu ma incapatanez, sa nu crezi asta, doar ca ceea ce vreau sa aduc prin acest dialog, nu pot face altfel (nu stiu altfel cum), decat incepand cu Adam si Eva. Nu parasim geneza, ci doar, dupa ce vom gasi un numitor comun, privind pe Adam si Eva, ne intoarcem la fiecare dintre zile.

Nici nu se poate altfel.

Iti propun, deci, sa incepem de unde, cred si simt eu ca pot aduce putina lumina.

 

Ce zici, am acordul tau?

Editat de octavc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai acordul meu dar e " cea mai grea parte" si e " greu" de inteles daca nu parcurgi toate " zilele" ...... deci ai ales o varianta " foarte grea"...... pot spune momentan despre intrebarea ta ca " adam si eva" este spiritul ca un tot..sau ...exemplu de " contopire" intre suflet si spirit( nu stiu cit se va intelege din asta netrecind prin toate " zilele")etc etc etc ,,,,...... dar ai vrut un raspuns si l-am dat ....... :)

multa iubire

ps . astept si parerea ta :)

multa iubire

 

Apreciez si multumesc.

Sa trecem la treaba...

 

Avem, pe de o parte, un text clar:

"Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul traieste pe Terra de 1,8-2 mil de ani.

Dinozaurii au trait 135 mil de ani.

Sunt doua adevaruri unanim acceptate azi.

 

 

Dinozaurii au disparut acum 65 mil de ani, cel mai probabil, datorita impactului cu un meteorit cazut in Yucatan, Mexic, martor fiind craterul de 200 km diametru.

Viata Terrei, asa cum arata ea astazi, se datoreaza disparitiei acestor specii. Curmarii bruste a drumului vietii dinozaurilor.

 

Ma intreb, atat datorita lungii perioade de existenta cat si importantei disparitiei lor pentru aparitia vietii de astazi, daca exista scris undeva in BIBLIE, eventual in GENEZA, ceva, care sa pomeneasca de dinozauri.

 

PS. Nu este o intrebare retorica. Ma gandesc doar ca un eveniment de o importanta majora ca acesta, nu putea fi scapat cu vederea.

Prima mea intrebare este:cele 2 "adevaruri" sunt demonstrate sau sunt ipoteze?

 

Este posibil ca unele specii de dinozauri sa fi fost create in cea de-a cincea perioada(ziua) din cele enumerate in cartea Geneza,in care Dumnezeu a creat ''creaturile zburatoare" si "marii monstrii marini"(Geneza 1:21)-aici-http://bibleresources.bible.com/passagesea...p;tp=50&c=1

Alte specii au fost create in decursul celei de-a 6 zi de creare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apreciez si multumesc.

Sa trecem la treaba...

 

Avem, pe de o parte, un text clar:

"Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum ai prezentat tu lucrurile " superficial" sunt corecte .........la nivel profund devin " ilogice" :doh: de ce?

ca sa poti vorbi " de asemanarear trebui sa stii care este " chipul si asemanarea lui Dumnezeu..... [...]

 

Da, Listener, dar in acelasi timp, ca sa aflu chipul lui Dumnezeu, ar trebui sa ma uit la chipul omului.

"27Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. ".

Si eu cred, asta este parerea mea, ca nu trebuie sa ma uit la infatisarea fizica, ci la cea spirituala (suflet, constiinta, inteligenta). Si, in plus, se spune clar in Biblie ca Dumnezeu este Duh. Prin Duh se intelege orice altceva decat corp fizic, nu?

 

Si acum, fi atent la trei dintre creatii si mai ales la insusirile lor:

1. Verdeata cu "samanta intr-insa"

2. Animalele "fiinte cu viata in ele"

3. ADAM, "omul fiinta vie" ["Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie" ]

 

Este ca si cum omul viu, omul cu viata in el, a fost transformat in ceva superior, omul fiinta vie.

Ca si cum ai spune, ca ai luat un televizor si l-ai deschis, ori un chibrit peste care ai trecut un 'scaparici' si s-a facut chibritul flacara. Lumina.

Si atunci m-am intrebat: nu o fi vorba de chiar lumina constiintei?

 

Bun, si atunci m-am gandit ca:

 

Ce are omul in plus fata de restul vietuitoarelor?

Are inteligenta, are spirit, are constiinta sinelui. Desigur ca are si viata in el, ca si restul animalelor.. Si bineinteles, are si samanta in el, ca si restul animalelor si restul plantelor.

 

Animalele ce au?

Au viata in ele, si samanta ("se prasesc -inmultesc- dupa felul lor")

 

Plantele ce au?

Au doar samnata in ele.

 

Si acum, un mic si ultim efort al atentiei:

 

1. Plantele apar si cresc prin samanta care poarta informatiile genetice. Nu au instinct si nici inteligenta.

2. Animalele apar prin samanta purtatoare de informatii genetice si traiesc ( intr-un mod parca mai "viu" fata de plante- fiinte cu viata in ele, desi si plantele, sunt tot vii, nu?) prin instincte.

3. Omul se inmulteste prin samanta purtatoare de informatii genetice, traieste si creste influentat odata prin instincte (fiinta vie), si mai apoi, influentat de constiinta, inteligenta si ratiune (suflare de viata).

 

 

Ti se pare ca au un sens logic toate acestea? Ar fi o interpretare logica, si conforma cu realitatea unanim acceptata a unei parti a Genezei. Ar fi o punte intre Religie si Stiinta.

 

PS.

Pentru ca pot accepta ca traiesc intr-un sistem al vietii foarte greu de inteles, dar niciodata ca traiesc intr-unul ilogic si irational. De poveste pentru copii mici...

Si cred ca Dumnezeu, indiferent cine sau ce ar fi el, este intruchiparea INTELIGENTEI, a RATIUNII, a LOGICII si al BINELUI.

 

Daca nu te-am plictisit cu tot acest preambul, si ma urmaresti in continuare, in pasul urmator voi trece la ceea ce vroiam de fapt sa te intreb, legat de ADAM si EVA.

Editat de octavc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, Listener, dar in acelasi timp, ca sa aflu chipul lui Dumnezeu, ar trebui sa ma uit la chipul omului.

"27Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. ".

Si eu cred, asta este parerea mea, ca nu trebuie sa ma uit la infatisarea fizica, ci la cea spirituala (suflet, constiinta, inteligenta). Si, in plus, se spune clar in Biblie ca Dumnezeu este Duh. Prin Duh se intelege orice altceva decat corp fizic, nu?

Si acum, fi atent la trei dintre creatii si mai ales la insusirile lor:

1. Verdeata cu "samanta intr-insa"

2. Animalele "fiinte cu viata in ele"

3. ADAM, "omul fiinta vie" ["Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie"

Este ca si cum omul viu, omul cu viata in el, a fost transformat in ceva superior, omul fiinta vie.

Ca si cum ai spune, ca ai luat un televizor si l-ai deschis, ori un chibrit peste care ai trecut un 'scaparici' si s-a facut chibritul flacara. Lumina.

Si atunci m-am intrebat: nu o fi vorba de chiar lumina constiintei?

Animalele ce au?

Au viata in ele, si samanta ("se prasesc -inmultesc- dupa felul lor")

Plantele ce au?

Au doar samnata in ele.

Si acum, un mic si ultim efort al atentiei:

1. Plantele apar si cresc prin samanta care poarta informatiile genetice. Nu au instinct si nici inteligenta.

2. Animalele apar prin samanta purtatoare de informatii genetice si traiesc ( intr-un mod parca mai "viu" fata de plante- fiinte cu viata in ele, desi si plantele, sunt tot vii, nu?) prin instincte.

3. Omul se inmulteste prin samanta purtatoare de informatii genetice, traieste si creste influentat odata prin instincte (fiinta vie), si mai apoi, influentat de constiinta, inteligenta si ratiune (suflare de viata).

 

DUMNEZEU a facut Sufletul omului asemenea cu SUFLETUL lui DUMNEZEU,apoi DUMNEZEU a scos din Sufletul omului partea femeiasca ca Suflet de femeie,iar ceea ce a ramas este partea barbateasca ca Suflet de barbat si asa se explica atractia dintre barbat si femeie si dorinta lor de a forma din nou un singur Suflet.DUMNEZEU ESTE CEL CE ESTE!Noi oamenii suntem Dumnezei facuti de DUMNEZEU.Simplu si fara interpretari ci cu intelegere logica.

Televizorul nu poate evolua singur si nu are Libera Alegere,pentru ca el nu are Suflet de om care a fost inzestrat cu Libera Alegere de Bine sau de rau.Omul poate evolua in bine numai ca Suflet constient de DUMNEZEU si numai cunoscand Adevarul ne vom elibera din inchisoarea trupului in care revenim in alte trupuri in alte vieti viitoare.Constiinta este o caracteristica a oricarui Suflet existent incepand de la un atom pana la om.Sufletul omului constient ca este Dumnezeu facut

de DUMNEZEU este cea mai inalta forma de constiinta.Ce poate fi cel care nu are constiinta de a fi Dumnezeu facut de DUMNEZEU?Si un suflet de animal are constiinta dar de un grad inferior.Sufletul unui atom are cel mai mic grad de constiinta.Constiinta omului trebuie sa fie mai mare decat cea a unui animal.Sunt multe cazuri cand anumite animale au dovedit,din pacate,mai multa constiinta decat unii oameni.

Ce intelegi tu prin samanta purtatoare de informatii genetice?Ce este instinctul?Ce este constiinta?Ce este inteligenta si ce este ratiunea?Suflarea de viata este sinonim cu Suflet,Duh,Spirit.Un atom are Suflet?

Trebuie sa stabilim mai intai cum a facut DUMNEZEU Spatiul si atomii si dupa aceea putem intelege Geneza.

Dupa ce am inteles cum a facut DUMNEZEU Spatiul si atomii putem trece sa vedem ce a facut DUMNEZEU in cele sapte zile

dar numai incepand cu prima zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cred ca Dumnezeu, indiferent cine sau ce ar fi el, este intruchiparea INTELIGENTEI, a RATIUNII, a LOGICII si al BINELUI.

 

Nu crezi ca intruchiparea inteligentei, a ratiunii si a logicii e insasi Omul care l-a creat pe dumnezeu ( ca personaj de basm ) dupa chipul si asemanarea omului ?!

 

Ce poate fi cel care nu are constiinta de a fi Dumnezeu facut de DUMNEZEU ?!

 

Un om liber in gandire. :P

 

 

Constiinta omului trebuie sa fie mai mare decat cea a unui animal.Sunt multe cazuri cand anumite animale au dovedit,din pacate,mai multa constiinta decat unii oameni.

 

Sau invers cum foarte bine se vede in cazul tau. :beach:

 

cine crezi ca a scris geneza? :doh:

 

Omul. :)

 

Dumnezeu este tot.... iar pina a vedea " omul fiinta vie " ar trebui inteles " chipul lui Dumnezeu"...... care este? ????? mintea poate analiza lucrurile existente , apropierea vine prin suflet iar intelegerea prin duh...... poate omul face asta?????care ar fi modalitatile? stiinta bazata doar pe " minte" nu il va cuprinde pe Dumnezeu... fiecare din noi are in el " scanteia" dar flacara nu apartine nici unui om.... este un dar al duhului..... dar pina acolo " sufletul" se poticneste de trup , isi pierde din " scanteie" si se indeparteaza de spirit...... iar scrierile de tip " geneza" date prin " duh"( spirit) ramin "inchise" fata de minte....... si omul " indepartat" de aceste lucruri incepe sa " batjocoreasca" scrierile in " prostia" lui........ :doh:

multa iubire

ps-ul .... este corect..... cu o adaugare ....... IUBIRE :doh:

multa iubire

 

O, cat de tainice si profunde sunt scrierile biblice !!! Atat de tainice ca doar fundul meu le mai poate deslusi. :o:

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu crezi ca intruchiparea inteligentei, a ratiunii si a logicii e insasi Omul care l-a creat pe dumnezeu ( ca personaj de basm ) dupa chipul si asemanarea omului ?!

 

 

 

Un om liber in gandire. :doh:

 

 

 

 

Sau invers cum foarte bine se vede in cazul tau. :P

 

 

 

Omul. :beach:

 

 

 

O, cat de tainice si profunde sunt scrierile biblice !!! Atat de tainice ca doar fundul meu le mai poate deslusi. :)

cu asa " plecare" asa pricepere( raspuns)..... :doh: nu e bai ,mai poti reveni :doh:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu crezi ca intruchiparea inteligentei, a ratiunii si a logicii e insasi Omul care l-a creat pe dumnezeu ( ca personaj de basm ) dupa chipul si asemanarea omului ?!

 

 

 

Un om liber in gandire. :doh:

 

 

 

 

Sau invers cum foarte bine se vede in cazul tau. :doh:

 

 

 

Omul. :P

 

 

 

O, cat de tainice si profunde sunt scrierile biblice !!! Atat de tainice ca doar fundul meu le mai poate deslusi. :beach:

 

Citeste-ti posturile de mai sus si vezi ca te contrazici in analogii simple.

Ma indoiesc ca esti o persoana credibila in a ti da cu (ne)parerea in ceea ce priveste "credinta" , cu atat mai putin "intemeietorii" ei :doh:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×